Implant (zwany również wszczepem) jest ciałem obcym umieszczanym w organizmie w celu odtworzenia naturalnej funkcji lub estetyki uszkodzonego organu. Najczęściej stosuje się implanty zastępujące tkanki twarde – kości i stawy. W ortopedii dużą popularnością cieszą się endoprotezy stawu biodrowego lub stawu kolanowego, natomiast w dziedzinie jaką jest stomatologia wstawia się implanty korzeni zębowych, na których można następnie umieścić wybrane uzupełnienie protetyczne (most protetyczny, korony zębowe itd.).
Implanty w ortopedii
Implanty ortopedyczne umieszcza się chirurgicznie celem przywrócenia utraconej funkcji danego stawu. Powodują lepszą jakość życia poprzez zwiększenie mobilności stawu oraz eliminację dolegliwości bólowych. Współcześnie istnieje wiele innowacyjnych protez i implantów, zapewniających rekonstrukcję stawu biodrowego, stawu kolanowego czy stawów kręgosłupa. Ważne, aby materiał był biokompatybilny z organizmem człowieka, aby uniknąć odrzucenia wszczepu.
Ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem w ortopedii są biowchłanialne implanty więzadła ACL, które umożliwiają naturalne gojenie się uszkodzeń. Taki implant wraz z upływem czasu stopniowo traci swoją wytrzymałość, aby tym samym kość ulegała coraz większym obciążeniom. Po upływie określonego czasu implant przekształca się w wodę i dwutlenek węgla, bez konieczności usuwania go z ciała.
Implanty stawu biodrowego wciąż znajdują się w czołówce najczęściej stosowanych implantów. Dzieli się je na cementowe i bezcementowe, przy czym te pierwsze na ogół przeznaczone są dla pacjentów starszych, powyżej 75. roku życia. Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem zewnątrzoponowym i trwa maksymalnie do 2 godzin. Po zabiegu konieczna jest wielomiesięczna rehabilitacja, aby całkowicie powrócić do pełnej sprawności. Rokowania są dobre.
Zobacz również: Sport a endoprotezy.
Implanty w stomatologii
Jednymi z najczęściej stosowanych są implanty stomatologiczne, wykorzystywane w protetyce stomatologicznej. Ich celem jest zastąpienie funkcji i miejsca w łuku zębowym utraconego z różnych powodów zęba. W stomatologii implant jest tytanowym, bezpiecznym dla tkanek ludzkich, sztucznym korzeniem zębowym, umożliwiającym zamocowanie na nim korony zębowej. Umieszcza się go w kości szczęki lub żuchwy wyrostka zębodołowego poprzez wkręcenie, a sam zabieg wykonywany jest już na trwałe.
Implanty tytanowe cechują się dużą trwałością, a organizm człowieka reaguje na nie bardzo dobrze. Praktycznie nie obserwuje się odrzucenia wszczepu ani żadnych powikłań. Są znacznie droższe od innych rodzajów implantów. Jedyną ich wadą jest mało estetyczny kolor. Na ogół implant zębowy jest całkowicie przykryty dziąsłem, jednak w skrajnych przypadkach może dojść do odsłonięcia szyjek zębowych wraz z upływem czasu, co sprawia, że implant staje się widoczny. Alternatywą stają się współcześnie implanty cyrkonowe, zwane również ceramicznymi. Ich kolor i tekstura przypominają naturalną tkankę zębową. Ponadto są wytrzymałe (choć nieco mniej niż ich tytanowe odpowiedniki) i biologicznie zgodne z tkankami jamy ustnej.
Implanty w chirurgii plastycznej
Implanty są popularne nie tylko w tradycyjnej medycynie, ale również w kosmetologii i medycynie estetycznej. Wciąż dużą popularnością cieszą się implanty piersi, których celem jest powiększenie rozmiaru biustu u kobiet. Uważa się, że to drugi najczęściej wykonywany zabieg tej dziedziny. Choć zwykle implanty piersi wszczepia się celem poprawy krągłości, jędrności i wielkości biustu, bardzo często znajdują zastosowanie u kobiet po mastektomii, czyli utracie piersi z powodu nowotworu. Zabieg trwa około 2 godziny i wymaga rehabilitacji przez pewien czas.
Implant – odrzucenie wszczepu
Może się zdarzyć, że mimo tak popularnych współcześnie biokompatybilnych materiałów, organizm pacjenta odrzuci wszczep. W praktyce istnieją 2 rodzaje niepowodzeń leczenia implantologicznego:
- wczesne;
- późne.
Wczesne odrzucenie implantu obserwuje się w ciągu 3-4 miesięcy po zabiegu, co jest wynikiem braku osteointegracji. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia, lekarz wspólnie z pacjentem dokonuje oceny ryzyka niepowodzenia. Takie ryzyko jest nieco większe w przypadku:
- chorób autoimmunologicznych;
- przewlekłego leczenia bisfosfonianami;
- słabego ukrwienia organizmu wskutek długotrwałego palenia papierosów;
- alergii na składniki implantu;
- nadmiernego obciążenia implantu w pierwszej fazie po zabiegu;
- zakażenia.
W przypadku niepowodzenia późnego wyróżnia się ogólny zły stan zdrowia pacjenta. Implanty zębowe są odrzucane przy złej higienie jamy ustnej, bruksizmie oraz paleniu papierosów.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kręcisz B., Chomiczewska-Skóra D., Pałczyński C., Kieć-Świerczyńska M., Uczulenie na metale a implanty medyczne, Alergia, 4/2012.
- Koeck B., Wagner W., Implantologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2004.
- Dobrzański L., Dobrzańska-Danikiewicz A., Metalowe materiały mikroporowate i lite do zastosowań medycznych i stomatologicznych, Gliwice 2017.