Szumy uszne – co to jest, jak sobie z tym radzić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie o naturę szumów usznych nie jest możliwa. Są to dolegliwości o różnym podłożu, związane ze słyszeniem przez pacjenta hałasu, np. szumu, gwizdów albo dzwonienia. Choć pozornie wydają się niegroźne, niekiedy mogą rodzić bardzo poważne konsekwencje.

szumy uszne

Pochodzenie szumów usznych

Pierwszym i najczęstszym powodem szumów usznych jest hałas. Nie do końca wiadomo, dlaczego po usunięcia źródła dźwięków dla pacjenta szum pozostaje nadal słyszalny. Obecnie dominują teorie, według których jest to następstwem długiego podrażnienia nerwów słuchowych, które albo wymuszają w mózgu powstanie pewnych uwarunkowań dotyczących stałości hałasu, albo – w myśl innej teorii – szumy mają podłoże neurologiczne, tj. nerwy są tak pobudzone, że przesyłają sygnały słuchowe mimo braku zewnętrznego bodźca.
Zdarza się jednak (mniej więcej u jednego na dwudziestu pacjentów z szumami usznymi), że są one obiektywne, a więc mogą być słyszalne nie tylko przez nich. Do takiej sytuacji dochodzi np. w przypadku zwyrodnienia naczyń krwionośnych, co lekarz może wykryć stetoskopem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Szumy uszne się leczy

Na szumy uszne nie wynaleziono żadnego leku. Podstawową czynnością musi być wizyta u lekarza, którzy zbada ucho i wykluczy przynajmniej szumy obiektywne. Część szumów subiektywnych można również powiązać z konkretnymi problemami, choć pozornie nie wydaje się to mieć sensu, np. z próchnica albo zapaleniem dziąseł. Bardzo często jednak szumy uszne są wytworem subiektywnym, odpowiedzią na ciszę – cały dzień przebywając w hałasie, mózg uczy się go w swoisty sposób odtwarzać, co zwykle dzieje się wieczorem albo w nocy. Wtedy też, w kompletnej ciszy, pacjent może usłyszeć szum krwi w tętnicach i nie jest to objawem chorobowym, choć wyolbrzymione może prowadzić nawet do znerwicowania.

Leczenie szumów usznych polega na usunięciu ich przyczyn, o ile to możliwe, a także zwiększaniu tolerancji pacjenta i poprawie słuchu. Bardzo często bowiem szumy uszne pojawiają się w uchu słyszącym gorzej i ustępują wraz z poprawą zdolności słyszenia. Bardzo ważne jest również oddziaływanie na psychikę pacjenta, ponieważ znaczenie szumów usznych jest subiektywnie wyolbrzymiane – pacjent z ich powodu odczuwa dyskomfort większy, niż wynikałoby to z rzeczywistego natężenia objawów, dlatego pomocniczo nierzadko sięga się po środki uspokajające i działające nasennie, co pozwala pacjentowi lepiej wypocząć. Jeśli szumy uszne mogą być związane z sytuacją stresową, taka terapia może przynieść długotrwała poprawę. W praktyce jednak całkowite usunięcie szumów usznych często okazuje się niemożliwe, a szczególnie w przypadku szumów subiektywnych, które dokuczają pacjentowi od dawna. Im wcześniej więc pacjent skonsultuje się z lekarzem, tym lepiej. Pomocniczo stosuje się także suplementy diety mające kojący wpływ na układ nerwowy, zalecane jest również odstawienie wszelkich używek, ponieważ większość z nich przynajmniej chwilowo zwiększa wrażliwość na bodźce.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *