Kwas hialuronowy to substancja, która jest bezpostaciowa, biała i rozpuszczalna w wodzie. Głównym źródłem kwasu hialuronowego jest tkanka łączna pępowiny. Jednak znajduję się on także w innych tkankach takich jak skóra, ścięgna, ścianki tętnic, gałka oczna czy otoczki bakteryjne.
Kwas hialuronowy – charakterystyka
Kwas hialuronowy pomimo pewnych wad – ograniczonego czasu działania (działa tylko w czasie stosowania i w pewnym, określonym czasie po zakończeniu jego używania), możliwości wystąpienia nielicznych skutków ubocznych, ma także wiele zalet.
W tkankach i innych narządach pełni on funkcję obronną – zapobiega dostawaniu się drobnoustrojów i substancji toksycznych do organizmu, nadaje odporność mechaniczną pełniąc rolę amortyzującą oraz smarującą. Pozwala także skorygować niedoskonałości urody. Jest on nawet wykorzystywany w celach medycznych.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w dzisiejszych czasach jest duże i nadal rośnie. Staje się on także coraz bardziej popularny. Obecnie kwas hialuronowy jest wykorzystywany głównie w:
- kosmetyce – w postaci kremów, kapsułek, zastrzyków (tzw. ,,eliksir młodości”, ma głównie działanie ujędrniające i nawilżające);
- medycynie estetycznej – pomoc w odzyskaniu młodego wyglądu, poprawienie niewielkich niedoskonałości urody, w celu wypełnienia np. ust, biustu;
- medycynie – może przyspieszać gojenie ran, nawilża oko, używany jest również podczas leczenia bólów w stawach.
Kwas hialuronowy w stawach
Kwas hialuronowy występujący w stawach pełni liczne funkcje m. in. chroni przed drobnoustrojami i pomaga zachować wytrzymałość mechaniczną (niweluje wstrząsy i smaruje). Jednak zbyt mała ilość kwasu hialuronowego czy urazy (np. w wyniku kontuzji, przeciążenia fizycznego) mogą powodować bóle stawów. Także upływający czas i podeszły wiek mogą przyczyniać się do zwiększonego obciążenia stawów, czy zwiększonego ryzyka występowania chorób, które z kolei mogą przekładać się na to, że odczuwamy ból w stawach (np. choroby zapalne). Co więcej choroba zwyrodnienia stawów dotyka obecnie coraz większe grono ludzi, w tym także ludzi stosunkowo młodych.
Sposobów na radzenie sobie z bólem stawów jest wiele. Jednak najważniejsze to dobrać odpowiedni środek, który nie tylko poradzi sobie z pozbyciem odczuwanego dyskomfortu, ale także nie wywoła skutków ubocznych. Do najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z bólem należą:
- fizjoterapia;
- zmiana trybu życia (np. schudnięcie w przypadku nadwagi);
- środki przeciwbólowe (zażywając środki przeciwbólowe łagodzi się jedynie ból, a nie działa na jego przyczynę).
Zobacz również: Zabieg czy tabletki z kwasem hialuronowym
Należy jednak pamiętać, że w przypadku długotrwałego lub nawracającego bólu w stawach trzeba skonsultować się z lekarzem, który wykona odpowiednią diagnostykę i zaleci najskuteczniejszy sposób na wyeliminowanie bólu.
Zastosowanie
Coraz popularniejszym sposobem na radzenie sobie z bólem stawów staje się stosowanie kwasu hialuronowego. Zazwyczaj jest on wstrzykiwany bezpośrednio do bolącego stawu. Ma to na celu przywrócenie warstwy obronnej (wyściełającej) i smarującej, a w konsekwencji zmniejszenie bólu. Kwas hialuronowy jest również dostępny w postaci suplementów diety (tabletki lub płyn). Jednak w takiej formie przynosi efekty dopiero po regularnym i długotrwałym przyjmowaniu. Jednak efekt utrzymuje się dużo dłużej niż po wstrzyknięciu. Dodatkowo taka terapia wychodzi znacznie taniej w dłuższej perspektywie czasu.
Stosowanie kwasu hialuronowego jako sposobu na ból w stawach ma swoje wady i zalety. Do zalet można głównie zaliczyć:
- dłuższe działanie kwasu hialuronowego niż tabletek przeciwbólowych (tabletki jedynie łagodzą ból, kwas hialuronowy ma na celu także wzmocnienie stawu, przywrócenie warstwy wyściełającej i smarującej),
- przy chorobie zwyrodnieniowej, w stawach brakuje hialuronu, kwas hialuronowy to jego odpowiednik;
- kwas hialuronowy posiada w pewnym stopniu działanie przeciwzapalne;
- rzadkie występowanie skutków ubocznych.
Wady kwasu hialuronowego
Jako wady kwasu hialuronowego przy zastosowaniu w leczeniu bólu stawów można wskazać:
- wysoki koszt zastrzyków z kwasu hialuronowego;
- brak natychmiastowego pozbycia się bólu (kwas hialuronowy ma na celu pomoc w ,,działaniu” stawu, co przynosi ulgę dopiero po pewnym czasie od zastosowania);
- przeciwwskazania, na które trzeba zwracać uwagę (np. ciąża, alergia).
Podsumowanie
Kwas hialuronowy może być sposobem na ból w stawach. Pomaga on przywrócić prawidłowe działanie stawu (choć nie zawsze jest to możliwe), wspomaga go, zapobiega też tarciu. Jednak potrzeba trochę cierpliwości żeby zobaczyć efekty jego stosowania. Należy także pamiętać, aby najpierw skonsultować się z lekarzem, ponieważ pozwoli on poznać przyczynę bólu, postawi diagnozę oraz zaleci najskuteczniejsze leczenie.
Bibliografia
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |