RSQ Technologies

Kwas hialuronowy nie jest odkryciem – to naturalna substancja wytwarzana przez ludzki organizm. Jednak ten syntetyczny jest nieco inny od naturalnego. Różnica tkwi w stabilizatorach, które sprawiają, że „czas życia” cząsteczki wyprodukowanej w laboratorium jest dłuży niż w przypadku związku biologicznego. Ale czy na pewno jest to plus?

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy na dwa sposoby

W kosmetyce wykorzystuje się kwas hialuronowy na dwa sposoby. Przede wszystkim jest to związek, który używany jest do wzbogacania składu kosmetyków anti-aging. Nałożony na skórę, wchłania się na dość dużą głębokość, ale nigdy w całości – jego część wytwarza na skórze ochronną powłokę. Kwas hialuronowy może być też stosowany do iniekcji śródskórnych na przykład przy wypełnianiu zmarszczek. Podobnie używa go medycyna estetyczna, przy czym w tym przypadku głębokość wstrzykiwań jest większa i zwykle używa się znacznych ilości kwasu.

Kwas hialuronowy w kosmetykach

Kosmetyki z kwasem hialuronowym mają działanie silnie nawilżające i ujędrniające. Kwas hialuronowy, który się wchłonie, wiąże cząsteczki wody – jest to jedna z najbardziej higroskopijnych substancji w organizmie. Dzięki temu działaniu w tkance gromadzi się więcej wody, która silniej wypełnia przestrzeń między komórkami. Efektem jest napięta skóra o zdrowym wyglądzie, zredukowane zmarszczki i większe jej napięcie.

Sklep Spirulina

Jednak w koncernowych kosmetykach ilość kwasu hialuronowego jest bardzo nieznaczna i nie pozwala najczęściej na zaobserwowanie korzystnych efektów. Dedykowane linie kosmetyczne wysokie jakości są pod tym względem korzystniejsze, ale i tak trzeba pamiętać, że część tego cennego związku pozostanie na powierzchni skóry, tworząc warstewkę, która nie tylko ochroni przed wysychaniem, ale także dość skutecznie zabezpieczy przed promieniowaniem UV (w zależności od specyfiku będzie to filtr o sile SPF 10-20).

Kwas hialuronowy w iniekcjach

Drobne zabiegi kosmetyczne, na przykład wypełnianie zmarszczek, można wykonywać dzięki wstrzykiwaniu śródskórnemu niewielkich ilości kwasu hialuronowego. Co do zasady cel jest taki sam jak przy stosowaniu odmładzających kosmetyków, ale takie bezpośrednie podanie kwasu pozwala na jego precyzyjne umieszczenie, a przede wszystkim dotyczy większych ilości.

Dlaczego właśnie kwas hialuronowy?

Jest wiele substancji, które mogłyby być użyte tak samo jak kwas hialuronowy, jednak ten ma kilka ważnych cech jakie go wyróżniają. Przede wszystkim nie jest rozpoznawany jako ksenobiotyk. Jest on substancją, która naturalnie występuje w organizmie, zatem nie powoduje uczuleń. Po drugie, stabilizowany syntetycznie kwasu hialuronowego ma dość dużą trwałość (co najmniej kilka miesięcy), co także jest doskonałym wynikiem. Poza tym jest bezwonny i bezbarwny, dzięki czemu może być stosowany nawet w postaci roztworu bezpośrednio na skórę (roztwory kwasu hialuronowego są dostępne w dobrych sklepach kosmetycznych). Ostatnia, również ważna rzecz – lata praktyki dowiodły, że kwas hialuronowy zawsze przynosi efekty. Może nie zawsze spektakularne, ale zawsze widoczne, szczególnie po regularnym przyjmowaniu, a to argument, któremu trudno nie nadać właściwej wagi.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław