Komórki macierzyste i ich zastosowanie w medycynie estetycznej to krok milowy w terapiach przeciwstarzeniowych, przywracających zdrowie, urodę i młodość. Temat ten wzbudza coraz większe zainteresowanie.
Komórki macierzyste – co to jest?
Komórki macierzyste można podzielić na:
- embrionalne;
- płodowe;
- somatyczne (czyli dorosłe).
Te pierwsze, czyli embrionalne, występują we wczesnym stadium rozwoju embrionalnego i są najbardziej pierwotnymi komórkami, które mogą się różnicować w dowolną tkankę. Drugie, czyli płodowe, dzięki którym kształtują się poszczególne tkanki i narządy płodu, można pobierać także z krwi pępowinowej. Trzecie, czyli somatyczne występują u osób dorosłych. I to właśnie te trzecie są wykorzystywane w medycynie estetycznej.
Komórki macierzyste u osób dorosłych stanowią około 8% wszystkich komórek ludzkich w człowieku. Komórki te występują głównie w szpiku kostnym, krwi obwodowej i tłuszczu. Liczba komórek macierzystych jest uzależniona od wieku, trybu, sposobu odżywiania oraz aktywności fizycznej. Im człowiek jest młodszy, lepiej wysportowany i bardziej zrelaksowany, tym więcej ma komórek macierzystych.
Komórki macierzyste dorosłe są niemal w całości wypełnione jądrem, będącym nośnikiem materiału genetycznego.
Od „zwykłych” komórek różnią się tym, że są bardzo plastyczne, czyli mają zdolność wielokrotnego podziału i umiejętności różnicowania się komórek innej tkanki. Rewolucyjność terapii komórkami macierzystymi wynika z tego, że potrafią one rozpoznawać środowisko, w które zostały podane i problemy, które wymagają regeneracji. Komórki takie wydzielają też różne substancje – cytokininy, które są odpowiedzialne za powstawanie naczyń krwionośnych, leczenie stanów zapalnych, regenerację tkanek.
Zastosowanie komórek macierzystych
Komórki macierzyste można wykorzystywać do przywracania urody jak również zdrowia. Są niezwykle skuteczne w leczeniu zwyrodnień stawów (ponieważ regenerują powierzchnie stawowe i leczą stany zapalne). Bardzo dobre i zaskakujące wyniki uzyskujemy przy leczeniu blizn – poprzez stymulację uszkodzonych komórek i własne podziały unaczyniają bliznę, a następnie powodują proces jej oczyszczania i rozpuszczania.
Terapie komórkami macierzystymi są także jednymi z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem (zwłaszcza u mężczyzn). Dzięki nim dochodzi do:
- odbudowy naczyń krwionośnych;
- poprawy odżywienia i dotlenienia mieszków włosowych;
- likwidacji stanów zapalnych w skórze, które są powodem odcięcia komórek włosowych od składników odżywczych;
- odmłodzenia skóry głowy i jej przydatków.
Terapia jest najbardziej polecana pacjentom z zaawansowanym procesem łysienia (ale jeszcze nie całkiem łysym).
Komórki macierzyste są realną metodą odmładzania, w pełni naturalną i bez przerysowanych rezultatów. Przynoszą efekt odmłodzenia o kilkanaście lat, ponieważ działają kompleksowo i inteligentnie na komórki skóry i tkanki podskórne, które same rozpoczynają intensywny proces regeneracji. Wygładzają zmarszczki, odbudowują policzki, znacznie poprawiają jakość skóry. Można je podawać w powieki, w usta (przywracają czerwień i objętość warg), a także w zmarszczki palacza nad górną wargą. Stosuje się je zarówno na twarz jak i na całe ciało.
Metodyka zabiegu
Podczas zabiegu komórki pobiera się z krwi pacjenta za pomocą bardzo zaawansowanej i sterylnej technologii. Zabieg w ramach terapii komórkami macierzystymi trwa kilka godzin.
W pierwszym etapie aparatura wyłapuje z krwi pacjenta komórki macierzyste, potem są one separowane, a następnie podawane igłą lub kaniulą w chory lub wymagający odmłodzenia obszar. Wielką zaleta komórek macierzystych jest to, że zabieg wykonujemy raz, a nie w jakimś cyklu zabiegowym.
Efekty po terapii
Efekty terapii pojawiają się stopniowo, co daje niesamowity rezultat szczególnie przy terapiach odmładzających, gdy widać jak z miesiąca na miesiąc pacjent młodnieje.
Do głównych efektów i korzyści z zastosowania tej terapii należą:
- odmłodzenie twarzy, szyi i dekoltu;
- odmłodzenie ciała;
- leczenie łysienia, blizn, zerwanych ścięgien i więzadeł, urazów stawowych;
- likwidacja procesów zwyrodnieniowych w stawach.
Bibliografia
- Sikora M., Olszewski W., Komórki macierzyste – biologia i zastosowanie terapeutyczne, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 58/2004.
- Szabłowska-Gadomska I., Bużańska L., Małecki M., Właściwości komórek macierzystych, regulacje prawne oraz zastosowanie w medycynie, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |