Szukaj
Szukaj

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Komórki macierzyste i ich zastosowanie w medycynie estetycznej to krok milowy w terapiach przeciwstarzeniowych, przywracających zdrowie, urodę i młodość. Temat ten wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste – co to jest?

Komórki macierzyste można podzielić na:

 • embrionalne;
 • płodowe;
 • somatyczne (czyli dorosłe).

Te pierwsze, czyli embrionalne, występują we wczesnym stadium rozwoju embrionalnego i są najbardziej pierwotnymi komórkami, które mogą się różnicować w dowolną tkankę. Drugie, czyli płodowe, dzięki którym kształtują się poszczególne tkanki i narządy płodu, można pobierać także z krwi pępowinowej. Trzecie, czyli somatyczne występują u osób dorosłych. I to właśnie te trzecie są wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Komórki macierzyste u osób dorosłych stanowią około 8% wszystkich komórek ludzkich w człowieku. Komórki te występują głównie w szpiku kostnym, krwi obwodowej i tłuszczu. Liczba komórek macierzystych jest uzależniona od wieku, trybu, sposobu odżywiania oraz aktywności fizycznej. Im człowiek jest młodszy, lepiej wysportowany i bardziej zrelaksowany, tym więcej ma komórek macierzystych.
Komórki macierzyste dorosłe są niemal w całości wypełnione jądrem, będącym nośnikiem materiału genetycznego.

Od „zwykłych” komórek różnią się tym, że są bardzo plastyczne, czyli mają zdolność wielokrotnego podziału i umiejętności różnicowania się komórek innej tkanki. Rewolucyjność terapii komórkami macierzystymi wynika z tego, że potrafią one rozpoznawać środowisko, w które zostały podane i problemy, które wymagają regeneracji. Komórki takie wydzielają też różne substancje – cytokininy, które są odpowiedzialne za powstawanie naczyń krwionośnych, leczenie stanów zapalnych, regenerację tkanek.

Zastosowanie komórek macierzystych

Komórki macierzyste można wykorzystywać do przywracania urody jak również zdrowia. Są niezwykle skuteczne w leczeniu zwyrodnień stawów (ponieważ regenerują powierzchnie stawowe i leczą stany zapalne). Bardzo dobre i zaskakujące wyniki uzyskujemy przy leczeniu blizn – poprzez stymulację uszkodzonych komórek i własne podziały unaczyniają bliznę, a następnie powodują proces jej oczyszczania i rozpuszczania.

Terapie komórkami macierzystymi są także jednymi z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem (zwłaszcza u mężczyzn). Dzięki nim dochodzi do:

Patronite
Patronite
 • odbudowy naczyń krwionośnych;
 • poprawy odżywienia i dotlenienia mieszków włosowych;
 • likwidacji stanów zapalnych w skórze, które są powodem odcięcia komórek włosowych od składników odżywczych;
 • odmłodzenia skóry głowy i jej przydatków.

Terapia jest najbardziej polecana pacjentom z zaawansowanym procesem łysienia (ale jeszcze nie całkiem łysym).

Komórki macierzyste są realną metodą odmładzania, w pełni naturalną i bez przerysowanych rezultatów. Przynoszą efekt odmłodzenia o kilkanaście lat, ponieważ działają kompleksowo i inteligentnie na komórki skóry i tkanki podskórne, które same rozpoczynają intensywny proces regeneracji. Wygładzają zmarszczki, odbudowują policzki, znacznie poprawiają jakość skóry. Można je podawać w powieki, w usta (przywracają czerwień i objętość warg), a także w zmarszczki palacza nad górną wargą. Stosuje się je zarówno na twarz jak i na całe ciało.

Metodyka zabiegu

Podczas zabiegu komórki pobiera się z krwi pacjenta za pomocą bardzo zaawansowanej i sterylnej technologii. Zabieg w ramach terapii komórkami macierzystymi trwa kilka godzin.

W pierwszym etapie aparatura wyłapuje z krwi pacjenta komórki macierzyste, potem są one separowane, a następnie podawane igłą lub kaniulą w chory lub wymagający odmłodzenia obszar. Wielką zaleta komórek macierzystych jest to, że zabieg wykonujemy raz, a nie w jakimś cyklu zabiegowym.

Efekty po terapii

Efekty terapii pojawiają się stopniowo, co daje niesamowity rezultat szczególnie przy terapiach odmładzających, gdy widać jak z miesiąca na miesiąc pacjent młodnieje.

Do głównych efektów i korzyści z zastosowania tej terapii należą:

 • odmłodzenie twarzy, szyi i dekoltu;
 • odmłodzenie ciała;
 • leczenie łysienia, blizn, zerwanych ścięgien i więzadeł, urazów stawowych;
 • likwidacja procesów zwyrodnieniowych w stawach.

Bibliografia

 1. Sikora M., Olszewski W., Komórki macierzyste – biologia i zastosowanie terapeutyczne, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 58/2004.
 2. Szabłowska-Gadomska I., Bużańska L., Małecki M., Właściwości komórek macierzystych, regulacje prawne oraz zastosowanie w medycynie, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *