Szukaj
Szukaj

Komórki macierzyste

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Komórki macierzyste to wyjątkowe komórki mające potencjalnie nieograniczoną zdolność podziałów, czyli samoodnawiania swojej puli. Jednocześnie bez trudu mogą różnicować się w komórki innych typów, zastępując ich utracone funkcje. Tak korzystne zalety sprawiły, że komórki macierzyste w ostatnich latach zyskały bardzo dużą popularność w medycynie. Wykorzystuje się je do terapii chorób dotychczas uważanych za nieuleczalne.

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste we współczesnej medycynie

Po raz pierwszy z sukcesem użyto komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej w 1988 roku we Francji. Przez kolejnych kilkanaście lat badania i obserwacje sprawiły, że komórki macierzyste zdobyły popularność na całym świecie, także w Polsce. Dojrzałe komórki macierzyste odnaleziono między innymi w szpiku kostnym, krwi obwodowej, rogówce, siatkówce, miazdze zębowej, wątrobie, skórze, trzustce i przewodzie jelitowym. Ich występowanie w tkankach jest jednak rzadkie. Za podstawowe źródło we współczesnej medycynie uznaje się jednak te pochodzące z pępowiny oraz ze szpiku kostnego. Komórka macierzysta może być:

  • multipotentna, gdy może wyspecjalizować się w więcej niż jeden typ komórek potomnych;
  • pluripotentna, gdy różnicuje się we wszystkie typy dojrzałych komórek pochodzących z trzech listków zarodkowych;
  • totipotentna, zdolna do utworzenia całego organizmu i łożysk.

W praktyce tego rodzaju komórki mogą zostać pobrane z organizmu pacjenta, co zmniejsza ryzyko ich odrzucenia. Są również hodowane w kulturach in vitro. Zabieg wprowadzania komórek macierzystych do organizmu pacjenta jest bezbolesny, zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Przygotowany preparat wstrzykuje się do zmienionej chorobowo tkanki lub stawu, zaś zawarte w nim komórki macierzyste rozpoczną stopniowy proces odbudowy, różnicując się z komórki zniszczonych tkanek.

Zobacz również: Medycyna mitochondrialna.

Komórki macierzyste – zastosowanie w praktyce

Zastosowanie komórek macierzystych można przedstawić na prostym przykładzie z dziedziny okulistycznej. Wystarczy pobrać komórki macierzyste ze zdrowego oka pacjenta, namnożyć je w warunkach laboratoryjnych, a następnie zaaplikować do chorego oka. Dzięki temu można odbudować zniszczony nabłonek rogówki. Kolejnym przykładem jest zastosowanie komórek macierzystych na rozległe rany pooparzeniowe. Pobiera się je ze zdrowego obszaru skóry, a następnie aplikuje na oparzenie. Nie ma mowy o odrzuceniu takiego preparatu przez organizm człowieka, a efekty są spektakularne. Niestety, terapia z wykorzystaniem tak nowoczesnych metod jest na razie bardzo droga.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Komórki macierzyste w medycynie estetycznej.

Komórki macierzyste a choroby

Choroby, które można leczyć przy użyciu komórek macierzystych, to między innymi takie jak:

Takich chorób jest znacznie więcej. Dotychczas wiązały się z niską jakością życia i brakiem możliwości leczenia. Ich nieuleczalny charakter sprawiał, że pacjenci tracili wszelką nadzieję na odzyskanie zdrowia. W dzisiejszych czasach istnieje jednak możliwość poddania się leczeniu komórkami macierzystymi.

Plastyczność komórek macierzystych

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem wyjątkowo interesujących zagadnień, jest plastyczność komórek macierzystych. Stanowi ich możliwość do przekroczenia bariery swojego pochodzenia z określonego listka zarodkowego i przyjęcie fenotypu komórki innej tkanki lub innego listka zarodkowego. Wyjaśniając, plastyczność można określić jako niestabilność fenotypową komórki. Mezenchymalne komórki macierzyste szpiku kostnego ulegają typowemu różnicowaniu w komórki pochodzenia mezodermalnego: osteocyty, adipocyty i chondrocyty oraz komórki mięśniowe. Udowodniono także, że mogą różnicować się in vitro w kardiomiocyty czy hepatocyty, komórki wytwarzające insulinę, keratynocyty, komórki nabłonka jelitowego i neurony. Przyszłość medycyny opiera się na komórkach macierzystych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sikora M., Olszewski W., Komórki macierzyste – biologia i zastosowanie terapeutyczne, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 58/2004.
  2. Pikuła M., Langa P., Kosikowska P., Trzonkowski P., Komórki macierzyste i czynniki wzrostu w gojeniu ran, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
  3. Bajek A., Olkowska J., Drewa T., Mezenchymalne komórki macierzyste narzędziem terapeutycznym w regeneracji tkanek i narządów, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 65/2011.
  4. Szabłowska-Gadomska I., Bużańska L., Małecki M., Właściwości komórek macierzystych, regulacje prawne oraz zastosowanie w medycynie, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *