Szukaj
Szukaj

Miocyty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Miocyty (włókna mięśniowe) to pojedyncze komórki mięśni poprzecznie prążkowanych i mięśni gładkich. Mogą również występować w ścianach naczyń tętniczych. W zależności od lokalizacji różnią się między sobą budową. Powstają podczas ontogenezy z mioblastów.

Miocyty

Miocyty w mięśniach

W mięśniach poprzecznie prążkowanych szkieletowych miocyty stanowią pojedyncze komórki o charakterystycznym, cylindrycznym kształcie i wielu jądrach komórkowych. W jednym włóknie może występować nawet do kilkuset jąder komórkowych leżących na obwodzie komórki, tuż pod błoną sarkoplazmatyczną. Wnętrze takiego włókna niemal całkowicie wypełniają elementy kurczliwe zwane miofibrylami. Miocyty otoczone są błoną komórkową – sarkolemmą, zawierają dużą ilość mitochondriów (sarkosomów) oraz silnie przekształconą siateczkę śródplazmatyczną tworzącą razem z sarkolemmą charakterystyczną strukturę – triadę, będącą magazynem jonów wapnia, których uwolnienie zapoczątkowuje mechanizm skurczu.

Miocyty tkanki gładkiej różnią się między innymi wielkością (są nieco mniejsze) oraz obecnością wyłącznie jednego jądra komórkowego. Ponadto białka ich aparatu kurczliwego nie są zorganizowane, w związku z czym nie wykazują prążkowania typowego dla mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego. Miocyty te występują głównie w naczyniach krwionośnych, pęcherzu moczowym, skórze czy ścianach przewodu pokarmowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Miocyty naczyniowe

Komórkami najliczniej występującymi w ścianach naczyń tętniczych są miocyty. Lokalizują się one we wszystkich trzech warstwach ściany naczyniowej. W tętnicach typu mięśniowego komórki te przylegają do siebie łącząc się specjalnymi połączeniami. Natomiast w tętnicach typu sprężystego tworzą warstwy oddzielone od siebie błonami sprężystymi, włóknami kolagenowymi i skupiskami proteoglikanów. Miocyty naczyniowe zachowują wszystkie typowe cechy komórek mięśni gładkich, są jednak nieco odmienne morfologicznie i funkcjonalnie od miocytów gładkich obecnych w innych narządach.

Funkcje miocytów

Miocyty pełnią nie tylko funkcję budulcową, choć jest ona niezwykle ważna w utrzymaniu prawidłowej struktury poszczególnych tkanek i narządów. Umożliwiają one również skurcz mięśni oraz chronią struktury znajdujące się pod nimi. W pewnym stopniu posiadają zdolność generowania ciepła.

Starzenie się organizmu a mięśnie

Wraz z wiekiem zauważa się obniżenie masy ciała, co wiąże się ze zmniejszaniem liczby komórek mięśniowych w wyniku ich apoptozy. Zjawisko nasilonej apoptozy komórek mięśniowych obserwowane w mięśniach starszych ludzi może być wynikiem uszkodzeń mitochondrialnego DNA (mtDNA), które prowadząc do zaburzeń w wytwarzaniu ATP aktywują apoptozę. Istotną przyczyną redukcji masy mięśni w starzeniu jest także zmniejszenie objętości (atrofia) pojedynczych włókien mięśniowych.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Górska M., Wojtysiak D., Desmina jako istotne białko cytoszkieletu miocytów, Życie Weterynaryjne, 9/2016.
  3. Ławniczak A., Kmieć Z., Zmiany mięśni szkieletowych w trakcie starzenia: fizjologia, patologia i regeneracja, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 66/2012.


Polecane produkty:
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *