Szukaj
Szukaj

Atrofia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Atrofia jest pojęciem odnoszącym się do zaniku tkanek, czyli stopniowego zmniejszania ich objętości. Może dotyczyć różnych narządów, istnieje także wiele przyczyn.

 

Atrofia – przyczyny

Wyróżnia się atrofię patologiczną oraz fizjologiczną. Do najczęstszych przyczyn dolegliwości zalicza się:

  • długotrwały stan unieruchomienia np. w wyniku zastosowania opatrunku gipsowego na kończynę po jej złamaniu. W efekcie dochodzi do stopniowego zaniku mięśni na tej kończynie i tym samym do zmniejszenia jej obwodu. Należy dodać, że właśnie dlatego tak ważna jest rehabilitacja podczas noszenia gipsu, a zwłaszcza wykonywanie ćwiczeń izometrycznych i ćwiczeń synergistycznych;
  • niedożywienie – wówczas dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej;
  • choroby – zwłaszcza autoimmunologiczne;
  • stosowanie niektórych leków;
  • wiek starczy – wraz z wiekiem dochodzi do zaniku niektórych struktur organizmu;
  • zaburzenia hormonalne – np. w przypadku braku ACTH dochodzi do zaniku kory nadnerczy.

Atrofia pochwy

Do zaniku nabłonka pochwy i endometrium macicy dochodzi w wyniku zmniejszenia stężenia estrogenów u kobiet. Zjawisko to ma miejsce przeważnie po menopauzie. Estrogeny zapobiegają zmianom wstecznym w nabłonku i mięśniówce pochwy, kontrolują wydzielanie płynu pochwowego dzięki utrzymywaniu właściwego przepływu krwi przez sploty naczyniowe oraz regulują metabolizm tkanki łącznej, wpływając tym samym na elastyczność pochwy.

Ponadto estrogeny pobudzają dojrzewanie nabłonka pochwy i uzyskiwanie glukozy z glikogenu, która jest substratem do produkcji kwasu mlekowego, dzięki działaniu pałeczek kwasu mlekowego, które są naturalnymi komensalami bytującymi w pochwie, zapewniającymi odpowiednią kwasowość środowiska pochwy i zapobiegającymi rozwojowi innych patogenów.

W przypadku zmniejszenia poziomu tego hormonu dochodzi do:

  • zmian zanikowych warg sromowych większych i mniejszych;
  • zmniejszenia ilości i obniżenia jakości wydzieliny pochwowej;
  • zmniejszenia elastyczności pochwy;
  • tworzenia się nadżerek nabłonka;
  • zaniku napletka łechtaczki.

Atrofia skóry

Atrofia skóry dotyczy przede wszystkim osób starszych, ponieważ właśnie wraz z wiekiem spada ilość kolagenu i elastyny w skórze. W rezultacie staje się ona cieńsza, bardziej podatna na urazy i mniej nawodniona.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zanik skóry dotyczy także osób przewlekle stosujących leki na bazie steroidów, a także chorych na niektóre choroby autoimmunologiczne. Tkanka ta staje się stopniowo coraz cieńsza, bywa tym samym porównywana do kartki pergaminu.

Atrofia nerwu wzrokowego

Atrofia nerwu wzrokowego zwana jest także neuropatią tego nerwu. W przebiegu dolegliwości dochodzi do uszkodzenia i powolnej śmierci komórek nerwu wzrokowego, co skutkuje ostatecznie utratą wzroku.

Można też powiedzieć, że w przebiegu neuropatii nerwu wzrokowego dochodzi do zaniku niektórych lub większości neurytów nerwu wzrokowego.

Leczenie

Leczenie atrofii zwykle jest bardzo trudne, ponieważ w wielu przypadkach nie można podjąć leczenia przyczynowego. W przypadku osób starszych nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu, natomiast w przypadku chorób autoimmunologicznych nie wynaleziono do tej pory skutecznego leku umożliwiającego pełen powrót do zdrowia.

W związku z tym leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów. Niekiedy w niektórych przypadkach (atrofia w wyniku stanu unieruchomienia) pomocna jest fizjoterapia.

Bibliografia

  1. Karolczak-Kulesza M., Karolczak-Tomkiewicz A., Chebowska E., Neuropatia nerwu wzrokowego w przebiegu stwardnienia rozsianego i innych chorób neurodgeneracyjnych – metody postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, Ophtha Therapy, 3/2018.
  2. Stachura J., Patologia znaczy słowo o chorobie, Kraków 2016.
  3. Skałba P., Guz M., Zanikowe zapalenie pochwy, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2/2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *