Medycyna mitochondrialna to nowa, wciąż poznawana i rozwijana gałąź medycyny o niezwykłym potencjale. Krąży wokół anatomii, fizjologii i patologii organelli komórkowych zwanych mitochondriami, których uszkodzenia i dysfunkcje wiążą się z występowaniem tak zwanych chorób cywilizacyjnych.
Czym są mitochondria?
Aby dobrze zrozumieć założenia tej dziedziny medycyny należy dowiedzieć się, czym w ogóle są mitochondria i za co odpowiadają. Otóż są to małe i samodzielne organelle, będące jednocześnie bardzo złożonymi tworami. Wykazują zdolność do poruszania się w cytoplazmie i łączenia w pary. Ich ilość w pojedynczej komórce zależy od zapotrzebowania danej tkanki na energię. Przykładowo, bardzo dużą ilość mitochondriów posiadają neurony, komórki tkanki serca czy mięśnie szkieletowe.
Mitochondrium odpowiada za produkcję energii w postaci ATP, niezbędnej do przeprowadzania najważniejszych procesów życiowych danej komórki. Produkcja zachodzi na drodze fosforylacji oksydacyjnej. Przemianom energetycznym w mitochondriach towarzyszy powstawanie reaktywnych form tlenu, które choć potencjalnie szkodliwe, są także wykorzystywane w szlakach przekazywania sygnału i niektórych biogenezach, jak np. w syntezie prostaglandyn.
Medycyna mitochondrialna – czym się zajmuje?
Medycyna mitochondrialna zajmuje się między innymi:
- chorobami przewlekłymi, w tym cywilizacyjnymi;
- ochroną i aktywowaniem mitochondriów;
- zapobieganiem chorób o podłożu zapalnym;
- określaniem przyczyn wielu dolegliwości.
Do podstawowych zadań medycyny mitochondrialnej zalicza się przywracanie zdolności koncentracji, wspieranie funkcji gruczołów dokrewnych, poprawę funkcjonowania całego układu hormonalnego i utrzymanie narządu wzroku w dobrej kondycji. Dąży do regeneracji zasobów energetycznych całego organizmu oraz poprawy funkcji wszystkich tkanek (skóra, kości itd.).
Podsumowując, przyczyna większości zaburzeń wieloukładowych leży na poziomie komórkowym w mitochondriach. Dlatego stworzono terapię mitochondrialną, która rozwiązuje problemy mitochondrialne przywracając produkcję życiowej energii i zachowanie zdrowia. W terapii schorzeń mitochondrialnych wyróżnia się 4 podstawowe filary przedstawione poniżej.
Terapia schorzeń mitochondrialnych
Terapia schorzeń mających swoją przyczynę w patologiach mitochondrium opiera się nie tyle na farmakoterapii i właściwym lekarskim leczeniu, ale na:
- poprawie jakości snu;
- zmianie diety poprzez wprowadzenie do niej cennych mikroskładników odżywczych;
- obniżeniu poziomu stresu w życiu codziennym;
- regularnej aktywności fizycznej.
W przedstawionym powyżej sposobie leczenia wtórnych schorzeń mitochondrialnych nie chodzi więc o farmakologiczną terapię w rozumieniu medycyny klasycznej, lecz o terapię, która powinna pomóc złagodzić i w miarę możliwości zwalczyć istniejące w komórkach oraz ich mitochondriach problemy. Do pewnego stopnia może być przeprowadzona przez każdego człowieka na jego własną odpowiedzialność. Korzystnie byłoby mieć u boku terapeutę, który jest bardziej obeznany w tematyce dotyczącej mitochondriów. Szczególnie w przypadku występowania ciężkich objawów chorobowych.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu ... Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku od bioalgi
Spirulina jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Jej skład to wysokiej jakości białko pochodzenia roślinnego, witaminy, minerały (również pierwiastki śladowe), fitoskładniki (m.in. fikocyjanina, chlorofil, karotenoidy), kwasy tłuszczowe ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kukliński B., Schemionek A., Medycyna mitochondrialna, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
- Brągoszewski P., Ostrowski J., Medycyna mitochondrialna, Postępy Nauk Medycznych, 2/2009.