Szukaj
Szukaj

Medycyna mitochondrialna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Medycyna mitochondrialna to nowa, wciąż poznawana i rozwijana gałąź medycyny o niezwykłym potencjale. Krąży wokół anatomii, fizjologii i patologii organelli komórkowych zwanych mitochondriami, których uszkodzenia i dysfunkcje wiążą się z występowaniem tak zwanych chorób cywilizacyjnych.

Medycyna mitochondrialna

Czym są mitochondria?

Aby dobrze zrozumieć założenia tej dziedziny medycyny należy dowiedzieć się, czym w ogóle są mitochondria i za co odpowiadają. Otóż są to małe i samodzielne organelle, będące jednocześnie bardzo złożonymi tworami. Wykazują zdolność do poruszania się w cytoplazmie i łączenia w pary. Ich ilość w pojedynczej komórce zależy od zapotrzebowania danej tkanki na energię. Przykładowo, bardzo dużą ilość mitochondriów posiadają neurony, komórki tkanki serca czy mięśnie szkieletowe.

Mitochondrium odpowiada za produkcję energii w postaci ATP, niezbędnej do przeprowadzania najważniejszych procesów życiowych danej komórki. Produkcja zachodzi na drodze fosforylacji oksydacyjnej. Przemianom energetycznym w mitochondriach towarzyszy powstawanie reaktywnych form tlenu, które choć potencjalnie szkodliwe, są także wykorzystywane w szlakach przekazywania sygnału i niektórych biogenezach, jak np. w syntezie prostaglandyn.

Medycyna mitochondrialna – czym się zajmuje?

Medycyna mitochondrialna zajmuje się między innymi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • chorobami przewlekłymi, w tym cywilizacyjnymi;
  • ochroną i aktywowaniem mitochondriów;
  • zapobieganiem chorób o podłożu zapalnym;
  • określaniem przyczyn wielu dolegliwości.

Do podstawowych zadań medycyny mitochondrialnej zalicza się przywracanie zdolności koncentracji, wspieranie funkcji gruczołów dokrewnych, poprawę funkcjonowania całego układu hormonalnego i utrzymanie narządu wzroku w dobrej kondycji. Dąży do regeneracji zasobów energetycznych całego organizmu oraz poprawy funkcji wszystkich tkanek (skóra, kości itd.).

Podsumowując, przyczyna większości zaburzeń wieloukładowych leży na poziomie komórkowym w mitochondriach. Dlatego stworzono terapię mitochondrialną, która rozwiązuje problemy mitochondrialne przywracając produkcję życiowej energii i zachowanie zdrowia. W terapii schorzeń mitochondrialnych wyróżnia się 4 podstawowe filary przedstawione poniżej.

Terapia schorzeń mitochondrialnych

Terapia schorzeń mających swoją przyczynę w patologiach mitochondrium opiera się nie tyle na farmakoterapii i właściwym lekarskim leczeniu, ale na:

  • poprawie jakości snu;
  • zmianie diety poprzez wprowadzenie do niej cennych mikroskładników odżywczych;
  • obniżeniu poziomu stresu w życiu codziennym;
  • regularnej aktywności fizycznej.

W przedstawionym powyżej sposobie leczenia wtórnych schorzeń mitochondrialnych nie chodzi więc o farmakologiczną terapię w rozumieniu medycyny klasycznej, lecz o terapię, która powinna pomóc złagodzić i w miarę możliwości zwalczyć istniejące w komórkach oraz ich mitochondriach problemy. Do pewnego stopnia może być przeprowadzona przez każdego człowieka na jego własną odpowiedzialność. Korzystnie byłoby mieć u boku terapeutę, który jest bardziej obeznany w tematyce dotyczącej mitochondriów. Szczególnie w przypadku występowania ciężkich objawów chorobowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kukliński B., Schemionek A., Medycyna mitochondrialna, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
  2. Brągoszewski P., Ostrowski J., Medycyna mitochondrialna, Postępy Nauk Medycznych, 2/2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *