Medycyna estetyczna a fizjoterapeuta

//Medycyna estetyczna a fizjoterapeuta
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Pytanie

Dzień dobry,
zauważyłam na waszym Portalu Fizjoterapeuty wypowiedź, na temat pracy fizjoterapeuty w medycynie estetycznej. Mam pewne pytanie, które od dłuższego czasu mnie intryguje i nie umiem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi podpartej jakimiś sensownymi argumentami. Otóż z zawodu jestem fizjoterapeutą, jestem w trakcie zmiany miejsca pracy na inne. W tym nowym miejscu pracy dowiedziałam się, że oprócz typowej fizjoterapii, do moich obowiązków mają również należeć zabiegi z dziedziny, której według mnie powinien zajmować się kosmetolog. Otóż miałabym wykonywać takie zabiegi jak fotoodmładzanie twarzy, redukcja przebarwień, fotodepilacja itp za pomocą laserów wysokoenergetycznych typu erYag pixel, ndyag q-switch, dye-vl, SHR itp. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ku swojemu zdumieniu dowiedziałam się jakoby fizjoterapeuta czy pielęgniarki, tak jak i kosmetolodzy mogą wykonywać takie zabiegi. Temat dość kontrowersyjny. Proszę o Waszą opinie w tym temacie.

Marta

Odpowiedź

Pani Marto,
dziedzina zabiegów laserowych typu IPL, SHR czy laser wysokoenergetyczny to czynności, które mogą wykonywać zarówno kosmetolodzy jak i fizjoterapeuci. Na uczelniach wyższych, zarówno na kierunku kosmetologia jak i fizjoterapia, studenci mają do czynienia z laserem. Najczęściej odbywa się to na przedmiocie fizykoterapia, więc temat laserów na pewno jest Pani znany. Ponadto sama technika wykonywania tego rodzajów zabiegów nie jest skomplikowana, a cała procedura nie trwa długo. Oczywiście przed rozpoczęciem takich zabiegów koniecznie jest odbycie specjalistycznego szkolenia w tym kierunku, które powinien zapewnić pracodawca. Myślę też, że placówka, w której będzie Pani rozpoczynać pracę zna się na rzeczy. Nie pozwoli sobie ona na żaden błąd z własnej strony i wie co robi.

Medfile

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Strefa Fizjoterapii
Autor: |2018-03-10T14:23:27+00:0012 Czerwiec, 2017|Kategorie: Pytania do specjalisty|Tagi: , , , , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Ewelina 13 czerwca 2017 w 21:55 - Odpowiedz

    Medycyna estetyczna coraz bardziej zazębia się z fizjoterapią

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki