Fizjoterapeuta pracuje zarówno sercem, umysłem, jak i własnym ciałem. Edukacja jest długą, nie zawsze prostą drogą, a po studiach z fizjoterapii można pracować w wielu miejscach: od przychodni rehabilitacyjnych, przez prywatne gabinety fizjoterapii, aż po niektóre salony SPA, odnowy biologicznej czy medycyny estetycznej. W zależności od umiejętności i specjalizacji można liczyć na różne zarobki.
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Podawanie średniego wynagrodzenia fizjoterapeuty jest zupełnie pozbawione sensu, ponieważ rozbieżności są w tym zawodzie olbrzymie. Najniższe stawki, oscylujące wokół najniższej krajowej, są charakterystyczne dla większości przychodni rehabilitacyjnych z kontraktami NFZ.
Lepsze przychodnie, niektóre DPS-y i kiepskie salony SPA płacą od 2 do 3 tysięcy na rękę. Natomiast doskonały fizjoterapeuta, który biegle wykonuje wszystkie zabiegi i pracuje albo we własnej firmie, albo w dobrym gabinecie fizjoterapii, może zarobić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Średnie zarobki oscylują w granicy 2,5 tysiąca złotych netto. Jest to jednak uzależnione od umiejętności, doświadczenia, a także miejsca pracy i rodzaju wykonywanych zabiegów.
Niektórzy fizjoterapeuci pracują na niepełny etat, dorabiając po godzinach w innej firmie lub na własny rachunek. To utrudnia szacowanie dochodu w przeliczeniu na standardowy dzień pracy.
Fizjoterapia za granicą
Boom na fizjoterapię to nie tylko polska specyfika. Podobny trend od lat utrzymuje się w krajach zachodnich. Efektem tego jest spadek płac średnich, wzrost rozrzutu wysokości wypłat, ale przede wszystkim problemy z zatrudnieniem. Wielu fizjoterapeutów, szczególnie imigrantów, ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie.
Rzecz jasna dla tych najlepszych zawsze jest miejsce i mogą oni liczyć na wypłaty w granicach 8-10 tysięcy Euro. Natomiast jest to zdecydowanie powyżej średniej, która wynosi 2-3 tysiące Euro, co jednak przy relatywnie wysokich kosztach utrzymania nie jest stawką robiącą duże wrażenie.
Fizjoterapeuta – kim jest dla innych specjalistów
Fizjoterapeutę postrzega się bardzo różnie. Dla lekarzy często jest nieocenionym wsparciem, co jednak nie oznacza, że lekarze przepadają za fizjoterapeutami. Zwłaszcza jeżeli ci ostatni chcą decydować o przebiegu terapii. Fizjoterapeuta powinien współpracować z lekarzem i wtedy obie strony są zadowolone, a pacjent na tym korzysta.
Dla personelu pomocniczego – pielęgniarek i opiekunek – fizjoterapeuta może być nieocenioną pomocą. Jest to często osoba, która najlepiej zdoła poznać pacjenta choćby z racji tego, że zabiegi fizjoterapeutyczne trwają dłużej niż czynności wykonywane przez personel medyczny. Dodatkowo posiadana przez fizjoterapeutę wiedza może być pomocna w ustalaniu przebiegu leczenia.
Podsumowanie
Bycie fizjoterapeutą nie zawsze jest łatwe, a już z pewnością nie jest sposobem na to, aby szybko się wzbogacić. Podstawowym celem fizjoterapeuty jest niesienie ulgi pacjentowi, zwłaszcza jeśli rozpatrywać fizjoterapię w kontekście rehabilitacji, a jest to podejście więcej niż uprawnione. Trochę lepsze zarobki i ciekawszą pracę mają fizjoterapeuci w prywatnych gabinetach odnowy biologicznej czy medycyny estetycznej. Jednak również wtedy bycie fizjoterapeutą często oznacza ciężką pracę fizyczną, jak przy wykonywaniu masaży, szczególnie klasycznych. Również zdrowie jest wtedy bardziej narażone mimo wysokiej dbałości o względy bezpieczeństwa BHP.
Przykładem może być pogarszający się wzrok przy długoletniej pracy z laserami. W przyszłości może to wpłynąć na problemy z związane z tym narządem.
Fizjoterapia nie jest zawodem prostym, nie zawsze też pozytywnie postrzeganym, a jeżeli chodzi o wysokość wypłaty, to ani w Polsce, ani na zachodzie nie jest ona zdecydowanie najwyższa z możliwych i pozostawia sporo do życzenia, jednak w tych ostatnich jest wyższa niż u nas.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |