Szukaj
Szukaj

Wahania nastroju

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wahania nastroju to zjawisko, które dotyczy każdego człowieka bez względu na wiek. Wszyscy możemy wskazać przynajmniej jedną sytuację, w której świetnie się bawiliśmy, po czym odczuliśmy smutek lub nagłe pogorszenie samopoczucia. To fizjologiczne i wynika m.in. ze zmian hormonalnych. Bardzo często wahania nastroju są jednak silne i wynikają z przyczyn patologicznych.

Wahania nastroju

Wahania nastroju – przyczyny

Możliwymi przyczynami patologicznymi wahań nastroju są:

Wahania nastroju mogą jednak mieć fizjologiczne podłoże. Wówczas wiążą się z naturalnymi zmianami w gospodarce hormonalnej, co ma miejsce np. podczas ciąży i menopauzy u kobiet. Wahania nastroju towarzyszą także zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, niewyspaniu czy różnego rodzaju problemom osobistym.

Co to są wahania nastroju i jakie ma objawy

Wahania nastroju można bardzo łatwo rozpoznać. Przede wszystkim jest to nagła, niekontrolowana przez człowieka zmiana zachowania i własnych odczuć. Za przykład podać można spędzanie czasu z rodziną w miłej atmosferze, po czym szybko następuje wybuch złości lub agresji. Do wahań nastroju zalicza się również skrajne zachowania, takie jak wybuchy emocji, częsty płacz bez konkretnego powodu, uczucie smutku lub wewnętrznego napięcia oraz silny lęk. Wahania nastroju w równym stopniu dotyczą mężczyzn i kobiet.

Patronite
Patronite

Diagnostyka wahań nastroju

Zmagając się z takim problemem warto w pierwszej kolejności wykonać badania krwi pod kątem oceny kondycji gospodarki hormonalnej. Dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza endokrynologa. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ to właśnie zaburzenia hormonalne są jedną z częstszych przyczyn wahań nastroju. Jeśli wszystkie badania wyjdą poprawnie, kolejnym krokiem jest wizyta u psychoterapeuty, który w razie konieczności skieruje do psychiatry. Warto także zastanowić się czy problem nie wynika ze stylu życia – nadmierny stres, życie w biegu, zbyt dużo obowiązków, brak szczęścia i spełnienia. Wówczas można nad sobą pracować samodzielnie lub z pomocą psychoterapeuty.

Wahania nastroju – jak sobie z nimi radzić?

Wahania nastroju w dłuższej perspektywie są wyjątkowo męczące nie tylko dla pacjenta, ale przede wszystkim dla jego otoczenia. Pojawiają się konflikty społeczne i rodzinne, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do rozwodu. Jeśli natomiast pojawi się podejrzenie chorób i problemów natury psychicznej, najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy psychoterapeuty lub psychiatry. Psychiatra ma możliwość wystawiania recept na leki normujące wahania nastroju i antydepresanty, które często okazują się być pomocne. Psychoterapeuta natomiast pomoże przy mniej zaawansowanych problemach.

Jeśli zostanie zdiagnozowana choroba podstawowa, która powoduje wahania nastroju, należy podjąć się jej leczenia. Przykładowo, guzy mózgu prawdopodobnie trzeba będzie usunąć chirurgicznie, zaś niedoczynność lub nadczynność tarczycy reguluje się farmakologicznie i za pomocą diety.

Bez względu na przyczynę problemu, zmiany nastroju należy kontrolować samodzielnie w domu. W tym celu dobrze sprawdzają się choćby techniki relaksacyjne (joga, medytacja, trening autogenny Schultza) oraz szczera rozmowa z bliskimi. Pomocniczo warto wyeliminować z codziennej diety alkohol, papierosy, cukier i kofeinę, wprowadzając do niej źródła NNKT i suplementację Chlorelli. Chlorella ma działanie oczyszczające z toksyn, co pozytywnie wpływa na układ hormonalny.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Hammen C., Depresja, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006.
  2. Siwek M., Dudek D., Rybakowski J., Łojko D., Pawłowski T., Kiejna A., Kwestionariusz Zaburzeń Nastroju – charakterystyka i zastosowanie, Psychiatria Polska, 3/2009.
  3. Święcicki Ł., Leczenie zaburzeń nastroju, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *