Szukaj
Szukaj

Psychiatra

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Psychiatra to specjalista zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych o różnej etiologii i przebiegu. Do tego lekarza nie potrzeba skierowania.

Psychiatra

Czym jest psychiatria?

Psychiatria to ważna dziedzina medycyny, której przedmiotem zainteresowania są zaburzenia psychiczne z ich licznymi uwarunkowaniami rodzinno-genetycznymi, konstytucjonalnymi, biologicznymi, psychologicznymi i społecznymi.

Psychiatrię dzieli się na:

  • kliniczną – dorosłych oraz dzieci i młodzieży;
  • społeczną;
  • środowiskową;
  • sądową;
  • kryminalną;
  • geriatryczną;
  • kulturową i transkulturową.

To dziedzina niezwykle obszerna, ponieważ nie tylko leczy dolegliwości psychiczne czy choroby, ale również docieka ich przyczyn.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem różnego rodzaju dysfunkcjom natury psychicznej. Zwracają się do niego pacjenci zarówno z poważnymi zaburzeniami, np. schizofrenią, mitomanią czy chorobą afektywną dwubiegunową, jak również osoby z gwałtownymi zmianami w życiu, z którymi nie mogą sobie poradzić. Takimi zmianami może być poważna choroba, śmierć bliskiej osoby i każda inna przyczyna zaburzeń nastroju i emocji.

Psychiatra zajmuje się leczeniem depresji, stanów lękowych, a także uzależnień. Z jego pomocy mogą skorzystać osoby zbyt drażliwe, mające przez to problemy z otoczeniem, agresywne, nerwowe lub wręcz przeciwnie – apatyczne i przygnębione.

Omawiany specjalista nie osądza, lecz stara się dobrać jak najlepszą terapię dla danego pacjenta. Ważne, aby rozmowa z nim została przeprowadzona szczerze, ponieważ tylko wtedy będzie on mógł wskazać na konkretne przyczyny dolegliwości i tym samym wybrać najkorzystniejsze metody leczenia. Nie należy mieć obaw przed taką szczerością, ponieważ jak każdego lekarza, tak również psychiatrę obowiązuje pełna tajemnica lekarska.

Z pomocy psychiatry mogą skorzystać także osoby nie znajdujące chęci i motywacji do życia. To doświadczeni, wyspecjalizowani lekarze, którzy z pewnością podejdą poważnie do każdego problemu.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Psychoza.

Psychiatra – powody wizyty

Niekiedy do psychiatry skieruje pacjenta inny specjalista, bywa jednak, że samemu chcemy się do niego wybrać. Przyczyn tej decyzji może być wiele, ale bez względu na nie – warto wybrać się do psychiatry.

Pomoże on zrozumieć własne problemy, pogodzić się z wieloma sytuacjami i znaleźć ich rozwiązania. Pacjent będzie mógł spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Niekiedy pomocna bywa sama rozmowa. Jeśli coś powie się na głos, zwłaszcza komuś innemu, niektóre problemy mogą przestać wydawać się poważne. Rozmowa może ulżyć duszy pacjenta.

Zdarzają się sytuacje, gdy dana osoba cierpi na poważne schorzenie, lecz nie zdaje sobie z tego sprawy. Często dzieje się tak w przypadku ciężysz zaburzeń psychicznych. Mimo poważnych objawów, takich jak słyszenie głosów czy myśli samobójcze, dana osoba uważa to za normalne. Wówczas ważne jest wsparcie najbliższych osób – to one będą pośrednio odpowiedzialne za leczenie takiego pacjenta.

Kiedy wybrać się na wizytę?

Do psychiatry powinno się wybrać wówczas, gdy zauważymy u siebie następujące objawy:

  • przewlekłe przygnębienie i smutek;
  • depresja;
  • myśli samobójcze;
  • brak chęci do życia, brak motywacji i energii;
  • stany lękowe, niepokój, uzasadnione lub nieuzasadnione obawy;
  • pogorszenie relacji z innymi ludźmi, np. unikanie kontaktu z ludźmi czy częste kłótnie;
  • nagłe wahania nastroju bez uchwytnej przyczyny;
  • uczucie odosobnienia, wykluczenia, samotności;
  • nadmierna drażliwość, agresja;
  • nadużywanie alkoholu, leków, stosowanie narkotyków;
  • słyszenie głosów, których nie ma;
  • dostrzeganie nieistniejących rzeczy;
  • patologiczne kłamstwa, nawet w drobnych sprawach.

Do psychiatry można się wybrać po traumatycznym przeżyciu. Może to być śmierć kogoś bliskiego, choroba, gwałt, poważne problemy finansowe, rozpad rodziny czy nawet przewlekłe problemy seksualne. Psychiatra pomoże przy zespołach stresu pourazowego i przy myślach samobójczych.

Ważne, aby wybrać doświadczonego psychiatrę, najlepiej specjalizującego się w danych dolegliwościach. Inne podejście będzie mieć specjalista zajmujący się od lat leczeniem depresji, a inne zajmujący się leczeniem uzależnień.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jarema M., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  2. Święcicki Ł., Leczenie zaburzeń nastroju, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.