Zwalczanie cellulitu jest dość trudnym zadaniem, tym bardziej że występują dwie jego odmiany: cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Żadna nie jest łatwa do usunięcia i na pewno jedna tylko metoda nie wystarczy. W obu przypadkach trzeba sięgnąć po zabiegi manualne, odpowiednią suplementację diety i kosmetyki.
Cellulit – czym go zwalczyć?
Przed przystąpieniem do wyboru metod leczenia w pierwszej kolejności należy zdiagnozować rodzaj cellulitu.
Wybór metody terapeutycznej zależy od stopnia zaawansowania cellulitu, stanu skóry oraz motywacji pacjenta do zmiany nawyków i stosowania się do zaleceń. Leczenie oparte jest na kilku mechanizmach:
- przeciwobrzękowym;
- lipolitycznym;
- pobudzającym krążenie w tkance tłuszczowej;
- poprawiającym przepuszczalność naczyń włosowatych.
Jest to terapia wielokierunkowa i kompleksowa. Należy połączyć metody mechaniczne, takie jak zakładanie rajstop o stopniowanym ucisku, usprawniających pracę mięśni kończyn dolnych i poprawiających krążenie, z podawaniem preparatów doustnych (flawonoidy,
pentoksyfilina), miejscowym stosowaniem kosmetyków antycellulitowych w postaci żeli i kremów oraz wstrzyknięć podskórnych specjalnych mieszanin.
Zabiegi manualne
Bardzo skutecznie działa masaż próżniowy oraz intensywny masaż antycellulitowy, wykonywany z olejkami eterycznymi np. grejpfrutowym lub pomarańczowym, a także inne zabiegi rozgrzewające – bandażowanie, taping i specjalne zabiegi folią rozgrzewającą. Zwykle wykonuje się je razem z głęboko oczyszczającym peelingiem, ponieważ pozbycie się cellulitu wymaga normalizacji funkcjonowania skóry na całej jej głębokości.
Manualne zabiegi antycellulitowe wykonuje się w cyklach po 6-10. Zwykle powodują one pewien dyskomfort. Używa się dość dużej siły, aby dogłębnie rozgrzać tkanki i spowodować maksymalne uszkodzenia w komórkach tłuszczowych. Teoretycznie można używać wałków do masażu i innych masażerów, ale w praktyce o wiele lepsze efekty przynosi profesjonalny masaż manualny.
Zobacz również: masaż bańką chińską
Dieta
Bez unormowania stosunków tłuszczowych nie ma co marzyc o pozbyciu się cellulitu. Nie zawsze zresztą sposobem na sukces jest spalenie tłuszczu – czasem wręcz przeciwnie, trzeba go suplementować, na przykład olejem z czarnuszki albo olejem sezamowym, aby w organizmie przywrócić równowagę między różnymi typami kwasów tłuszczowych. To właśnie zachwianie tego korzystnego stosunku często prowadzi do powstania złogów tkanki tłuszczowej.
Kosmetyki
Poza kosmetykami stosowanymi w czasie peelingu czy masażu używa się także specjalnych kremów lub maści, które wklepuje się w oczyszczoną i rozgrzaną skórę. Zgodnie z opisem producentów mają one składniki wnikające w głąb skóry, gdzie spalają tłuszcz. Tak akurat na pewno nie jest, bo to sprzeczne z podstawowymi prawami biologii, jednak możliwe jest wywołanie miejscowego, krótkotrwałego stanu zapalnego, co wiąże się z lokalnym wzrostem ciepłoty ciała, a to sprzyja usuwaniu nadmiaru tłuszczu. Efekt podobny, ale mechanizm jednak zupełnie inny.
W domowych warunkach, zamiast rujnować swój budżet na profesjonalne i drogie kosmetyki, w zupełności wystarczy olej z czarnuszki – ma wysoką zawartość olejków eterycznych delikatnie podrażniających skórę. Także inne oleje o ostrym zapachu dobrze w tym zadaniu się sprawdzają.
Podsumowanie
W każdym postępowaniu najważniejsza jest regularność.
Dieta, jeśli cellulit ma zniknąć na dobre, musi być rygorystycznie przestrzegana i nie jedynie przez tydzień czy miesiąc. Każda dieta jest wyborem na całe życie i w tym przypadku jest tak samo. Zabiegi manualne wykonuje się seriami i robi się to najczęściej dzień w dzień, chyba że pojawią się konkretne przeciwwskazania.
Co do stosowania metod kosmetycznych – podstawowa pielęgnacja to oczywiście kwestia codzienna. Natomiast od czasu do czasu, kiedy stosuje się kosmetyki syntetyczne i bardziej agresywne, warto zamieniać je na delikatniejsze naturalne. Uzyska się dzięki nim lepsze efekty, ponieważ ich biodostępność (wchłanialność) jest na znacznie wyższym poziomie, a co za tym idzie, są bardziej skuteczne.
Bibliografia
- Gałązka M., Galęba A., Nurein H., Cellulit jako problem medycznyi estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Hygeia Public Health, 3/2014.
- Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2014.
- Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Krasowska D., (i inni), Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2/2017.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
4 odpowiedzi
Świetny artykuł, na pewno wyciągnę z niego wiele dobrego 🙂
dzięki za informację o oleju z czarnuszki
Najlepsze rezultaty przynosi regularny ruch 😉
Bardzo pomocny artykuł!