Cellulit – czym go zwalczyć?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zwalczanie cellulitu jest dość trudnym zadaniem, tym bardziej że występują dwie jego odmiany: cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Żadna nie jest łatwa do usunięcia i na pewno jedna tylko metoda nie wystarczy. W obu przypadkach trzeba sięgnąć po zabiegi manualne, odpowiednią suplementację diety i kosmetyki.

Cellulit – czym go zwalczyć?

Przed przystąpieniem do wyboru metod leczenia w pierwszej kolejności należy zdiagnozować rodzaj cellulitu.

Wybór metody terapeutycznej zależy od stopnia zaawansowania cellulitu, stanu skóry oraz motywacji pacjenta do zmiany nawyków i stosowania się do zaleceń. Leczenie oparte jest na kilku mechanizmach:

  • przeciwobrzękowym;
  • lipolitycznym;
  • pobudzającym krążenie w tkance tłuszczowej;
  • poprawiającym przepuszczalność naczyń włosowatych.

Jest to terapia wielokierunkowa i kompleksowa. Należy połączyć metody mechaniczne, takie jak zakładanie rajstop o stopniowanym ucisku, usprawniających pracę mięśni kończyn dolnych i poprawiających krążenie, z podawaniem preparatów doustnych (flawonoidy,
pentoksyfilina), miejscowym stosowaniem kosmetyków antycellulitowych w postaci żeli i kremów oraz wstrzyknięć podskórnych specjalnych mieszanin.

Zabiegi manualne

Bardzo skutecznie działa masaż próżniowy oraz intensywny masaż antycellulitowy, wykonywany z olejkami eterycznymi np. grejpfrutowym lub pomarańczowym, a także inne zabiegi rozgrzewające – bandażowanie, taping i specjalne zabiegi folią rozgrzewającą. Zwykle wykonuje się je razem z głęboko oczyszczającym peelingiem, ponieważ pozbycie się cellulitu wymaga normalizacji funkcjonowania skóry na całej jej głębokości.

Manualne zabiegi antycellulitowe wykonuje się w cyklach po 6-10. Zwykle powodują one pewien dyskomfort. Używa się dość dużej siły, aby dogłębnie rozgrzać tkanki i spowodować maksymalne uszkodzenia w komórkach tłuszczowych. Teoretycznie można używać wałków do masażu i innych masażerów, ale w praktyce o wiele lepsze efekty przynosi profesjonalny masaż manualny.

Zobacz również: masaż bańką chińską

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dieta

Bez unormowania stosunków tłuszczowych nie ma co marzyc o pozbyciu się cellulitu. Nie zawsze zresztą sposobem na sukces jest spalenie tłuszczu – czasem wręcz przeciwnie, trzeba go suplementować, na przykład olejem z czarnuszki albo olejem sezamowym, aby w organizmie przywrócić równowagę między różnymi typami kwasów tłuszczowych. To właśnie zachwianie tego korzystnego stosunku często prowadzi do powstania złogów tkanki tłuszczowej.

Kosmetyki

Poza kosmetykami stosowanymi w czasie peelingu czy masażu używa się także specjalnych kremów lub maści, które wklepuje się w oczyszczoną i rozgrzaną skórę. Zgodnie z opisem producentów mają one składniki wnikające w głąb skóry, gdzie spalają tłuszcz. Tak akurat na pewno nie jest, bo to sprzeczne z podstawowymi prawami biologii, jednak możliwe jest wywołanie miejscowego, krótkotrwałego stanu zapalnego, co wiąże się z lokalnym wzrostem ciepłoty ciała, a to sprzyja usuwaniu nadmiaru tłuszczu. Efekt podobny, ale mechanizm jednak zupełnie inny.

W domowych warunkach, zamiast rujnować swój budżet na profesjonalne i drogie kosmetyki, w zupełności wystarczy olej z czarnuszki – ma wysoką zawartość olejków eterycznych delikatnie podrażniających skórę. Także inne oleje o ostrym zapachu dobrze w tym zadaniu się sprawdzają.

Podsumowanie

W każdym postępowaniu najważniejsza jest regularność.

Dieta, jeśli cellulit ma zniknąć na dobre, musi być rygorystycznie przestrzegana i nie jedynie przez tydzień czy miesiąc. Każda dieta jest wyborem na całe życie i w tym przypadku jest tak samo. Zabiegi manualne wykonuje się seriami i robi się to najczęściej dzień w dzień, chyba że pojawią się konkretne przeciwwskazania.

Co do stosowania metod kosmetycznych – podstawowa pielęgnacja to oczywiście kwestia codzienna. Natomiast od czasu do czasu, kiedy stosuje się kosmetyki syntetyczne i bardziej agresywne, warto zamieniać je na delikatniejsze naturalne. Uzyska się dzięki nim lepsze efekty, ponieważ ich biodostępność (wchłanialność) jest na znacznie wyższym poziomie, a co za tym idzie, są bardziej skuteczne.

Bibliografia

  1. Gałązka M., Galęba A., Nurein H., Cellulit jako problem medycznyi estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Hygeia Public Health, 3/2014.
  2. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2014.
  3. Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Krasowska D., (i inni), Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *