Fen to zabieg cieplny, w którym wykorzystuje się suszarkę do włosów. Głównym celem zastosowania tego urządzenia w terapii jest podniesienie temperatury ogrzewanego obszaru. Efektem tego jest ogólna lub miejscowa reakcja organizmu na bodziec, co wpływa korzystnie na organizm.
Fen w fizykoterapii
Zadaniem wzrostu temperatury w tkankach przy pomocy suszarki do włosów jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi. Spowoduje to także szybsze odprowadzenie zbędnych produktów przemiany materii. Dodatkowo istnieje pewna zasada obowiązująca w ciepłolecznictwie: jeśli naczynia krwionośne skóry pod wpływem ciepła ulegają rozszerzeniu, to duże naczynia krwionośne klatki piersiowej i jamy brzusznej zwężają się i odwrotnie.
Wpływ ciepłolecznictwa na organizm człowieka obejmuje dodatkowo:
- zwiększenie wydzielania potu, ponieważ dochodzi do podniesienia temperatury ciała;
- zmniejszenie stężenia chlorku sodowego we krwi;
- zmniejszanie ilości tlenu w krwi tętniczej oraz zwiększanie w krwi żylnej;
- znaczne zmniejszenie napięcia mięśniowego;
- zmniejszanie obrzęków, ponieważ dochodzi do przyspieszania wchłaniania płynów wysiękowych;
- przyspieszenie akcji serca oraz spadek ciśnienia;
- wzmaganie czynności gruczołów wewnątrzwydzielniczych.
Uznaje się również, że ciepłolecznictwo (w tym fen) wpływa na przyspieszanie procesu zasypiania. Fakt ten może znaleźć zastosowanie w leczeniu bezsenności. Dodatkowo zabieg należy do przyjemnych i ogólnie lubianych przez pacjenta.
Fen – metodyka zabiegowa
Fen wykonujemy z bezpiecznej odległości (około 15-20 cm) od miejsca, które chcemy poddać zabiegowi. Ruchy powinny być miarowe i okrężne nad ogrzewaną okolicą. Nie należy zbyt długo trzymać suszarki w jednym miejscu, ponieważ może dojść do poparzenia lub uszkodzenia tkanek.
Czas trwania zabiegu waha się od 15 do 20 minut. Można go wykonywać nawet 2-3 razy dziennie, gdyż zwykle nie wywołuje skutków ubocznych.
Fen – zastosowanie
- bóle mięśni i bóle stawów, a także nerwobóle;
- przyspieszenie regeneracji po stłuczeniach i innego rodzaju urazach (w późniejszych dniach od zdarzenia);
- poprawa ukrwienia;
- przyśpieszenie odpływu zbędnych produktów przemiany materii;
- zwiększenie wydzielania endorfin;
- likwidacja obrzęków.
Zobacz również: Kompleksowa terapia obrzęków.
Podsumowanie
Fen jest zabiegiem o szerokim zastosowaniu, głównie przez efekty związane z ciepłolecznictwem. Dodatkowo należy do bezpiecznych, niedrogich i ogólnie dostępnych zabiegów, ponieważ można go wykonywać nawet w domu. Współcześnie suszarka stanowi podstawowe wyposażenie każdej łazienki, dlatego mówi się o powszechności tego zabiegu. Przestrzegając metodykę można tym sposobem wspomóc leczenie wielu dolegliwości.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.