Szukaj
Szukaj

Zimne dłonie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zimne dłonie to nieprzyjemna dolegliwość wielu osób. Przejawia się właśnie tym, że taka osoba bez względu na wykonywaną czynność czy pozycję ciała skarży się na zimne dłonie. Dawniej uważano, że jest to po prostu uroda wielu ludzi, czyli coś nie do zmienienia. Współcześnie jednak wiadomo, że tego typu zmiany w organizmie zawsze mają swoją przyczynę.

Zimne dłonie

 

Zimne dłonie – przyczyny

Zimne dłonie najczęściej są skutkiem zaburzeń krążenia – niekoniecznie groźnych. Dzieje się tak, ponieważ w toku ewolucji organizm człowieka wykształcił w sobie mechanizm regulacji temperatury ciała i funkcji krążenia celem utrzymania stałej temperatury dla najważniejszych narządów. Co przez to rozumiemy? Aby człowiek mógł żyć i prawidłowo funkcjonować, najważniejsza jest prawidłowa czynność organów wewnętrznych, takich jak: mózg, serce, płuca czy organy w jamie brzusznej. Aby wspomniane organy mogły funkcjonować, konieczne jest utrzymanie stałej temperatury w ich obrębie. W związku z tym, w niektórych sytuacjach krew odpływa z dystalnych części ciała, aby móc ogrzewać te najważniejsze struktury. Skutkiem tego mogą być właśnie zimne dłonie czy zimne stopy. Do pozostałych przyczyn tego stanu możemy zaliczyć np.:

Najczęściej przyczyny zimnych dłoni nie są poważne, jednak przy długotrwale utrzymującej się dolegliwości warto wykonać podstawowe badania moczu i krwi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Sposoby na zimne dłonie

Jeśli przyczyną zimnych dłoni jest występowanie choroby, należy rozpocząć jej leczenie. Przykładowo, przy zespole cieśni nadgarstka należy szybko udać się do fizjoterapeuty, natomiast niedoczynność tarczycy będzie wymagała leczenia farmakologicznego. Przy niedoborach żelaza należy wprowadzić do swojej diety produkty bogate w ten pierwiastek, ewentualnie można zdecydować się na suplementację – wyłącznie pod okiem lekarza, po jego wyraźnym zaleceniu.

Wyróżnia się także domowe sposoby na zimne dłonie, aby szybko i skutecznie je ogrzać. Są one szczególnie korzystne wówczas, gdy badania nie wykazały żadnych problemów zdrowotnych. Przykładowo, warto:

  • popijać ciepłą herbatę, najlepiej trzymając kubek obiema dłońmi;
  • zrezygnować z palenia papierosów;
  • regularnie wykonywać ruchy kończynami górnymi – np. krążenia nadgarstkami, zgięcia i wyprosty w łokciach czy krążenia barkami. Ćwiczenia poleca się szczególnie osobom pracującym przy komputerze;
  • wysypiać się i zrezygnować z dużych cięć kalorycznych w diecie – niewyspanie oraz restrykcyjne diety odchudzające sprawiają, że uczucie zimna jest dużo bardziej odczuwalne;
  • pić przynajmniej 1,5 l wody, co wpłynie korzystnie na gęstość krwi i tym samym jej krążenie;
  • suplementować witaminę C, która warunkuje elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych. Duże ilości tej witaminy znajdują się w aceroli;
  • korzystać z termoforu, na którym można położyć dłonie np. podczas oglądania telewizji;
  • regularnie uprawiać aktywność fizyczną – każdemu człowiekowi zaleca się ją przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Domowe metody skupione są przede wszystkim na minimalizowaniu nieprzyjemnych odczuć związanych z zimnymi dłońmi.

Kiedy udać się do lekarza?

W niektórych przypadkach należy jak najszybciej udać się do lekarza. Szczególnie, jeśli zimnym dłoniom towarzyszą uczucia takie jak drętwienie kończyn górnych, mrowienie, parestezje czy osłabienie siły mięśniowej. Objawem niepokojącym jest przykładowo niemożność utrzymania długopisu w dłoni. Można udać się wówczas do lekarza rodzinnego, który przepisze skierowanie do specjalisty (neurolog, ortopeda, reumatolog), bądź od razu zdecydować się na wizytę u neurologa, który potwierdzi lub wykluczy zmiany neurologiczne związane z parestezjami i drętwieniem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Turaj E., Neurologia w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. Prusiński A., Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *