RSQ Technologies

Ortopedia to dział medycyny zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem wad oraz urazów układu kostno-stawowo-mięśniowego. Obejmuje również zapobieganie wystąpieniu patologii tego układu. Lekarzem tej specjalności jest ortopeda.

Ortopedia

Czym jest ortopedia?

Ortopedia jest działem medycyny zajmującym się profilaktyką oraz leczeniem wrodzonych i nabytych zaburzeń narządu ruchu. Początkowo głównym jej zadaniem było kształtowanie poprawnej budowy ciała. Obecnie jednak, wraz z wprowadzeniem coraz nowocześniejszych technik diagnostycznych oraz metod leczenia zachowawczego czy operacyjnego, jej zakres działania uległ znacznemu rozszerzeniu. Obejmuje leczenie:

  • wad wrodzonych;
  • zmian zapalnych i zwyrodnieniowych;
  • nowotworów;
  • uszkodzeń urazowych;
  • wszystkich innych chorób upośledzających strukturę i funkcję narządu ruchu.

W czasie leczenia należy mieć na uwadze, że jego podstawowym celem jest przywrócenie pełnej sprawności chorego oraz zapobieganie trwałemu kalectwu. Wielokrotnie wymaga współpracy z innymi specjalistami, np. neurologiem, reumatologiem czy fizjoterapeutą.

Leczenie chorób ortopedycznych zawsze musi być kompleksowe i poza zabiegiem operacyjnym wymaga długotrwałego oraz systematycznego usprawniania. Uzupełnieniem jest zaopatrzenie ortopedyczne, czyli odpowiednio i indywidualnie dobrany sprzęt ortopedyczny. Pacjent zawsze powinien być poinformowany nie tylko o celach i planach terapii, ale także o jej ewentualnych skutkach ubocznych.

Co leczy ortopeda?

Ortopeda zajmuje się leczeniem wszystkich chorób i schorzeń dotyczących układu ruchu – zarówno tych wrodzonych, jak i nabytych. Przyjmie więc pacjentów między innymi:

Sklep Spirulina

Lekarz ortopeda zajmuje się również leczeniem chorób i patologii pojawiających się w przebiegu innych chorób ogólnoustrojowych, najczęściej wad wrodzonych. Przykładowo, obejmie on opieką dziecko cierpiące na chorobę Conradiego-Hunermana, którego problemem będzie asymetryczne skrócenie kończyn nóg. Z kolei lekarz chirurg ortopeda będzie się zajmował operacyjnym leczeniem chorób omawianego układu, np. otwartą repozycją złamań.

W razie konieczności ortopeda zaleci wykonanie dodatkowych badań. Zazwyczaj jest to badanie RTG, tomografia komputerowa badanie USG czy rezonans magnetyczny. Tego typu badania dają obszerniejszy pogląd na struktury i tkanki ciała pacjenta, dzięki czemu lekarz będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować dolegliwość oraz zróżnicować ją z innymi, dającymi podobne objawy. Współcześnie wiele chorób i schorzeń układu ruchu jest w stanie z powodzeniem wyleczyć doświadczony fizjoterapeuta specjalizujący się w rehabilitacji ortopedycznej.

Skierowanie do ortopedy

Lekarz ortopeda jest specjalistą, do którego konieczne jest skierowanie. Skierowanie to może wystawić zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (czyli lekarz rodzinny), jak i każdy inny lekarz udzielający świadczeń w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na jedno skierowanie można zapisać się wyłącznie do jednej placówki – niedozwolona jest próba umawiania się z różnymi lekarzami ortopedii z różnych placówek. Jednocześnie należy pamiętać, że skierowanie nie posiada terminu wygaśnięcia. Jest ważne tak długo, jak występuje problem zdrowotny u pacjenta.

Bibliografia

  1. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  2. Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia – podręcznik dla studentów, Podręcznik rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne, Wrocław 2017.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław