W jakich przypadkach pomoże nam fizjoterapeuta?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

W życiu osób, które muszą radzić sobie z problemami układu ruchu, w tym kości i stawów, ogromną rolę odgrywa fizjoterapia. Celem zabiegów jest pomoc pacjentowi w przywróceniu pełnej lub częściowej sprawności. Komu pomoże fizjoterapeuta? W jakich przypadkach i na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedniego specjalistę?

W jakich przypadkach pomoże nam fizjoterapeuta?

Kiedy pomoże fizjoterapeuta?

Fizjoterapia bywa mylona z rehabilitacją. W praktyce jest pojęciem nieco węższym, ponieważ obejmuje fizyczne działania, mające na celu pomoc pacjentom (w rehabilitacji mamy dodatkowo do czynienia z działaniami psychologicznym).

Fizjoterapeuta w swoich staraniach może wykorzystywać różne metody, do których zaliczamy np.:

  • gimnastykę leczniczą;
  • specjalistyczne masaże;
  • kąpiele lecznicze;
  • laseroterapię;
  • pole elektromagnetyczne.

Oczywiście metody wybierane są pod kątem problemów pacjenta, a tych może być bardzo wiele i mogą w znaczącym stopniu różnić się od siebie. Zakres pomocy, jaką uzyskamy w gabinecie fizjoterapii, jest bowiem bardzo szeroki. Z usług fizjoterapeuty skorzystać mogą osoby, które muszą zmagać się z poważnymi problemami i np. złamaniem kości, urazem rdzenia kręgowego czy chorobami o podłożu reumatologicznym (np. reumatoidalne zapalenie stawów).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Fizjoterapeuta pomoże też w przypadku innych, nieco mniejszych problemów. Złagodzi ból pleców, pomoże dojść do sprawności po kontuzji, osobom starszym oraz takim, które przeszły albo mają przejść operację kardiologiczną. Gabinet fizjoterapii mogą także odwiedzić osoby o małej aktywności ruchowej albo posiadające różnego rodzaju wady postawy, które chcą skorygować.

Jaki jest cel fizjoterapii?

Cele fizjoterapii mogą być bardzo zróżnicowane – w zależności od tego, z jakim problemem przychodzi pacjent. Dzięki gimnastyce, masażom czy hydroterapii, możliwe jest zwalczenie albo zmniejszenie bólu, usunięcie stanu zapalnego, usprawnienie narządów ruchu i poprawa sprawności organizmu, a nawet zwiększenie pojemności płuc czy poprawienie pracy układu krążenia lub układu trawiennego. Cel terapii ustala fizjoterapeuta na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz badania, mającego pomóc w ustaleniu diagnozy.

Wybór odpowiedniego fizjoterapeuty

Ważne dla komfortu pacjenta, a także efektywności zabiegów jest pełne zaufanie do fizjoterapeuty. Komfort psychiczny odgrywa niezwykle istotną rolę, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego specjalisty. Można popytać wśród znajomych lub skorzystać ze stron internetowych, gdzie znajdują się opinie o fizjoterapeutach. Ważna też jest rozmowa oraz doświadczenie, o które warto zapytać. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy oddajemy swoje zdrowie w dobre ręce.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *