Szukaj
Szukaj

Skurcze mięśni

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Skurcze mięśni to nagłe i mimowolne kurczenie się jednego lub więcej mięśni. Jeżeli kiedykolwiek obudził Cię w nocy skurcz mięśni lub nagle nie mogłeś ruszyć daną częścią ciała to wiesz, że skurcze mięśni mogą spowodować rozdzierający ból. Choć na ogół nieszkodliwe, skurcze mięśni mogą nawet chwilowo uniemożliwić wykonywanie jakichkolwiek ruchów.

Skurcze mięśni

Skurcze mięśni – przyczyny

Długie okresy ćwiczeń lub pracy fizycznej, zwłaszcza w trakcie upałów, mogą prowadzić do skurczu mięśni. Niektóre leki czy schorzenia również mogą powodować tę przypadłość. Inną przyczyną może być:

  • nadużywanie kofeiny;
  • niedobór magnezu i innych pierwiastków;
  • zbyt mocna eksploatacja mięśnia;
  • odwodnienie;
  • napięcie mięśni;
  • przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy okres czasu.

W wielu przypadkach jednak dokładna przyczyna skurcz mięśni nie jest znana.

Chociaż większość skurczów mięśni jest nieszkodliwa, niektóre z nich mogą być związane z początkowym stadium stanu chorobowego, takiego jak na przykład:

  • niedostateczne ukrwienie – zwężenie tętnic, które dostarczają krew do nóg (miażdżycy kończyn) może powodować skurcze oraz ból w nogach i stopach podczas wykonywania prostych czynności. Tego rodzaju skurcze zwykle ustępują niedługo po zaprzestaniu ćwiczeń;
  • ucisk nerwów – ucisk nerwów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może również powodować ból i skurcze w nogach. Ból zwykle pogarsza się podczas chodzenia;
  • brak wystarczającej ilości składników mineralnych w organizmie. Zbyt mało potasu, wapnia lub magnezu w diecie może przyczyniać się do skurczu nóg. Leki moczopędne, często przepisywane na wysokie ciśnienie krwi również mogą wpływać na przyspieszone usuwanie tych minerałów z organizmu.

Zazwyczaj samemu można wyleczyć skurcze mięśni stosując się do określonych zasad.

Czynniki ryzyka

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia skurczów mięśniowych obejmują:

  1. Wiek. Starsi ludzie z wiekiem tracą masę mięśniową, więc pozostałe mięśnie mogą być bardziej narażone na uszkodzenia. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia skurczów mięśniowych;
  2. Odwodnienie. Sportowcy, którzy podczas uprawiania sportu stają się zmęczeni i odwodnieni, szczególnie w gorące dni częściej są narażeni na wystąpienie skurczów mięśni;
  3. Ciąża. Skurcze mięśni mogą również pojawiać się częściej w okresie ciąży;
  4. Choroby różnego rodzaju. Możesz być bardziej narażony na skurcze mięśni jeśli masz cukrzycę, problemy z wątrobą lub chorą tarczycę.

Skurcze mięśni – objawy

Skurcze mięśni najczęściej rozwijają się w mięśniach nóg, szczególnie w mięśniach łydek. Oprócz nagłego, ostrego bólu, można również wyczuć pod skórą twardą „bryłę” z mięśni.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Skurcze mięśni zazwyczaj ustępują samoczynnie. Mogą one jednak czasem być na tyle poważne, że będą wymagały opieki medycznej. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli Twoje skurcze:

  • powodują poważne dolegliwości;
  • wiążą się z obrzękiem nóg, zaczerwienieniem lub zmianami skórnymi;
  • wiążą się z osłabieniem mięśni;
  • zdarzają się często;
  • nie pomagają domowe sposoby;
  • nie wynikają z oczywistych przyczyn takich jak np. duży wysiłek fizyczny.

Zobacz również: Rozluźnianie mięśni – szczęka i żuchwa.

Wizyta u lekarza

Umów się na wizytę u lekarza jeżeli masz skurcze mięśni, które utrudniają Ci funkcjonowanie, pojawiają się często i nie potrafisz sobie z nimi poradzić. Lekarz powinien otrzymać od Ciebie listę kluczowych informacji medycznych, w tym wszelkie przebyte choroby, występujące alergie oraz nazwy wszystkich leków, witamin i suplementów, które przyjmujesz.

Lekarz może zadać kilka pytań, które pomogą ustalić czy trzeba będzie wykonać specjalistyczne badania lub umówić wizytę u specjalisty. Aby w pełni wykorzystać wizytę, należy przygotować sobie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czy masz jakieś inne objawy, w tym osłabienie mięśni lub ból?
  2. Czy któryś z Twoich bliskich krewnych miał podobne objawy i czy u niego występowały skurcze mięśni?
  3. Kiedy po raz pierwszy pojawiły się skurcze?
  4. Jak często występują i jak są poważne te skurcze?
  5. Czy po ćwiczeniach zauważyłeś jakieś zmiany w moczu?
  6. Czy rozciąganie łagodzi Twoje skurcze?
  7. Co robisz przed tym jak występują skurcze (np. zwiększony wysiłek fizyczny)?
  8. Czy kiedykolwiek skurcze pojawiły się gdy odpoczywasz?
  9. Czy przyjmujesz jakieś odżywki lub innego rodzaju wspomagacze?

Skurcze mięśni – leczenie

Zazwyczaj samemu można wyleczyć skurcze mięśni poprzez zwiększenie odpoczynku czy też uzupełnienie brakujących minerałów i niezbędnych substancji odżywczych. Zawsze upewnij się, że jesteś dobrze nawodniony. Lekarz lub specjalista taki jak fizjoterapeuta może pokazać ćwiczenia rozciągające, które pomogą zmniejszyć możliwość wystąpienia skurczów mięśni. Dla powtarzających się skurczów, które zakłócają sen, lekarz może przepisać leki, aby rozluźnić mięśnie.

Dodatkowa pomoc w leczeniu skurczów mięśni

Niektórzy naukowcy wykazują, że przyjmując suplementy diety z kompleksem witamin z grupy B można znacząco zmniejszyć występowanie skurczów mięśni. Jednak potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych informacji.

Dodatkowo pomocne mogą okazać się okłady z ciepła i zimna jak również masaż.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wojtyczek Ł., Zaburzenia czynnościowe w układzie mięśniowym, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, 1/2005.
  2. Dąbrowska R., Wrzosek A., Molekularne podstawy kontroli skurczu mięśni przez jony wapnia, Problemy Nauk Biologicznych,4/1997.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *