Medfile

Skurcze mięśni to nagłe i mimowolne kurczenie się jednego lub więcej mięśni. Jeżeli kiedykolwiek obudził Cię w nocy skurcz mięśni lub nagle nie mogłeś ruszyć daną częścią ciała to wiesz, że skurcze mięśni mogą spowodować rozdzierający ból. Choć na ogół nieszkodliwe, skurcze mięśni mogą nawet chwilowo uniemożliwić wykonywanie jakichkolwiek ruchów.

Długie okresy ćwiczeń lub pracy fizycznej, zwłaszcza w trakcie upałów, mogą prowadzić do skurczu mięśni. Niektóre leki czy schorzenia również mogą powodować tę przypadłość. Zazwyczaj samemu można wyleczyć skurcze mięśni stosując się do określonych zasad.

Skurcze miesni

Objawy

Skurcze mięśni najczęściej rozwijają się w mięśniach nóg, szczególnie w mięśniach łydek. Oprócz nagłego, ostrego bólu, można również wyczuć pod skórą twardą “bryłę” z mięśni.

Kiedy udać się do lekarza?

Skurcze mięśni zazwyczaj ustępują samoczynnie. Mogą one jednak czasem być na tyle poważne, że będą wymagały opieki medycznej. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli Twoje skurcze:

– powodują poważne dolegliwości;
– związane są z obrzękiem nóg, zaczerwienieniem lub zmianami skórnymi;
– związane są z osłabieniem mięśni;
– zdarzają się często;
– nie pomagają domowe sposoby;
– nie są związane z oczywistych przyczyn takich jak np. duży wysiłek fizyczny.

Przyczyny

Zbyt mocna eksploatacja mięśnia, odwodnienie, napięcie mięśni lub po prostu przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy okres czasu może spowodować skurcz mięśnia. W wielu przypadkach jednak dokładna przyczyna skurcz mięśni nie jest znana.

Chociaż większość skurczów mięśni jest nieszkodliwa, niektóre z nich mogą być związane z początkowym stadium stanu chorobowego, takiego jak na przykład:

1. Niedostateczne ukrwienie. Zwężenie tętnic, które dostarczają krew do nóg (miażdżycy kończyn) może powodować skurcze oraz ból w nogach i stopach podczas wykonywania prostych czynności. Tego rodzaju skurcze zwykle ustępują niedługo po zaprzestaniu ćwiczeń.

2. Ucisk nerwów. Ucisk nerwów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może również powodować ból i skurcze w nogach. Ból zwykle pogarsza się podczas chodzenia.

3. Brak wystarczającej ilości składników mineralnych w organizmie. Zbyt mało potasu, wapnia lub magnezu w diecie może przyczyniać się do skurczu nóg. Leki moczopędne, często przepisywane na wysokie ciśnienie krwi również mogą wpływać na przyspieszone usuwanie tych minerałów z organizmu.

Sklep Spirulina

Czynniki ryzyka

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia skurczów mięśniowych obejmują:

1. Wiek. Starsi ludzie z wiekiem tracą masę mięśniową, więc pozostałe mięśnie mogą być bardziej narażone na uszkodzenia. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia skurczów mięśniowych.

2. Odwodnienie. Sportowcy, którzy podczas uprawiania sportu stają się zmęczeni i odwodnieni, szczególnie w gorące dni częściej są narażeni na wystąpienie skurczów mięśni.

3. Ciąża. Skurcze mięśni mogą również pojawiać się częściej w okresie ciąży.

4. Choroby różnego rodzaju. Możesz być bardziej narażony na skurcze mięśni jeśli masz cukrzycę, problemy z wątrobą lub chorą tarczycę.

Czy, kiedy i jak przygotować się na wizytę u lekarza?

Umów się na wizytę u lekarza jeżeli masz skurcze mięśni, które utrudniają Ci funkcjonowanie, pojawiają się często i nie potrafisz sobie z nimi poradzić. Lekarz powinien otrzymać od Ciebie listę kluczowych informacji medycznych, w tym wszelkie przebyte choroby, występujące alergie oraz nazwy wszystkich leków, witamin i suplementów, które przyjmujesz.

Lekarz może zadać kilka pytań, które pomogą ustalić czy trzeba będzie wykonać specjalistyczne badania lub umówić wizytę u specjalisty. Aby w pełni wykorzystać wizytę, należy przygotować sobie odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Kiedy po raz pierwszy pojawiły się skurcze?
2. Jak często występują i jak są poważne te skurcze?
3. Co robisz przed tym jak występują skurcze (np. zwiększony wysiłek fizyczny)?
4. Czy kiedykolwiek skurcze pojawiły się gdy odpoczywasz?
5. Czy rozciąganie łagodzi Twoje skurcze?
6. Czy masz jakieś inne objawy, w tym osłabienie mięśni lub ból?
7. Czy któryś z Twoich bliskich krewnych miał podobne objawy i czy u niego występowały skurcze mięśni?
8. Czy po ćwiczeniach zauważyłeś jakieś zmiany w moczu?
9. Czy przyjmujesz jakieś odżywki lub innego rodzaju wspomagacze?

Leczenie

Zazwyczaj samemu można wyleczyć skurcze mięśni poprzez zwiększenie odpoczynku czy też uzupełnienie brakujących minerałów i niezbędnych substancji odżywczych. Zawsze upewnij się, że jesteś dobrze nawodniony. Lekarz lub specjalista taki jak fizjoterapeuta może pokazać ćwiczenia rozciągające, które pomogą zmniejszyć możliwość wystąpienia skurczów mięśni. Dla powtarzających się skurczów, które zakłócają sen, lekarz może przepisać leki, aby rozluźnić mięśnie.

Dodatkowa pomoc w leczeniu skurczów mięśni

Niektórzy naukowcy wykazują, że przyjmując suplementy diety z kompleksem witamin z grupy B można znacząco zmniejszyć występowanie skurczów mięśni. Jednak potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych informacji.

Dodatkowo pomocne mogą okazać się okłady z ciepła i zimna jak również masaż.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław