Szukaj

Ból przewlekły

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból przewlekły zgodnie z definicją jest taką dolegliwością bólową, która utrzymuje się dłużej niż normalny czas gojenia się tkanek, a więc ma charakter trwający ciągle lub nawracający w okresie dłuższym niż trzy miesiące. Diagnostyką i leczeniem bólu przewlekłego powinien zajmować się zespół interdyscyplinarny z neurologiem i psychiatrą na czele.

Ból przewlekły

Ból przewlekły – przyczyny

Ból przewlekły może mieć wiele przyczyn i co więcej, mogą one pochodzić z dowolnego układu w ciele człowieka. Według ustaleń w większości krajów główną przyczyną przewlekłego bólu są schorzenia układu kostno-stawowego. Dotyczą one aż 2/3 populacji od 51. do 61. roku życia i niemal wszystkich powyżej 61. roku życia. Najczęstszymi jego przyczynami są:

Jednocześnie częstość występowania bólu przewlekłego wzrasta wraz z wiekiem. Udowodniono, że do najbardziej niszczących struktury tkankowe i komórkowe należą enzymy proteolityczne i reaktywne związki tlenu uwalniane przez komórki napływające do miejsc zapalnych. Przewlekłe dolegliwości bólowe występujące w przebiegu zmian zwyrodnieniowych narządu ruchu wiążą się w dużej mierze z bogatym unerwieniem (z wyjątkiem chrząstki) szpiku kostnego, kości zmineralizowanej, okostnej i tkanek miękkich okołostawowych. Towarzyszy temu nadmierne pobudzenie mechanoreceptorów. Jednocześnie w przebiegu bólu przewlekłego obserwuje się zjawisko sensytyzacji ośrodkowej (centralnej), która staje się coraz poważniejszym problemem medycznym.

Zobacz również: Algometr.

Inne możliwe przyczyny bólu przewlekłego:

I wiele innych. Ból przewlekły diagnozuje się wówczas, gdy utrzymuje się on powyżej 12. tygodni.

tubapay
tubapay

Zobacz również: Sensytyzacja.

Ból przewlekły – charakterystyka

Zmiany neuroplastyczne na poziomie mózgowia mają charakter maladaptacyjny. Aktywacji ulegają inne obszary mózgowia niż ma to miejsce w przypadku bólu ostrego. Są to obszary związane z nastrojem, emocjami i lękiem. W przypadku bólu przewlekłego większe znaczenie w patogenezie mają więc mechanizmy ośrodkowe, co przekłada się na nieco odmienne metody leczenia i ich skuteczność niż w przypadku bólu ostrego.

Ból przewlekły trwa dłużej niż 3 miesiące i ma charakter utrwalony. Może być odczuwany różnie, w zależności od przyczyn. Choć najczęściej jest tępy, rozlany i ciężko wskazać jego dokładną lokalizację w sposób punktowy, może też być ostry i promieniujący, o ściśle zlokalizowanym początku. Ból przewlekły może pojawiać się w każdej części ciała. Może przy tym przyjmować formę stałą lub okresową, a także pojawiać się i znikać bez wyraźnie zaznaczonego powodu.

Zobacz również: Metody fizykalne leczenia bólu.

Leczenie bólu przewlekłego

Podstawowym i najczęściej stosowanym sposobem leczenia bólu przewlekłego jest farmakoterapia. Jej największą wadą jest ryzyko licznych działań niepożądanych, których częstość występowania dodatkowo wzrasta przy stosowaniu długoterminowym. Można także stosować różnego rodzaju blokady nerwowe, termolezję, zabiegi fizykalne (zwłaszcza ciepłolecznictwo i zimnolecznictwo) oraz masaże. Ostatnimi czasy coraz częściej rekomenduje się psychoterapię, która pozwala zrozumieć ból i nauczyć się życia z nim, jeśli inne metody zawodzą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kostowski W., Podstawowe mechanizmy i teorie uzależnień, Alkoholizm i Narkomania 2006, Tom 19: nr 2, 139-168.
  2. Kosińska B., Turczyn P., Wesołowski K., Tarnacka B., Malec-Milewska M. Centralna sensytyzacja u pacjentów z przewlekłym bólem krzyża, część 1 – patofizjologia i diagnostyka, Ból 2020, Tom 21, Nr 1, s. 29-37.
  3. Domżał T., Ból przewlekły – problemy kliniczne i terapeutyczne, Polski Przegląd Neurologiczny 2008; 4 (1): 1-8.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.