Szukaj
Szukaj

Lęk

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Lęk to nieprzyjemny stan emocjonalny, który jest związany z nadchodzącym niebezpieczeństwem. Wyraża się jako niepokój, napięcie, skrępowanie. Nie należy mylić go ze strachem, który wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem. Lęk może pojawiać się w dowolnym momencie, jednak nie ma rzeczywistego pokrycia z zagrożeniem, którego tak naprawdę nie ma. Przykład stanowi lęk przed ciasnymi pomieszczeniami (klaustrofobia), które jak większość osób dobrze wie, nie są w stanie nam zagrozić.

Lęk

Skąd się bierze lęk?

Lęk jest stanem psychicznym, którego podłoże wciąż nie zostało do końca zbadane. To poczucie towarzyszącego zagrożenia, którego w rzeczywistości nie ma. Jeśli zjawisko towarzyszy człowiekowi przez dłuższy czas i wywiera negatywne skutki na zdrowiu, mówi się o depresji lękowej. Pojawienie się lęku jest sprawą indywidualną, ponieważ każdy człowiek inaczej reaguje na bodźce z otoczenia. Psychiatrzy uznają, że lęki mają swój początek jeszcze w dzieciństwie.

Stan jakim jest lęk może pojawić się także u osoby dorosłej, np. w momencie zmiany pracy, dostania się na wymarzoną uczelnię lub przy nowych wydarzeniach. U rodziców zauważa się lęk związany z utratą dziecka. Wszelkie psychiczne stany wynikają także z nagłej zmiany nawyków lub sytuacji. W dzisiejszych czasach coraz częściej wskazuje się na lęk wskutek nadmiaru sprzecznych informacji podawanych z różnych odbiorników medialnych.

Lęk – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem lęku jest wewnętrzne uczucie niepokoju i zagrożenia, co powoduje znaczny dyskomfort i utrzymuje wysoki poziom stresu. Bardzo często towarzyszą temu jednak następujące objawy:

Do symptomów psychicznych zaliczamy problemy z pamięcią i koncentracją, nadpobudliwość oraz problemy z rozumieniem logicznych wypowiedzi innych osób. Zaczyna uaktywniać się układ współczulny, a narządy wewnątrzwydzielnicze zaczynają syntezować większą ilość hormonów stresu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rodzaje lęku

Wyróżniamy kilka rodzajów lęku:

  • fobie – wiążą się z napadem paniki za każdym razem, gdy spotykamy bodźce wywołujące lęk. Do najczęściej występujących fobii zaliczamy: arachnofobię (lęk przed pająkami), akrofobię (lęk przed wysokością), fobie społeczne (lęk przed kontaktem z ludźmi), entomofobię (lęk przed owadami) oraz awiofobię (lęk przed lataniem);
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – lęk powoduje cykliczne powtarzanie pewnych ruchów, np. nagłe pocieranie rąk czy intensywne mruganie. Takie tiki zwie się wówczas kompulsjami;
  • zespół lęku napadowego – nagłe ataki paniki bez konkretnego powodu. Dolegliwość zwykle pojawiająca się u osób żyjących w ciągłym stresie;
  • zespół stresu pourazowego – pojawiający się wskutek traumatycznych przeżyć, np. wypadków komunikacyjnych, w których śmierć poniosła bliska osoba, bądź przeżytej wojny;
  • lęki uogólnione – lęki pojawiają się w dowolnym momencie życia, niespodziewanie, bez konkretnego powodu. Nie są tak silne jak w przypadku zespołu lęku napadowego, lecz dotknięta problemem osoba żyje w ciągłej niepewności.

Warto wiedzieć, że każdy z wymienionych wyżej lęków w większym lub mniejszym stopniu wynika ze stresu.

Zobacz również: Logofobia.

Lęk – leczenie

Z niektórymi fobiami można żyć na co dzień, np. z lękiem wysokości. Takie osoby po prostu unikają przebywania w wysoko zlokalizowanych miejscach, np. na najwyższych piętrach wieżowców. Wiele osób boi się pająków, co również nie wymaga leczenia. Jednak niektóre rodzaje lęku znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u psychoterapeuty lub psychiatry. Należy pamiętać, że kilka wizyt nie wystarczy do pozbycia się lęku. Często jest to mozolna droga, trwająca nawet kilka lat. Jednak wszyscy pacjenci korzystający z profesjonalnej pomocy wskazują na znaczną poprawę komfortu życia.

Drugim etapem leczenia jest zmiana pewnych nawyków. Mniejsze przejmowanie się sytuacjami stresowymi, wprowadzenie do życia aktywności fizycznej lub jeśli to konieczne i możliwe, zmiana pracy i otoczenia. Sposoby zmniejszające poziom stresu w życiu to między innymi medytacja, joga, treningi autogenne Schultza, taniec, kontakt ze zwierzętami czy obcowanie z przyrodą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gałecki P., Szulc A., Psychiatria, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
  2. Jarema M., Analiza przypadków klinicznych w psychiatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *