Szukaj

Chodzenie na szpilkach

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chodzenie na szpilkach uważane jest za symbol atrakcyjnego wyglądu kobiet. Mówi się również, że każda z pań powinna w swojej szafie posiadać chociaż jedną parę butów na obcasie, nawet gdy nie używa ich często. Jednak wiele kobiet w dobie dzisiejszych czasów nie wyobraża sobie bez nich życia. Są one nieodzownym elementem eleganckiego wizerunku, nadają kobiecie poczucie estetyki i pewności siebie. Na temat szpilek słyszy się również wiele w świecie medycyny i fizjoterapii. Głównie z jednej przyczyny, a mianowicie – niestety, noszenie ich nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.

Chodzenie na szpilkach

Chodzenie na szpilkach

Duża część kobiet uważa, iż chodzenie w szpilkach sprawia, że czują się bardziej atrakcyjne. Dzieje się tak, ponieważ buty na obcasie:

  • sprawiają, że kobieta staje się wyższa i szczuplejsza – chodzenie w szpilkach wymaga zachowania wyprostowanej sylwetki ciała oraz intensywnego napinania mięśni brzucha i mięśni nóg, przez co stają się one bardziej smukłe;
  • sprawiają, że chód kobiety staje się bardziej atrakcyjny poprzez stawianie kroków w sposób bardziej ostrożny, a także wykonywania mniejszych kroków co wywołuje delikatne kołysanie bioder.

Wykazano, że obcas nie wyższy niż 3,5 cm stanowi dobry punkt podparcia dla stopy.

Chodzenie na szpilkach – wpływ na zdrowie

Chodzenie na szpilkach ma bezsporne walory wizualne. Jednak jak wpływa na zdrowie kobiety i poszczególne części ciała?

Stopy

Podczas chodzenia w butach na obcasach nawet 3/4 masy ciała spoczywa głównie na palcach i przedniej części stopy. Utrudnia to m.in. przepływ krwi w stopie prowadząc do jej obrzęków. Częste noszenie szpilek przyczynia się również do obniżenia łuku poprzecznego stopy, a co za tym idzie płaskostopia. Zmianie położenia względem siebie ulegają również więzadła, ścięgna i kości stopy. Stałe chodzenie w butach na wysokich obcasach wywołuje zgrubienie i usztywnienie ścięgna Achillesa, a także skrócenie mięśni łydek jak i wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych stóp. Zbyt wąskie lub źle wyprofilowane buty prowadzą do powstania odcisków i nieestetycznych deformacji stóp w postaci haluksów.

Kolana

Chodzenie w szpilkach obciąża również nasze kolana. Po długich spacerach w tego rodzaju butach zaczynają boleć stawy, więzadła, a torebka stawowa zostaje wyraźnie osłabiona. Przyczynia się to do powstawania napięć mięśniowych, a po upływie czasu powoduje uszkodzenie stawów kolanowych.

Patronite
Patronite

Biodra

Częste zakładanie obcasów wymusza na biodrach ich kołysanie. Niestety podczas tej czynności narażone są na obciążenia. Stałe chodzenie w szpilkach powoduje, że stawy biodrowe mogą szybciej się zużywać, ścięgna będą mniej sprawne i źle funkcjonować, a kości miednicy mogą ulec trwałym, niekorzystnym zmianom.

Kręgosłup

Chodzenie w butach na obcasie sprawia, że sylwetka kobiety natychmiastowo się prostuje. Jednak należy pamiętać, że długotrwałe noszenie obcasów prowadzi do obciążenia kręgosłupa co skutkuje bólem w okolicy karku i części krzyżowej. Niestabilna pozycja ciała podczas chodzenia w szpilkach zmusza kręgosłup do nieprawidłowego ułożenia (wygięcia), czyli do powstania nieprawidłowych krzywizn, takich jak na przykład tzw. hiperlordozy.

Chodzenie na szpilkach – dla kogo nie?

Istnieje pewna grupa kobiet, która powinna zrezygnować z noszenia wysokich obcasów. Tego rodzaju buty przeciwwskazane są m.in. kobietom:

Choć lekarze ortopedzi ostrzegają to nie należy od razu popadać w panikę. Wszystkie wyżej wymienione konsekwencje noszenia szpilek dotyczyć mogą tylko tych kobiet, które nie mogą się zupełnie z nimi rozstać. Jeśli korzystanie ze szpilek jest ograniczone do kilku razy w miesiącu nie ma się czym martwić. Natomiast jeśli są one elementem codziennego ubioru warto zastanowić się czy ładny wygląd ważniejszy jest niż zdrowie.

Warto zmieniać obuwie i nie ograniczać się do jednego rodzaju. Bezpieczna wysokość obcasa to 5 cm, jednak nie należy chodzić w nich codziennie. Dobrym rozwiązaniem jest noszenie butów na obcasie, na stabilnym koturnie, ale także korzystanie z wygodnych butów sportowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Klich S., Uścinowicz N., Zostawa P., Przegląd metod diagnostycznych w ocenie biomechanicznych oraz strukturalnych zmian w obrębie stóp, Rehabilitacja, 4/2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. Świetny artukul dla każdej kobiety (i ich partnerów ;p )! Super, ze nie popada w skrajności lecz w 100% uświadamia i przekazuje rzetelne informacje. Dziękuje Wam bardzo za ten wpis!

  2. Ja znalazłam śwoetny sposób na zadbanie o moje stopy w szpilach-wkładki ortopedyczne. Ja wiem to brzmi strasznie hehe ale takie nie jest. To specjalnie zaprojektowane przez specjalistów wkładki dynamiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.