Szukaj

Chirurg

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chirurg to lekarz specjalista zajmujący się przede wszystkim wykonywaniem procedur operacyjnych i zabiegowych. Największą popularnością cieszy się chirurgia ogólna, choć ważnymi specjalizacjami są również: kardiochirurgia, neurochirurgia, chirurgia dziecięca, chirurgia stomatologiczna i wiele innych. Taki lekarz ma uprawnienia i odpowiednią wiedzę do ingerencji w tkanki ciała pacjenta.

Chirurg

Chirurg – co robi?

Chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym rozmaitych chorób i schorzeń. Jego pomoc będzie nieoceniona między innymi przy:

Zobacz również: Złamania u dzieci.

I wielu innych. To właśnie lekarz chirurg wycina zmiany skórne (np. pieprzyki, które następnie odsyła się do badań histopatologicznych) oraz usuwa pęcherzyk żółciowy, jeśli pojawia się taka konieczność. Przeprowadza ponadto drobne zabiegi, takie jak zakładanie szwów, oczyszczanie ran pooperacyjnych czy nacinanie ropni. Wyróżnia się chirurgię taką jak:

tubapay
tubapay
  • chirurgia naczyniowa – zabiegi chirurgiczne na naczyniach krwionośnych i naczyniach limfatycznych, np. w przebiegu żylaków;
  • chirurgia sercowo-naczyniowa – zwaną również kardiochirurgią, obejmuje zabiegi wykonywane głównie na mięśniu sercowym;
  • torakochirurgia – zabiegi w obrębie klatki piersiowej;
  • chirurgia urologiczna – zabiegi na pęcherzu moczowym, nerkach i innych strukturach zaliczanych do układu moczowego;
  • chirurgia stomatologiczna – zabiegi przeprowadzane w obrębie jamy ustnej;
  • chirurgia szczękowo-twarzowa – zabiegi w obrębie szczęki i twarzy, np. korekcja skrzywionej przegrody nosa czy ustawienia żuchwy;
  • chirurgia onkologiczna – resekcje guzów i przerzutów nowotworowych;
  • neurochirurgia – zabiegi w obrębie mózgowia i rdzenia kręgowego, np. poważne przepukliny kręgosłupa;
  • chirurgia traumatologiczna – chirurgia urazowa, w tym chirurgia ortopedyczna;
  • chirurgia ginekologiczna – zabiegi wykonywane na narządzie rodnym, np. usuwanie macicy;
  • chirurgia bariatryczna – chirurgiczne leczenie otyłości;
  • chirurgia plastyczna – chirurgiczna korekcja wyglądu, np. plastyka odstających uszu czy przeszczep skóry w obrębie twarzy po oparzeniach.

Zobacz również: Medycyna estetyczna.

I wiele innych. W praktyce chirurg może specjalizować się w każdej dziedzinie medycyny.

Jak zostać chirurgiem?

Aby zostać chirurgiem, w pierwszej kolejności należy ukończyć studia lekarskie trwające 6 lat. W tym czasie przyszły lekarz chirurg odbywa praktyki, staże i kształci się na lekarza ogólnego. Studia kończą się zdaniem państwowego egzaminu lekarskiego oraz obroną pracy dyplomowej. Po tym należy odbyć specjalizację, która trwa dodatkowych 6 lat. Po jej zakończeniu ponownie przystępuje się do egzaminu, tym razem dotyczącego wyłącznie chirurgii. Podsumowując, łączny czas trwania edukacji w kierunku chirurga wynosi 12 lat. Aby zostać lekarzem chirurgiem, należy dodatkowo bardzo dobrze radzić sobie z widokiem krwi i otwartych ran, jak również wykazywać się cierpliwością, wytrzymałością i niezwykłą precyzją.

Skierowanie do chirurga

Najczęściej z pomocy chirurga korzystanie się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wówczas potrzebne jest jednak skierowanie uzasadnione potrzebą leczenia chirurgicznego. Zabieg odbędzie się bezpłatnie w wyznaczonym przez chirurga terminie. Można również udać się do chirurga prywatnie, jednak wtedy należy zapłacić za wizytę od 200 do 400 zł (w zależności od renomy lekarza i jego specjalizacji). Koszt operacji może wahać się od kilkuset złotych nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od rodzaju zabiegu. Choćby z tego względu korzystniej finansowo jest otrzymać skierowanie i udać się na wizytę w ramach NFZ.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Noszczyk W., Chirurgia – repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Żyluk A., Zarys chirurgii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.