Szukaj
Szukaj

Prostatektomia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Prostatektomia radykalna to standardowe postępowanie chirurgicznym w leczeniu nowotworu gruczołu krokowego ograniczonego wyłącznie do tego narządu. W zależności od wskazań, prostatektomia może być jedyną metodą leczenia, jak również może być połączona z chemioterapią i innymi metodami leczenia onkologicznego. Najczęstszym powikłaniem po operacji jest nietrzymanie moczu i problemy z erekcją.

Prostatektomia

Prostatektomia – na czym polega?

Prostatektomia radykalna polega na całkowitym usunięciu stercza (prostata) wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz węzłami chłonnymi znajdującymi się poniżej rozwidlenia naczyń biodrowych wspólnych. W znacznej większości przypadków stosuje się technikę z dostępu nad spojeniem łonowym. Alternatywą jest dostęp kroczowy, jednak w tym przypadku nie ma możliwości jednoczesnego usunięcia węzłów chłonnych miednicy mniejszej. Choćby z tego względu większe znaczenie kliniczne ma prostatektomia z dostępu nad spojeniem łonowym. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się laparoskopowa prostatektomia radykalna. Zabieg trwa przeważnie 2-4 godziny.

Zobacz również: Laparoskopia.

W zależności od przebiegu operacji i stanu zdrowia pacjenta może on zostać zatrzymany na obserwację w szpitalu na od 24 godzin do 5 dni. Nietrzymanie moczu po przezcewkowej elektroresekcji gruczolaka prostaty trwa do kilku tygodni/ Z kolei po radykalnej prostatektomii może się utrzymywać nawet do 12 miesięcy. Kluczowa jest tu fizjoterapia, dzięki której nietrzymanie moczu ustępuje już po 3-6 miesiącach.

Powikłania po prostatektomii

Śmiertelność po prostatektomii wynosi zaledwie 2%. Mogą pojawić się jednak skutki uboczne, które najczęściej dotyczą nietrzymania moczu. Innymi powikłaniami pooperacyjnymi są:

 

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Utrzymaniu sprawności płciowej po prostatektomii radykalnej sprzyja zachowanie pęczków nerwowo-naczyniowych Walsha. Można je oszczędzić wyłącznie wtedy, gdy czynność ta nie wpłynie negatywnie na wyniki operacji. Najczęściej zabieg prostatektomii odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Prostatektomia – wskazania

Nowotwór gruczołu krokowego charakteryzuje się niewielką dynamiką, w związku z czym prostatektomia zalecana jest pacjentom, w przypadku których przewidywana długość życia przekracza 10 lat. W odniesieniu do guzów o niskim stopniu złośliwości histologicznej leczenie chirurgiczne należy rozważyć w przypadku oczekiwanego czasu życia przekraczającego 15 lat. Każdorazowo pacjent z nowotworem musi zostać szczegółowo przebadany przez lekarza onkologa. Dopiero wtedy może zostać skierowany na ewentualną prostatektomię bądź wdrażane zostaje inne leczenie onkologiczne.

Zalecenia po prostatektomii

Bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia i sprawności po operacji gruczołu krokowego jest rehabilitacja, wdrożona jak najwcześniej. Zwłaszcza, jeśli powikłaniem jest nietrzymanie moczu, co ma miejsce bardzo często. Fizjoterapia nie tylko wzmacnia mięśnie dna miednicy u mężczyzny i tym samym wpływa pozytywnie na jakość i kontrolę mikcji, ale również zmniejsza obrzęki i dolegliwości bólowe oraz przywraca pełną sprawność ruchową. Stosuje się indywidualnie dobrane ćwiczenia, drenaże limfatyczne, mobilizację blizny oraz techniki terapii manualnej mające na celu rozluźnienie napiętych tkanek.

Podczas pierwszego tygodnia po operacji należy ćwiczyć w pozycji leżącej, następnie przechodzi się do ćwiczeń w pozycji siedzącej i stojącej. Ważnym punktem podczas wykonywania tych ćwiczeń jest rozluźnienie innych grup mięśniowych, takich jak mięśnie brzucha, mięśnie pośladków i mięśnie ud. Pierwsze efekty ćwiczeń będą widoczne dopiero po upływie kilku tygodni. Ważna jest jednak systematyczność i cierpliwość.

Prostatektomia – rokowania

Po wykonaniu prostatektomii wycięte tkanki nowotworowe odsyła się do badania histopatologicznego. Na tej podstawie stwierdza się rokowania dla danego pacjenta. Wykonuje się również dodatkowe badania obrazowe. Stwierdzenie przerzutów oznacza konieczność podjęcia leczenia systemowego, a rokowania znacznie maleją. Przy łagodnych nowotworach przeżycie 10-letnie po radykalnej prostatektomii wynosi około 90 %, natomiast przy zmianach złośliwych tylko około 50 %.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pawłowska E., Jassem J., Porównanie polskich i międzynarodowych wytycznych dotyczących stosowania hormonoterapii u chorych na raka gruczołu krokowego, Nowotwory, 2/2016.
  2. Matuszewski M., Matuszewska K., Jassem J., Leczenie operacyjne raka gruczołu krokowego, Współczesna Onkologia, 3/2003.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *