Problemy z erekcją to poważny problem zdrowotny, wpływający w dużej mierze na sferę psychiczną mężczyzn. Choć wciąż najczęściej występują u mężczyzn po 50. roku życia, częstotliwość tego typu zaburzeń wzrasta także u młodych osób. Diagnostyką i leczeniem zwykle zajmuje się lekarz urolog, psychoterapeuta, bądź seksuolog.
Problemy z erekcją – przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn zaburzeń erekcji. Najczęściej mają one podłoże psychogenne, mogą więc wynikać np. ze strachu przed niezadowoleniem partnerki, braku pewności siebie bądź kompleksów. Mają też związek z nastawieniem zadaniowym, zahamowaniem na tle seksualnym i obawą przed ośmieszeniem, dlatego częściej podłoże psychogenne pojawia się u młodszych Panów. Przyczyny problemów z erekcją mogą wynikać również z zaburzeń gospodarki hormonalnej, zwłaszcza w okresie andropauzy, gdy produkcja testosteronu znacznie spada. Problemy z erekcją mogą wiązać się z chorobami takimi jak:
- miażdżyca;
- nadciśnienie tętnicze;
- przebyty udar mózgu;
- stwardnienie rozsiane;
- cukrzyca;
- depresja;
- obturacyjny bezdech senny;
- choroby prostaty, zwłaszcza nowotwór prostaty;
- hipogonadyzm;
- zespół metaboliczny;
- choroby tarczycy;
- zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Dodatkowo niemal 30% wszystkich mężczyzn zmagających się z zaburzeniami erekcji w różnym wieku to palacze. Palenie papierosów w dużym stopniu odbiera szansę na zadowolenie z życia seksualnego. Na końcu należy wspomnieć o urazach kręgosłupa, a dokładniej dolnego odcinka, gdzie znajdują się ośrodki erekcji. Może do nich dojść np. wskutek wypadków komunikacyjnych czy podczas uprawiania sportów ekstremalnych.
Problemy z erekcją a leki
Istnieje wiele leków, których skutkiem ubocznym jest upośledzenie funkcji seksualnych u mężczyzn. Są to przede wszystkim leki przeciwnadciśnieniowe, ale i antyarytmiczne, przeciwdepresyjne oraz hormonalne. H2-blokery, leki neuroleptyczne, opioidy oraz blokery receptora dopaminowego wpływają na podwyższenie poziomu prolaktyny w organizmie mężczyzny, co negatywnie wpływa na osiągnięcie i utrzymanie erekcji.
Leczenie zaburzeń erekcji
Zaburzenia erekcji dla większości mężczyzn są wstydliwym problemem, dlatego ociągają się oni z poszukiwaniem profesjonalnej pomocy. Uważa się, że średni czas od wystąpienia problemów do momentu kontaktu z lekarzem wynosi aż 5 lat. Zwlekanie z leczeniem jedynie pogarsza rokowania, zmniejszając szansę na odzyskanie pełnej sprawności seksualnej. Pierwszym etapem leczenia jest ustalenie przyczyn problemów z erekcją. Jeśli wynikają one z zaburzeń hormonalnych, celem jest uregulowanie tej gospodarki przy pomocy odpowiedniej farmakoterapii. Z kolei gdy zaburzenia mają podłoże psychogenne, zazwyczaj podstawą jest terapia u seksuologa, nierzadko z partnerem (jeśli mężczyzna pozostaje w stałym związku).
Wspomagająco można sięgać po afrodyzjaki, chociaż ich skuteczność także zależy od przyczyny problemu (najlepiej sprawdzają się przy zaburzeniach erekcji o podłożu psychogennym). Do popularnych afrodyzjaków zalicza się takie produkty jak:
- truskawki;
- brzoskwinie
- ostrygi;
- szparagi;
- czekolada.
Stymulująco działa również aromaterapia, zwłaszcza olejek ylang-ylang czy paczula. Natomiast polecanymi mężczyznom ziołami są:
Farmakoterapia
Współcześnie na rynku znaleźć można 4 leki z grupy selektywnych inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, powszechnie przyjęte w leczeniu zaburzeń erekcji. Mogą być przepisane przez lekarza rodzinnego i są to:
- sildenafil;
- tadalafil;
- wardenafil;
- awanafil.
Leki te same w sobie nie inicjują erekcji, konieczna jest stymulacja seksualna.
Zapobieganie problemom z erekcją
Można skutecznie chronić się przed pojawianiem się zaburzeń erekcji. Już od wczesnych lat warto pozostać aktywnym fizycznie (unikając ryzykownych sportów, które mogłyby spowodować uszkodzenie jąder), zdrowo się odżywiać i pić dużo wody. Bardzo ważne jest unikanie stresu lub umiejętne radzenie sobie z nim, a także wysypianie się. Raz na 1-2 lata warto wykonać badania morfologiczne i badania moczu w celach profilaktycznych. Ewentualne choroby należy jak najszybciej leczyć.
Polecane produkty:
Koenzym Q10 kapsułki
Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych antyoksydantów. Nie tylko tylko chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Bierze on również udział w każdej, podstawowej funkcji komórki ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wlatr T., Czy zaburzenia erekcji pacjenta to problem lekarza rodzinnego?, Lekarz POZ, 3/2021.
- Lew-Starowicz Z., Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska, 2/2005.