Onkolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób nowotworowych. Dziedziną medycyny zajmującą się tym jest onkologia. Niejednokrotnie pacjent bardzo obawia się wizyty u onkologa, co nie zawsze jest słuszne. W wielu przypadkach wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia niektórych rodzajów nowotworów skutkuje pełnym wyleczeniem.
Czym zajmuje się onkolog?
Onkolog jest specjalistą, do którego kieruje się pacjenta w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. Może on potwierdzić lub wykluczyć takie podejrzenie. Lekarz ten zajmuje się nie tylko diagnostyką, ale również leczeniem – odpowiada za cały przebieg terapii onkologicznej oraz za leczenie ewentualnych powikłań choroby.
Kiedy wybrać się do onkologa?
Istnieje wiele objawów zwiastujących rozwój choroby nowotworowej. Dlatego ciężko jest podać określone dolegliwości wskazujące na konieczność konsultacji z onkologiem. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę mnogość zajętych narządów i układów. Najczęściej jednak wskazaniem do wizyty u onkologa jest:
- pojawienie się znamion, narośli czy guzów na ciele. Do onkologa może skierować nas dermatolog, jeśli zauważy wystąpienie na ciele wypukłego, czarnego pieprzyka, który wyda mu się podejrzany;
- wyciek z brodawek sutkowych u kobiet niebędących w okresie laktacji;
- krew obecna w moczu czy kale;
- nagłe zwiększenie objętości jądra bez uchwytnej przyczyny;
- przewlekłe zmęczenie, ospałość.
Najczęściej do onkologa kieruje inny lekarz, zwykle rodzinny. Skierować do niego może nas jednak także hematolog, dermatolog i inni specjaliści, jeśli podejrzewają chorobę nowotworową. W razie wyraźnego podejrzenia nowotworu do onkologa można się wybrać samodzielnie.
Jak przebiega wizyta u onkologa?
Wizyta u onkologa przebiega jak normalna wizyta u każdego innego specjalisty. Na samym początku lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, podczas którego będzie pytał o historię chorobową rodziny i samego pacjenta, niepokojące objawy, styl życia i inne ważne rzeczy mogące mieć związek z chorobą.
Następnie w razie konieczności może on skierować pacjenta na dalsze badania, np. laboratoryjne badania krwi, moczu, cytologię, USG, mammografię i inne. Jeśli zmiany są widoczne gołym okiem, onkolog z całą pewnością dokładnie je obejrzy lub wypalpuje. Gdy podczas wizyty zostanie potwierdzone podejrzenie nowotworu, onkolog jak najszybciej rozpoczyna leczenie.
Należy pamiętać, że do onkologa nie wymaga się skierowania.
Jak wygląda terapia onkologiczna?
Leczenie choroby nowotworowej uzależnione jest przede wszystkim od lokalizacji zmian nowotworowych, rodzaju nowotworu, jego rozprzestrzenienia, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę etap rozwoju choroby, może się zdarzyć, że diagnoza padnie zbyt późno. Wówczas szanse na całkowite wyleczenie znacznie spadają.
Niektóre z nowotworów są niestety nieuleczalne, a długość życia pacjenta (nawet mimo podjętego leczenia) pozostaje bardzo krótka. Niektóre jednak można sprawnie wyleczyć, zwłaszcza jeśli rozpoznanie nastąpi szybko.
Leczenie onkologiczne może obejmować farmakoterapię, chemioterapię lub radioterapię. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Onkolog nie tylko zleca poszczególne etapy terapii, ale także sprawuje opiekę nad pacjentem. Sprawdza okresowo jego stan zdrowia i postępy w leczeniu, stanowi wsparcie psychiczne oraz służy poradą.
Bibliografia
- Rutkowski P., Czerniak – współczesne podejście, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Chybicka A., Wczesne rozpoznawanie chorób nowotworowych u dzieci, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... |