Szukaj
Szukaj

Miopatia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Miopatia to nie jedna jednostka chorobowa, lecz cała grupa schorzeń wynikających z uszkodzenia mięśni w organizmie człowieka. Występują bardzo rzadko, prowadząc ostatecznie do zaniku mięśni. W zależności od przebiegu i zaawansowania daje bardzo różne objawy – wspólnym jest jednak osłabienie mięśni, szczególnie w obrębie ramion i ud. Rokowania zależą od postaci oraz przyczyny choroby.

Miopatia

Miopatia – jak może się objawiać?

Głównym i łączącym wszystkie typy miopatii objawem jest osłabienie mięśni. Zwykle obejmuje ono mięśnie ud oraz ramion, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie i pogarszając jakość życia. Pacjenci mają trudność z najprostszymi aktywnościami:

 • wchodzenie po schodach;
 • sięganie po wyżej umiejscowione przedmioty;
 • wieszanie firanek;
 • czesanie się;
 • mycie zębów.

Osłabieniu mogą ulec także inne mięśnie, zwłaszcza wraz z postępem choroby, m.in. mięśnie gardła, mięśnie karku czy mięśnie gałek ocznych. Skutkuje to niemożnością spożywania pokarmów, a nawet wyraźnego mówienia. Wszystkie następne objawy wiążą się właśnie z dysfunkcjami mięśni i są to:

 • upośledzenie przełykania śliny, zwiększone ryzyko zakrztuszenia się;
 • ograniczenie ruchomości gałek ocznych, zaburzenia widzenia;
 • duszności (wskutek zajęcia mięśni oddechowych), niemożność brania głębokich oddechów;
 • problemy z rozkurczaniem mięśni, np. przy otwieraniu dłoni po wcześniejszym jej zaciśnięciu w pięść.

W zaawansowanych stadiach choroby może dojść do zaniku mięśni, a więc i do śmierci wskutek niewydolności przepony i mięśni oddechowych. Oczywiście obraz kliniczny zależy również od postaci miopatii. Przykładowo, miopatia nitkowata dzieli się na postać występującą u dzieci oraz u osób dorosłych. W pierwszym przypadku objawia się głównie osłabieniem mięśni twarzy i mięśni oddechowych, natomiast w drugim przypadku osłabieniem mięśni tułowia i mięśni kończyn. Z kolei miopatia wewnątrzjądrowa charakteryzuje się opadaniem powiek, osłabieniem odruchu ssania oraz niewydolnością oddechową.

Zobacz również: Kardiomiopatia.

Patronite
Patronite

Rodzaje miopatii

Wyróżniamy następujące rodzaje miopatii:

 • wrodzone – uwarunkowane genetycznie nieprawidłowości strukturalne;
 • mitochondrialne – wskutek zaburzenia czynności mitochondriów;
 • zapalne – o charakterze autoimmunologicznym;
 • metaboliczne – prowadzą do zaburzeń biochemicznych upośledzających produkcję energii;
 • polekowe – mogą je powodować leki obniżające cholesterol we krwi;
 • toksyczne – np. alkoholowe.

Diagnostyka miopatii

W celu zdiagnozowania miopatii należy wykonać szereg niezbędnych badań neurologicznych i laboratoryjnych (krew, mocz, hormony, elektrolity). To ważne, ponieważ w miopatiach obserwuje się zwiększony poziom kinazy kreatynowej. Wskazuje ona na toczący się rozpad mięśni. Aby jednak ostatecznie potwierdzić podejrzenia należy pobrać wycinek mięśnia do badania histopatologicznego. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym. Jeśli podejrzewamy miopatię o podłożu genetycznym diagnostykę warto uzupełnić o badania genetyczne.

Miopatia – czy można ją wyleczyć?

Leczenie miopatii uzależnione jest od jej przyczyny. Jeśli ma ona podłoże hormonalne, można ją ustabilizować odpowiednią farmakoterapią. W wielu przypadkach jednak ma podłoże genetyczne lub wrodzone, dlatego nie istnieją sposoby skutecznej terapii. Można wówczas zapobiegać szybkiemu postępowi i zwalczać objawy. Rokowania są kwestią indywidualną zależną od każdego pacjenta z osobna. Wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Jednak bez względu na przyczynę leczenie miopatii powinno obejmować fizjoterapię. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, masaże, fizykoterapia mogą opóźniać zanik mięśni, wzmacniać je i utrzymywać jak najdłużej w odpowiedniej kondycji. Rehabilitacją powinien zajmować się fizjoterapeuta specjalizujący się w przypadkach neurologicznych.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kozubski W., Neurologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
 2. Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
 3. Bosak M., Atlas elektroencefalografii, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *