Szukaj

Eksperyment medyczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Eksperyment medyczny może dotyczyć zarówno człowieka zdrowego, jak i chorego. Prowadzi się go celem osiągnięcia i monitorowania korzyści, które można uzyskać, wdrażając różne techniki leczenia (farmakologiczne, niefarmakologiczne, operacyjne i inne). Najczęściej grupy badawcze są dość spore, co pozwala na rzetelne porównanie wyników.

Eksperyment medyczny

Eksperyment medyczny – na czym polega?

Zgodnie z definicją, eksperyment medyczny to działania związane z badaniem zastosowania nowych lub częściowo zbadanych metod diagnostycznych, leczniczych bądź profilaktycznych. Cechy charakterystyczne eksperymentów medycznych można przedstawić następująco:

  • grupa docelowa – ludzie (tego typu badania z reguły prowadzi się na ludziach, przy czym ich wiek czy płeć nie mają tu większego znaczenia), leki, suplementy diety, wyroby medyczne, metody terapeutyczne, metody diagnostyczne;
  • rodzaj badania – eksperyment medyczny może być eksperymentem leczniczym bądź wyłącznie badawczym.

Warto jednak zaznaczyć, że grupą badawczą mogą być nie tylko żywi ludzie, ale również tkanki pobrane z ich organizmów (tkanki pochodzenia ludzkiego, np. materiał genetyczny pobrany w celach naukowych).

Patronite
Patronite

Eksperymentem medycznym leczniczym określa się takie badanie, w którym celem jest osiągnięcie bezpośredniej korzyści dla uczestników badania. Dąży się więc głównie do polepszenia stanu zdrowia poprzez wprowadzenie nowych albo częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych, ewentualnie profilaktycznych. Zwykle badania prowadzi się wówczas na ludziach, u których dotychczasowe leczenie nie było skuteczne lub nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Dla porównania eksperyment medyczny badawczy ma na celu przede wszystkim rozszerzenie aktualnej, medycznej wiedzy. Uczestnikami mogą być zarówno osoby chore, jak i zdrowe. Jednak mimo tego takie badania muszą spełniać odpowiednie kryteria. Eksperyment badawczy może być przeprowadzony, gdy udział w nim nie wiąże się z ryzykiem bądź ryzyko to jest minimalne i nie pozostaje w dysproporcji do możliwych pozytywnych rezultatów takiego eksperymentu.

Co to jest badanie kliniczne?

Badanie kliniczne jest specyficzną formą eksperymentu medycznego – można stwierdzić, że jest jego podtypem. Prowadzi się je w celu zidentyfikowania działań niepożądanych, potwierdzenia klinicznych skutków działania produktu badanego. Rozwija wiedzę medyczną. Do każdego rodzaju eksperymentu medycznego prowadzonego na ludziach (także w przypadku badań klinicznych) niezbędna jest zgoda uczestników przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań.

Przykład eksperymentu medycznego

Klasycznym przykładem eksperymentu medycznego może być ocena działania nowego, niewypuszczonego jeszcze na rynek leku. Przeprowadza się go na określonej grupie pacjentów z daną chorobą, która zgodnie z założeniem powinna korzystnie zareagować na ten lek. Może to być choćby badanie wpływu nowego leku na obniżenie ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Tacy pacjenci mogą stanowić zarówno zróżnicowaną grupę badawczą, jak i ściśle określoną, np. w wieku między 45 a 55 lat. Zostają oni losowo podzieleni na dwie grupy: grupa eksperymentalna (przyjmująca nowy lek) oraz grupa kontrolna (przyjmująca placebo). Dzięki temu można realnie określić, czy dany lek rzeczywiście działa – uczestnicy eksperymentu nie wiedzą, do której grupy należą. Grupa eksperymentalna będzie przyjmować nowy lek obniżający ciśnienie krwi przez okres 6 miesięcy, natomiast grupa kontrolna będzie przyjmować placebo, czyli substancję neutralną, niemającą wpływu na ciśnienie. Po upływie konkretnego czasu porównuje się wyniki, jednocześnie analizując ewentualne działania niepożądane leku.

Bibliografia

  1. Rozwadowska E., Krajewska-Kułak E., Van Damme-Ostapowicz K., Eksperyment medyczny na ludziach w świetle prawa.
  2. Badanie kliniczne a eksperyment medyczny. Broszura Iinformacyjna, Agencja Badań Medycznych.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.