Szukaj
Szukaj

Suplementy diety

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Suplementy diety są specyficzną kategorią żywności. Określa się je jako produkty przeznaczone do podaży doustnej, mające na celu wzbogacać i uzupełniać podstawową dietę człowieka, jeśli pojawiają się ku temu wskazania (konkretne niedobory pokarmowe lub ich zwiększone ryzyko). Suplementację zawsze dobiera się indywidualnie do potrzeb konsumenta.

Suplementy diety

Co to są suplementy diety?

Suplementy diety bywają postrzegane jako środek leczniczy, co jest sporym błędem. Preparaty te jedynie wspierają zdrowie i urodę, uzupełniając ewentualne niedobory pokarmowe i dodając energii, lecz nie leczą schorzeń. Każdy suplement diety musi mieć oznaczenie na opakowaniu określające, że nim jest. Nie można zatem pomylić suplementu z lekiem. W 2006 roku weszła ustawa mówiąca o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zgodnie z jej definicją suplement diety powinien być określany jako środek spożywczy, którego celem jest uzupełnianie normalnej diety. Stanowi skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych i innych substancji korzystnie wpływających na funkcjonowanie organizmu oraz wygląd.

Suplementy diety dostępne są w rozmaitych formach, dzięki czemu każdy może znaleźć dla siebie coś. Najczęściej są to proszki, tabletki, kapsułki, płyny czy mieszanki ziołowe. Zawsze należy wybierać suplementy diety naturalnego pochodzenia i najwyższej jakości. Jest to tym bardziej istotne, że aktualnie producenci nie muszą spełniać tak rygorystycznych norm produkcyjnych, jak ma to miejsce np. w przypadku leków. Wiele suplementów nie przechodzi żadnych testów bezpieczeństwa czy skuteczności. Należy szukać takich produktów, których producent zagwarantował kontrolowaną produkcję czy posiadanie certyfikatów.

Rodzaje suplementów diety

Wyróżnia się wiele rodzajów suplementów diety. Jeden z najczęściej praktykowanych podziałów wyróżnia suplementy w zależności od ich funkcji i przeznaczenia, np.:

Patronite
Patronite

Spotkać można również suplementy pojedyncze, np. witamina D, jak i łączone, np. witamina D3+K2 lub kompleks witamin z grupy B. Inną istotną grupą produktów są suplementy ziołowe, np. żeń-szeń, rumianek, żywokost i wiele innych ziół wykazuje działanie prozdrowotne i warto je stosować jako uzupełnienie diety. Na końcu należy wspomnieć o suplementach uniwersalnych, czyli takich, które powinien przyjmować praktycznie każdy Polak, jako że niedobory tych związków obserwuje się powszechnie w XXI wieku. Przedstawicielami tej grupy są kwasy tłuszczowe Omega 3, kolagen (po 25. roku życia) oraz witamina D. Jednak nawet w ich przypadku przed rozpoczęciem suplementacji należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Suplementy diety – zasady stosowania

Nie powinno się stosować suplementów diety w sposób przypadkowy, np. gdy są one polecane przez przypadkową osobę lub celebrytów. Każdy ma inne zapotrzebowanie i stan zdrowia. Rekomenduje się wcześniejsze wykonanie badań krwi i oznaczenie parametrów, które są dla danej osoby interesujące. Jeśli rzeczywiście ich poziom jest obniżony, należy rozpocząć suplementację – choć istnieją suplementy przeznaczone do użytku przez każdego człowieka, określane jako uniwersalne. Jednocześnie nie należy diagnozować swojego stanu zdrowia na podstawie reklam. Te same objawy (m.in. przemęczenie, apatia, brak apetytu) mogą mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z brakiem magnezu, witamin lub innej substancji sugerowanej przez reklamę.

Suplementami diety nie zastępuje się posiłku lub właściwego, zrównoważonego sposobu odżywiania. Nie zastąpią także systematycznej aktywności fizycznej czy zdrowego stylu życia. Stanowią jedynie uzupełnienie diety podstawowej, jeśli pojawia się taka konieczność. Jeśli suplement zostanie już dobrany i zakupiony, aby zauważyć oczekiwane efekty, należy pamiętać o regularności jego stosowania. Nie należy przekraczać dawki zaleconej przez producenta lub lekarza czy dietetyka. Jednocześnie warto dokładniej zapoznać się z danym suplementem, przykładowo witamina D znacznie lepiej wchłania się w obecności witaminy K, zaś selenu raczej nie łączy się z witaminą C. Znajomość takich informacji sprawia, że suplementacja staje się maksymalnie bezpieczna i skuteczna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, Hygeia Public Health, 4/2012.
  2. Wierzejska R., Suplementy diety – panaceum na współczesne dolegliwości zdrowotne czy triumf reklamy?, Medycyna Rodzinna, 2/2017.
  3. Krasnowska G., Sikora T., Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2011.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.