Szukaj
Szukaj

Ból nóg

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból nóg jest uciążliwą dolegliwością, która może (choć nie musi) wynikać z patologicznych przyczyn. Jest ich tak wiele, że ból o charakterze przewlekłym nierzadko wymaga szczegółowej, dłuższej diagnostyki rozpoczynającej się w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a kończącej się u konkretnego specjalisty. 

Ból nóg

Ból nóg – przyczyny

Ból nóg zalicza się do grona najmniej specyficznych dolegliwości, może wskazywać na różnego rodzaju patologie (ale i stany fizjologiczne) należące niemal do każdego układu organizmu. Bardzo często obserwuje się bóle pochodzenia mięśniowego, których sprawcami mogą być:

  • przeciążenia, np. wskutek aktywności, pracy fizycznej;
  • nadmierne rozciąganie i urazy;
  • schorzenia samych mięśni i układu nerwowego;
  • infekcje i choroby ogólnoustrojowe.

W dwóch ostatnich przypadkach ma on charakter przewlekły. Ból jednej nogi, zwłaszcza promieniujący, wiąże się z naruszeniem (uszkodzeniem, uciskiem, podrażnieniem) struktur nerwowych wychodzących z kręgosłupa lub przebiegających w jego bliskiej okolicy, np. przez pośladek i staw krzyżowo-biodrowy. Przyczyną tego bywa dyskopatia, najczęściej przepuklina kręgosłupa. Przesuwający się krążek międzykręgowy stopniowo uciska na nerwy, dając również objawy takie jak drętwienie nogi czy osłabienie siły mięśniowej w jej obrębie. Przyczyną bólu neurologicznego kończyny dolnej może być neuropatia, która oznacza zaburzenie prowadzące do niedowładu kończyny dolnej wywołane brakiem impulsu nerwowego do mięśni. Przyczyną może być uszkodzenie lub ucisk nerwu w dowolnym miejscu jego przebiegu przez kończynę dolną.

Jeszcze osobną grupą bólu nóg są choroby układu krążenia, zwłaszcza żylaki i żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Zakrzepica kończyn dolnych manifestuje się uczuciem ciężkości nóg, obrzękami nóg i skurczami mięśni w ich obrębie. Ból nasila się podczas długiego stania lub chodzenia.

Ból nóg może wiązać się również z urazami i patologiami ortopedycznymi, np. złamaniami kości, skręceniami stawu czy zespołem ciasnoty przedziałów powięziowych. W ostatnim przypadku dolegliwości lokalizują się głównie w obrębie goleni. Także przestarzałe złamania w obrębie nogi mogą generować ból, który nasila się na zmianę pogody. Czynnikami ryzyka bólu nóg są niedobory witamin i minerałów, np. magnezu. Wówczas dolegliwości bólowe wiążą się głównie z występowaniem skurczów mięśni.

Zobacz również: Algometr.

Patronite
Patronite

Ból nóg – diagnostyka

Przy przewlekłym bólu nóg niezbędna jest szczegółowa diagnostyka. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad zdrowotny, w ramach którego często może wysnuć wstępne podejrzenie i skierować pacjenta na konkretne badania. Przy podejrzeniu problemów z przepływem krwi i naczyniami, badaniami z wyboru są:

  • badanie D-dimerów;
  • morfologia krwi wraz z oceną ilości trombocytów;
  • badanie czasu protrombinowego (PT) i czasu częściowej tromboplastyny (aPTT);
  • ocena aktywności czynników krzepnięcia;
  • jak również badanie USG Doppler;
  • flebografia.

Przy podejrzeniu uszkodzeń narządu ruchu wykonuje się natomiast RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Jeśli ból ma charakter promieniujący i podejrzewa się, że może pochodzić z kręgosłupa, złotym standardem jest rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Zobacz również: Sensytyzacja.

Ból nóg – leczenie

Nie ma jednej metody terapeutycznej w przypadku bólu nóg, głównie przez mnogość przyczyn tego stanu. Przykładowe postępowanie może prezentować się następująco:

  • bolesne skurcze mięśni nóg – suplementacja magnezu, wapnia, cynku i witamin z grupy B;
  • ból w związku z problemami kręgosłupa – systematyczna rehabilitacja, a w przypadkach niereagujących na leczenie zachowawcze – operacja neurochirurgiczna;
  • ból w związku z chorobą zakrzepową kończyn dolnychfarmakoterapia (głównie zastrzyki z heparyną oraz doustny lek przeciwzakrzepowy) oraz systematyczna aktywność fizyczna i modyfikacja stylu życia.

Leczenie zawsze dobierane jest przez lekarza specjalistę. W wielu przypadkach pomocą służy również fizjoterapeuta. Szczególnie jeśli ból nóg wynika z patologii toczących się w obrębie kości, ścięgien, stawów czy mięśni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Pol. Przegl. Neurol 2007;3(4):237-248.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.