Szukaj

Drętwienie nóg

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Drętwienie nóg to problem, który najczęściej ma podłoże naczyniowe lub neurologiczne. Przy nawracających epizodach najlepiej skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który pokieruje pacjenta do określonego specjalisty. Aby skorzystać z pomocy zarówno angiologa, jak i neurologa w ramach NFZ, niezbędne jest skierowanie od lekarza POZ.

Drętwienie nóg

Drętwienie nóg – przyczyny

Kończyny dolne unerwiane są przez nerwy wychodzące z dolnego odcinka kręgosłupa, natomiast wszelkie choroby i zwyrodnienia kręgosłupa są w dzisiejszych czasach na porządku dziennym. U coraz młodszych grup wiekowych zdiagnozuje się dyskopatie, w tym przepukliny kręgosłupa uciskające na struktury nerwowe. Charakterystycznym ich objawem jest właśnie promieniujący ból do kończyny dolnej (rwa kulszowa) i/lub mrowienie i drętwienie kończyny, a w skrajnych przypadkach nawet opadanie stopy wskutek osłabienia siły mięśniowej. Jeśli więc drętwienie nóg pojawia się często i jest bardzo uciążliwe, najpierw ocenia się kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy, w szczególności krążki międzykręgowe. Drętwienie nóg może być objawem:

Inne możliwe przyczyny drętwienia nóg są następujące:

Drętwienie nóg może również być konsekwencją długotrwałego ucisku, np. wskutek zbyt mocno założonego opatrunku elastycznego lub ciasnego gipsu, a także przy wielogodzinnym siedzeniu (np. w pracy, w autobusie, w samolocie), ponieważ brak zmian pozycji ciała szybko prowadzi do niedokrwienia kończyn dolnych. Inną niechorobową przyczyną drętwienia nóg jest ich przetrenowanie, co dotyczy zwłaszcza sportowców, ale i amatorów, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportem i przecenili możliwości swojego organizmu. Ryzyko drętwienia nóg wzrasta przy zbyt częstych jednostkach treningowych przy pominięciu dni nie treningowych, tak ważnych dla regeneracji.

Zobacz również: Drętwienie rąk.

tubapay
tubapay

Drętwienie nóg – objawy

Drętwienie nóg określane jest jako subiektywne, nieprzyjemne uczucie mrowienia i dreszczy w obrębie kończyn dolnych, zwłaszcza łydek oraz stóp. Noga staje się cięższa, mniej sprawna, ruchy zostają wydłużone i/lub spowolnione. Zauważa się także zaburzenia czucia powierzchownego i głębokiego, a noga może sprawiać wrażenie „obcej”. Dokładny obraz kliniczny zależy głównie od przyczyn drętwienia nóg. Przykładowo przy przepuklinie L5-S1 pojawi się również ostry, promieniujący ból po tylnej stronie uda i podudzia, a także ból okolicy lędźwi.

Diagnostyka drętwienia nóg

Przy przewlekłym, nawracającym drętwieniu kończyn dolnych pacjentowi rekomenduje się badania krwi i badania moczu, aby ocenić ogólny stan zdrowia, poziom hormonów i ewentualne niedobory pokarmowe. Następnym krokiem jest rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, aby wykluczyć ewentualne problemy dyskowe. Jeśli zostają zdiagnozowane, leczenie skupia się na tym odcinku ciała. Jeśli natomiast wyniki są prawidłowe, a drętwienie pomimo to nie ustępuje, zleca się USG Doppler bądź angiografię celem oceny przepływu przez naczynia krwionośne. Uzupełnieniem jest badanie EMG i/lub EEG, skupiające się na strukturach nerwowych.

Drętwienie nóg – leczenie

Drętwienie nóg zawsze powinno być przyczynowe. Jeśli wynika z problemów z kręgosłupem, podstawą jest rehabilitacja ruchowa. Uzupełniająco należy suplementować witaminy z grupy B, kolagen oraz witaminę D. Wszelkie problemy nerwowe również wymagają fizjoterapii, której podstawową techniką jest wówczas neuromobilizacja. Dobrze sprawdzą się również ciepłe okłady (jeśli nie występuje silny stan ostry). Przy zaawansowanych chorobach żył i tętnic przeważnie wdraża się leczenie zabiegowe, choć często najpierw dąży się do uzyskania poprawy za pomocą leków obniżających ciśnienie krwi, wzmacniających naczynia krwionośne czy rozszerzających ich światło.

Domowe sposoby na drętwienie nóg obejmują głównie systematyczną aktywność fizyczną, regularne zażywanie suplementów diety, zmiennocieplne prysznice, które poprawiają krążenie kończyn. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, poleca się ponadto regularne uczęszczanie na saunę i masaże, jak również rolowanie kończyn dolnych za pomocą specjalnych rollerów piankowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mayer S., Louis E., Noble J., Merritt Neurologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2023.
  2. Liberski P., Kozubski W., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.