Szukaj
Szukaj

Drętwienie rąk

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Drętwienie rąk to problem związany najczęściej z zaburzeniami ukrwienia lub unerwienia kończyn górnych. Może wynikać zarówno z poważnych chorób przewlekłych lub ostrych, jak i ze zwykłego, zbyt długiego ucisku na struktury anatomiczne. Częste drętwienie, pojawiające się bez konkretnych powodów należy skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Drętwienie rąk

Drętwienie rąk – przyczyny

Drętwienie rąk to współcześnie dość często spotykany problem, zwłaszcza u osób starszych, choć wiek nie jest tu najistotniejszym wyznacznikiem. Podstawowymi przyczynami drętwienia rąk są:

Drętwienie rąk jest również często spotykaną konsekwencją przedłużającego się ucisku, wskutek którego dystalne odcinki kończyn są niedokrwione. Może się to zdarzyć np. przy zbyt ciasnym opatrunku gipsowym, a także przy spaniu przez dłuższy czas z jedną ręką pod głową. Z pewnością każdy choć raz miał sytuację, w której obudził się nocą z brakiem pełnego czucia w ręce i przedramieniu, po czym po zwolnieniu uciski doszło do wystąpienia nieprzyjemnego mrowienia i drętwienia, gdy krew ponownie zaczęła płynąć.

Drętwienie rąk – objawy

Drętwienie rąk opisywane jest jako nieprzyjemne, subiektywne uczucie mrowienia, dreszczy, cierpnięcia kończyn górnych w obrębie ręki (przeważnie jej dłoniowej części). Towarzyszy temu zwykle obniżenie zdolności motoryki małej – palce stają się mniej sprawne i precyzyjne, może pojawiać się delikatna niedoczulica tych okolic. Dokładny obraz kliniczny zależy od przyczyny drętwienia rąk.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Mrowienie i drętwienie kończyn.

Drętwienie rąk – diagnostyka

Nawracające drętwienie rąk wymaga szczegółowej diagnostyki. Zazwyczaj w pierwszej kolejności wykonuje się rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa, aby wykluczyć lub potwierdzić problemy dyskowe. Jeśli wyniki są prawidłowe, wykonuje się EMG (elektromiografię) i EEG (elektroencefalografię), skupiające się głównie na zdolności przewodnictwa nerwowego i unerwieniu mięśni. Ostatecznie zdecydować się można również na badanie dopplerowskie, czyli USG Doppler, polegające na ocenie stanu tętnic i żył kończyn górnych.

Leczenie drętwienia rąk

W leczeniu drętwienia rąk najważniejsze jest postępowanie przyczynowe. Praktycznie zawsze wdraża się suplementację wapnia, magnezu i witamin z grupy B, aby wyrównać ewentualne zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i uzupełnić niedobory pokarmowe, a także rehabilitację ruchową. Jest ona szczególnie ważna przy wszelkich neuropatiach, zespołach uciskowych, problemach z kręgosłupem, entezopatiach, kontuzjach. Stanowi wręcz niezbędną podstawę leczenia. Obejmuje różnego rodzaju techniki mobilizacji i trakcji stawów, neuromobilizacji, masaży czy nawet akupunktury i akupresury. Przy drętwieniu rąk opracowuje się zarówno odcinek szyjny kręgosłupa, jak i całą kończynę górną wraz z jej obręczą barkową. Uzupełnieniem terapii manualnej są indywidualnie dobrane ćwiczenia. Takie podejście w wielu problemach pozwala uniknąć leczenia operacyjnego.

Operacja staje się niezbędna wyłącznie w określonych przypadkach, np. przy zespole cieśni nadgarstka niereagującym przez 4-6 miesięcy na leczenie zachowawcze lub bardzo zaawansowanej dyskopatii szyjnej przebiegającej z niestabilnością kręgów. Warto jednak zaznaczyć, że większość problemów drętwienia rąk można wyleczyć za pomocą fizjoterapii.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mayer S., Louis E., Noble J., Merritt Neurologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2023.
  2. Liberski P., Kozubski W., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *