Szukaj
Szukaj

Gospodarka wodno-elektrolitowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Gospodarka wodno-elektrolitowa jest zbiorem rozmaitych procesów i reakcji zachodzących w obrębie płynów ustrojowych organizmu, w związku z regulacją stężenia roztworów elektrolitowych i związków organicznych w tych płynach. W teorii osobno opisuje się gospodarkę elektrolitową, a osobno gospodarkę wodną. W praktyce jednak obie płynnie łączą się ze sobą, tworząc całość i wzajemnie wpływając na swoje właściwości.

Gospodarka wodno-elektrolitowa

Gospodarka wodna

Woda stanowi około 60% ludzkiego organizmu, z czego aż 2/3 znajduje się w przestrzeni wodnej śródkomórkowej. Dobowa przemiana wody ustroju wynosi przeciętnie 2500 ml. Dostarczamy ją głównie wraz z pożywieniem, a niewielkie ilości (około 300 ml) powstają podczas utleniania tłuszczów, jest to tzw. woda oksydacyjna. Zaburzenia gospodarki wodnej przybierają 2 przeciwstawne formy, odwodnienia i przewodnienia. Obie dodatkowo mogą mieć 3 formy: izotoniczną, hipotoniczną oraz hipertoniczną. Zawartość wody w organizmie i reakcje z nią związane zależą od wielu czynników, wśród których najważniejszymi są:

  • układ nerwowy – podrażnienie nerwów współczulnych zmniejsza wydalanie wody, natomiast drażnienie nerwów przywspółczulnych zwiększa jej wydalanie;
  • hormony tarczycy i przytarczyc – działanie tyroksyny zwiększa wymianę wodną, zaś hormon przytarczycy sprzyja odwodnieniu;
  • pozostałe hormony – adrenalina początkowo obniża, a później podwyższa wydalanie wody. Zaś niedoczynność kory nadnerczy powoduje nadmierne jej wydalanie;
  • pH środowiska wewnątrzustrojowego – przy zakwaszeniu zwiększa się wodochłonność tkanek;
  • przemiana materii – im jest szybsza, tym większe jest zapotrzebowanie organizmu na wodę.

Woda pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu:

  • podtrzymuje wszystkie procesy biologiczne, stanowiąc środowisko do ich przeprowadzania;
  • wspiera wchłanianie składników odżywczych w przewodzie pokarmowym;
  • jest przenośnikiem i regulatorem ciepła;
  • zwilża błony śluzowe, gałki oczne i powierzchnie stawowe.

Dorosły człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc. Bez wody natomiast zaledwie kilka dni. Ujemny bilans wodny występuje w stanach patologicznych, np. przy uporczywych wymiotach, biegunkach i w moczówce. Odwodnienie organizmu powyżej 20% powoduje śmierć.

Patronite
Patronite

Gospodarka elektrolitowa

Gospodarką elektrolitową nazywa się zbiór wszystkich niezbędnych minerałów w organizmie, są one rozpuszczone w płynach i wodzie ustrojowej. W zależności od ich stężenia dzielimy je na właściwe składniki mineralne i pierwiastki śladowe (mikroelementy). Do pierwszej grupy zaliczamy kationy: sodowy (Na+), potasowy (K +), wapniowy (Ca2+), magnezowy (Mg 2+) i wodorowy (H+) oraz aniony: chlorkowy (Cl –), wodorowęglanowy (HCO 3–) i fosforanowy (PO 43–). Pierwiastki śladowe to: jod, mangan, kobalt, cynk, molibden, selen, chrom, a także żelazo i miedź. Najważniejsze kationy gospodarki elektrolitowej:

  • sód – jego prawidłowe stężenie wynosi 135-145 mmol/l. To główny związek odpowiadający za ciśnienie osmotyczne w płynach ustrojowych;
  • potas – jego prawidłowe stężenie wynosi 3,5-5,0 mmol/l. Utrzymuje właściwe napięcie błon komórkowych i wspiera przekaźnictwo impulsów nerwowych;
  • wapń – jego prawidłowe stężenie wynosi 2,25-2,75 mmol/l. Jest głównym składnikiem budulcowym kości i zębów, odpowiada za pobudliwość nerwową oraz krzepnięcie krwi;
  • magnez – jego prawidłowe stężenie wynosi 0,65-1,2 mmol/l. Jest aktywatorem wielu enzymów komórkowych, wpływa na reakcję nerwowo-mięśniową.

Organizm ma znaczne możliwości kompensacji zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, stąd nawet w stanach niewyrównanych, zmiany pH krwi na ogół nie są znaczne. Przesunięcia pH poniżej 7,0 i powyżej 7,7 mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą nawet stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzą do zmian ładunków błon komórkowych i potencjałów elektrycznych między komórkami, a także upośledzają życiowe reakcje przebiegające na poziomie komórkowym. Możliwe przyczyny zaburzeń wodno-elektrolitowych:

Obraz kliniczny może być różny, w zależności od rodzaju zaburzenia (przewodnienie, odwodnienie) oraz od elektrolitów, których dotyczy. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się najczęściej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz internista (specjalista od chorób wewnętrznych).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Łubkowska B., Rola wody w życiu człowieka i środowisku, Żywienie a Środowisko, Gdańsk 2016.
  2. Budziszewska B., Zaburzenia metaboliczne i wodno-elektrolitowe u pacjentów z hematologicznymi chorobami nowotworowymi, Varia Medica, 3/2018.
  3. Błaszczyk U., Zalejska-Fiolka J., Gospodarka wodno-elektrolitowa, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2020.
  4. Górski J., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.