Szukaj
Szukaj

Rolowanie (foam rolling) – masaż piankowymi wałkami

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rolowanie mięśni za pomocą specjalnych rollerów (wałków piankowych czy piłek) to bardzo skuteczna metoda autoterapii przemęczonych części ciała. Trend w zakresie dbania o własne zdrowie ewoluuje nadal i rolowanie czy inne formy autoterapii stają się coraz bardziej popularne. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów wałków i piłek do rolowania, tzw. foam rolling’u. Różne firmy prześcigają się w coraz to bardziej wymyślnych ćwiczeniach, terapiach i masażach z wykorzystaniem swoich produktów. Rolowanie mięśni jest niezwykle istotnym aspektem dbania o swoje ciało, jego elastyczność, gibkość ale także siłę.

Rolowanie (foam rolling) - masaż piankowymi wałkami

Charakterystyka powięzi

Powięź jako termin na pewno jest znany wielu osobom, które pracują z ciałem człowieka lub własnym. Znajomość ta często nie przekłada się na odpowiednią pracę z tą strukturą (np. przez rolowanie) i utrzymanie jej w dobrej kondycji. Jedna z koncepcji zakłada, że ciało to nieskończona sieć powięzi, która w genialny sposób reaguje na różnego rodzaju bodźce zarówno ze środowiska zewnętrznego jak i wewnętrznego. Cały sekret w jej prawidłowym funkcjonowaniu tkwi w jej odpowiednim uwodnieniu. Tak, to właściwa hydratacja powięzi zapewnia jej (a w konsekwencji całemu naszemu ciału) wspomnianą wcześniej elastyczność, gibkość, a także siłę.

Odpowiednio o nią dbając jesteśmy wstanie zapobiec nawet urazom, zwłaszcza tym wynikającym z przetrenowania. Jak się okazuje, to powięź, a konkretnie jej właściwość eksplozywnej elastyczności, jest odpowiedzialna za generowanie największej siły w naszym organizmie.

A teraz mały eksperyment

Połóż dłoń z rozwartymi i wyprostowanymi palcami na udzie. Spróbuj „puknąć się” w udo środkowym palcem. Teraz biernie (czyli bez użycia siły mięśni) odciągnij środkowy palec od uda i go puść. Następnie odciągnij ten sam palec i uderz się nim w udo z dużą siłą. Które z uderzeń było najsilniejsze?

Z wykorzystaniem jedynie siły mięśniowej, elastyczności powięzi czy w połączonej wersji? Jeżeli uważasz, że dopiero za trzecim razem uderzenie było najsilniejsze, to masz rację! To właśnie kombinacja elastyczności powięzi i siły mięśniowej generuje największą dla tego testu energię.

Wpływ rolowania mięśni na powięź

Aby utrzymać naszą sieć powięziową w dobrej kondycji należy zapewnić jej odpowiednie uwodnienie. Możemy to zrobić udając się na masaż lub terapię do fizjoterapeuty, który użyje odpowiednich technik terapii manualnej. Można również samodzielnie zastosować rolowanie na wymagającej tego zabiegu kończynie czy obszarze ciała.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Istnieje wiele technik rolowania, o których na pewno jeszcze nie raz wspomnimy na łamach naszego Portalu Fizjoterapeuty.pl. Jednak jak pokazuje doświadczenie (a także literatura) już samo powolne zrolowanie np. powierzchni stopy daje niesamowity efekt rozluźnienia, zwiększenia elastyczności zrolowanej tkanki i co za tym idzie, mobilność okolicznych tkanek ciała.

Podsumowanie

Jak widać już prosta aplikacja małego rollera daje niesamowity efekt dla całego ciała. Przechodząc do skłonu w przód (test palce-podłoga) nie korzystamy jedynie z elastyczności rozcięgna podeszwowego czy mięśni podeszwy stopy. Tak na prawdę wykorzystujemy cały łańcuch, można by rzec szlaku powięziowego biegnącego po tylnej stronie ciała.

Rolowanie to oczywiście jedna z wielu metod, którą pacjent może samodzielnie wykonać, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że należy zaaplikować jakąkolwiek metodę rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Jeżeli przypilnujemy i będziemy rozluźniać się po każdym treningu (krótko) lub poświęcimy 1-2 jednostki treningowe w tygodniu na nieco bardziej dokładne rolowanie (dłużej) to mamy pewność, że nasza sieć powięziowa będzie odpowiednio uwodniona, czyli silna i zdrowa.

Temat rolowania, czy inaczej foam rolling’u lub autoterapii mięsniowo-powięziowej za pomocą specjalnych, piankowych wałków i piłek to tak naprawdę temat rzeka. Na pewno będziemy jeszcze nie raz o nim wspominali, ponieważ jest on warty uwagi nie tylko dla fizjoterapeutów i trenerów personalnych, ale również dla pacjentów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lemiesz G., Iwańczyk K., Lemiesz A., Rolka i jej szerokie możliwości zastosowań w sporcie i rehabilitacji, Praktyczna Fizjoterapia&Rehabilitacja, 3/2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *