Szukaj
Szukaj

Martwicze zapalenie powięzi

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Martwicze zapalenie powięzi po choroba o podstępnym przebiegu. Jest ciężkim zakażeniem prowadzącym do rozległej martwicy powięzi, czyli tkanki występującej w całym ciele. Prowadzi do szybkiego rozwoju uogólnionego wstrząsu toksycznego, co zagraża życiu. Choroba występuje stosunkowo rzadko.

Martwicze zapalenie powięzi

Martwicze zapalenie powięzi – przyczyny

Schorzenie może wystąpić zarówno u ludzi zdrowych, nigdy niechorujących, jak również u narkomanów, alkoholików i przewlekle chorych. Nie wiadomo dokładnie, co powoduje takie zapalenie, ponieważ niekiedy już wprowadzenie niewielkiej ilości bakterii do tkanki podskórnej skutkuje tak poważnie. Przykładowymi czynnikami są:

 • uszkodzenia i urazy – ukłucie owada, obtarcia, zastrzyki;
 • perforacja przewodu pokarmowego;
 • ogólne osłabienie odporności, np. wskutek AIDS czy cukrzycy.

Wprowadzone do tkanki podskórnej bakterie zaczynają produkować toksyny, które bezpośrednio uszkadzają okoliczne tkanki lub w znacznym stopniu pogarszają czynność układu immunologicznego. W odpowiedzi na to zjawisko leukocyty uwalniają cytokiny, które wywołują stan zapalny. Rozwija się martwicze zapalenie powięzi.

Nadmiar produkowanych przez leukocyty cytokin może prowadzić do wstrząsu i zespołu niewydolności wielonarządowej. Miejsce ma nadmierna krzepliwość krwi, co wynika m.in. z aktywacji układu bradykinina-kalikreina, co zaś prowadzi do zatykania drobnych naczynek krwionośnych. Przewlekłe niedokrwienie sprzyja rozwojowi martwicy.

Jak objawia się martwicze zapalenie powięzi?

Pierwszymi objawami martwiczego zapalenia powięzi są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • bolesność zakażonej okolicy;
 • obrzęk;
 • niewielki rumień, który może jednak nie występować.

W przeciągu kilku godzin rozwijają się:

 • pęcherze;
 • zmiana zabarwienia skóry na siny;
 • martwicze strupki skóry;
 • utrata czucia w zajętych obszarach.

Typowe są również objawy ogólnoustrojowe, czyli:

Na końcu obserwuje się m.in. objawy rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, co przy braku odpowiedniego leczenia skutkuje śmiercią.

Jak leczyć martwicze zapalenie powięzi?

Przed rozpoczęciem leczenia należy postawić odpowiednią diagnozę. Opiera się ona przede wszystkim na widocznym obrazie klinicznym oraz wynikach badania bakteriologicznego. Jeśli mamy pewność co do jednostki chorobowej, można rozpocząć terapię. Pierwszą czynnością jest zwykle amputacja martwiczych tkanek, czyli ich wycięcie. Rany pozostają otwarte do momentu całkowitego wyleczenia. Pacjent w tym czasie znajduje się w izolatce, a lekarz każdego dnia starannie oczyszcza rany i monitoruje stan zdrowia.

W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię, ponieważ przyczyną choroby są bakterie. Najczęściej pacjent otrzymuje kombinację 2-3 antybiotyków, przez co działanie farmakoterapii jest szybkie i kompleksowe. Pomocna jest terapia tlenem hiperbarycznym. Coraz częściej uwagę zwraca się na leczenie preparatami immunoglobuliny do podawania dożylnego, które mają neutralizować działanie egzotoksyn bakteryjnych, zmniejszając tym samym wielkość i intensywność układowej odpowiedzi zapalnej.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Walczak M., Rudzki M., Gawłowicz M., Buda K., Waniczek D., Arendt J., Martwicze zapalenie powięzi (MZP) – opis przypadku, Journal of Ecology and Health, 2/2011.
 2. Stasiak M., Lasek J., Witkowski Z., Marks W., Gołąbek K., Zakażenia skóry i tkanek miękkich – złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *