Martwicze zapalenie powięzi po choroba o podstępnym przebiegu. Jest ciężkim zakażeniem prowadzącym do rozległej martwicy powięzi, czyli tkanki występującej w całym ciele. Prowadzi do szybkiego rozwoju uogólnionego wstrząsu toksycznego, co zagraża życiu. Choroba występuje stosunkowo rzadko.
Martwicze zapalenie powięzi – przyczyny
Schorzenie może wystąpić zarówno u ludzi zdrowych, nigdy niechorujących, jak również u narkomanów, alkoholików i przewlekle chorych. Nie wiadomo dokładnie, co powoduje takie zapalenie, ponieważ niekiedy już wprowadzenie niewielkiej ilości bakterii do tkanki podskórnej skutkuje tak poważnie. Przykładowymi czynnikami są:
- uszkodzenia i urazy – ukłucie owada, obtarcia, zastrzyki;
- perforacja przewodu pokarmowego;
- ogólne osłabienie odporności, np. wskutek AIDS czy cukrzycy.
Wprowadzone do tkanki podskórnej bakterie zaczynają produkować toksyny, które bezpośrednio uszkadzają okoliczne tkanki lub w znacznym stopniu pogarszają czynność układu immunologicznego. W odpowiedzi na to zjawisko leukocyty uwalniają cytokiny, które wywołują stan zapalny. Rozwija się martwicze zapalenie powięzi.
Nadmiar produkowanych przez leukocyty cytokin może prowadzić do wstrząsu i zespołu niewydolności wielonarządowej. Miejsce ma nadmierna krzepliwość krwi, co wynika m.in. z aktywacji układu bradykinina-kalikreina, co zaś prowadzi do zatykania drobnych naczynek krwionośnych. Przewlekłe niedokrwienie sprzyja rozwojowi martwicy.
Jak objawia się martwicze zapalenie powięzi?
Pierwszymi objawami martwiczego zapalenia powięzi są:
- bolesność zakażonej okolicy;
- obrzęk;
- niewielki rumień, który może jednak nie występować.
W przeciągu kilku godzin rozwijają się:
- pęcherze;
- zmiana zabarwienia skóry na siny;
- martwicze strupki skóry;
- utrata czucia w zajętych obszarach.
Typowe są również objawy ogólnoustrojowe, czyli:
- gorączka;
- tachykardia;
- hipotonia;
- zaburzenia świadomości.
Na końcu obserwuje się m.in. objawy rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, co przy braku odpowiedniego leczenia skutkuje śmiercią.
Jak leczyć martwicze zapalenie powięzi?
Przed rozpoczęciem leczenia należy postawić odpowiednią diagnozę. Opiera się ona przede wszystkim na widocznym obrazie klinicznym oraz wynikach badania bakteriologicznego. Jeśli mamy pewność co do jednostki chorobowej, można rozpocząć terapię. Pierwszą czynnością jest zwykle amputacja martwiczych tkanek, czyli ich wycięcie. Rany pozostają otwarte do momentu całkowitego wyleczenia. Pacjent w tym czasie znajduje się w izolatce, a lekarz każdego dnia starannie oczyszcza rany i monitoruje stan zdrowia.
W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię, ponieważ przyczyną choroby są bakterie. Najczęściej pacjent otrzymuje kombinację 2-3 antybiotyków, przez co działanie farmakoterapii jest szybkie i kompleksowe. Pomocna jest terapia tlenem hiperbarycznym. Coraz częściej uwagę zwraca się na leczenie preparatami immunoglobuliny do podawania dożylnego, które mają neutralizować działanie egzotoksyn bakteryjnych, zmniejszając tym samym wielkość i intensywność układowej odpowiedzi zapalnej.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Walczak M., Rudzki M., Gawłowicz M., Buda K., Waniczek D., Arendt J., Martwicze zapalenie powięzi (MZP) – opis przypadku, Journal of Ecology and Health, 2/2011.
- Stasiak M., Lasek J., Witkowski Z., Marks W., Gołąbek K., Zakażenia skóry i tkanek miękkich – złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2012.