Szukaj
Szukaj

Ciepłe okłady

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ciepłe okłady to jeden ze sposobów na zmniejszenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie tkanek miękkich i przyspieszenie procesów gojenia, co ma ogromny wpływ w leczeniu wielu różnych dolegliwości, kontuzji i chorób. Najważniejsza jest jednak znajomość metodyki wykonywania takich zabiegów oraz pilnowanie przeciwwskazań. Dzięki temu ciepłe okłady będą bezpieczne i efektywne.

Ciepłe okłady

Ciepłe okłady – kiedy je wykonujemy?

W lecznictwie domowym oraz fizykoterapii wyróżniamy 2 rodzaje okładów – zimne okłady i ciepłe okłady. Wskazania do ich zastosowania są odmienne, dlatego należy dobrze wiedzieć kiedy sięgnąć po te ciepłe. Zależy to w dużej mierze od fazy i charakteru choroby. Urazy, schorzenia i choroby mogą mieć postać ostrą lub postać przewlekłą. Wysokie temperatury nasilają stany zapalne, dlatego nie warto używać ich w okresie zaostrzenia choroby, bezpośrednio po kontuzji czy w stanach ostrych. Z kolei świetnie sprawdzą się w przypadku chorób przewlekłych. Wskazaniami do wykonania ciepłych okładów są:

Sportowcy i osoby aktywne fizycznie mogą wykonać ciepły okład przed planowanym treningiem, aby tym samym rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Ciepłe okłady – przeciwwskazania

Gorące okłady nie powinny być wykonywane w następujących przypadkach:

Patronite
Patronite

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Jak działają ciepłe okłady?

Ciepło pozwala rozluźnić tkanki miękkie, przez co stają się one bardziej elastyczne i mniej podatne na kontuzje. Uelastycznienie tkanek miękkich wokół stawów sprawia, że poprawiają się ich zakresy ruchomości, co z kolei ma duże znaczenie w leczeniu chorób reumatycznych i ortopedycznych. Należy jednak pamiętać, że okłady sprawdzą się wyłącznie w fazach remisji tych chorób. Gorące okłady poprawiają także ukrwienie, ponieważ rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz wywołują miejscowy rumień.

Metodyka ciepłych okładów – jak zrobić ciepły okład?

Maksymalny czas utrzymywania ciepłego okładu na ciele wynosi 10-15 minut, w zależności od lokalizacji. Jedynie przy bólach miesiączkowych można utrzymywać go dłużej, aż do momentu ochłodzenia się termoforu. Ciepły okład można wykonać na wiele sposobów. Najczęściej wykorzystuje się wspomniane termofory, jednak bardzo dobrze sprawdzą się również:

  • woreczki z grochem lub pestkami wiśni, które bardzo dobrze utrzymują ciepło – wystarczy podgrzać woreczek w mikrofalówce lub piekarniku;
  • specjalne okłady żelowe do podgrzania, które można kupić w każdej aptece lub sklepach fizjoterapeutycznych;
  • gorące ręczniki – można podgrzać je na kaloryferze lub zanurzyć w gorącej wodzie i odcisnąć nadmiar wody;
  • poduszki elektryczne;
  • ciepły prysznic lub gorąca kąpiel;
  • moczenie stóp czy dłoni w misce z gorącą wodą.

Temperatura wody lub okładu powinna wynosić około 40 stopni Celsjusza. Wówczas odczuwana jest przez ciało jako gorąca. Jeśli mimo zastosowania takich okładów dolegliwość nie przemija lub wręcz się nasila, konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty lub lekarza.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Fizykoterapia dla praktyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Kasprzak W., Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *