Skurcze łydek są często występującą dolegliwością, która w dużej mierze wynika ze stylu życia. Zwykle wskazują bowiem na brak odpowiedniej ilości witamin i minerałów w codziennej diecie oraz na zbyt niski poziom aktywności fizycznej. Charakteryzują się bolesnością oraz napadowym, gwałtownym występowaniem.
Skurcze łydek – przyczyny
Najczęściej skurcze łydek wynikają ze zmian elektrolitowych w organizmie, zwykle wskazując na niedobór potasu, magnezu i wapnia. Może wiązać się to z nieodpowiednią, mało urozmaiconą dietą, przyjmowaniem niektórych leków, które zmniejszają przyswajalność minerałów oraz biegunkami i wymiotami, które prowadzą do zaburzeń elektrolitowych i odwodnienia organizmu. Lekami prowadzącymi do zwiększenia częstotliwości skurczów łydek są między innymi estrogeny, dożylne preparaty żelaza oraz leki moczopędne. Poważnym czynnikiem ryzyka są również zaburzenia metaboliczne w przebiegu ciąży, marskości wątroby, cukrzycy czy niedoczynności tarczycy. Pozostałymi przyczynami skurczów łydek są także:
- przewlekła niewydolność żylna;
- żylaki;
- niektóre zaburzenia neurologiczne, w tym polineuropatie;
- miażdżyca zarostowa;
- picie kawy w dużych ilościach, co powoduje wypłukanie z organizmu wielu cennych minerałów;
- przemęczenie mięśni, wprowadzenie nowej aktywności ruchowej.
Objawem często opisywanym odrębnie są pojawiające się skurcze łydek w nocy. Nie do końca wiadomo z czego to wynikają , jednak stworzono wiele hipotez wyjaśniających to zjawisko. Problem dotyczy aż 60% osób dorosłych oraz do 7% dzieci. Uważa się, że nocne skurcze łydek mogą wynikać z:
- braku aktywności fizycznej;
- skrócenia ścięgien mięśni;
- niedokrwienia, najczęściej związanego z cukrzycą;
- naturalnym zanikiem neuronów ruchowych wraz z wiekiem, co potwierdza częstsze występowanie nocnych skurczów mięśni u osób starszych.
Zazwyczaj mamy do czynienia ze skurczami łydek, następnie zaś ud i stóp. Podczas skurczu może pojawić się efekt ruchowy związany z wykręcaniem stopy lub palców, co dodatkowo generuje silne dolegliwości bólowe. Omawiając przyczyny skurczów mięśni należy zaznaczyć, że na ich wystąpienie wpływ ma zarówno brak aktywności fizycznej, jak i zbyt intensywne treningi.
Jak objawiają się skurcze łydek?
Skurcz mięśni to zjawisko oznaczające skrócenie się długości włókien mięśniowych oraz zmiana ich napięcia. To nagłe i silne epizody, które mogą nawet wybudzać ze snu. Zwykle pojawiają się w tylnej części podudzia, choć mogą dotyczyć niemal każdego mięśnia w ciele człowieka. Bolesne skurcze łydek mogą trwać nawet kilkadziesiąt sekund. Zwykle poza wykręcaniem stóp i palców nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości. Po ustąpieniu skurczu jeszcze przez pewien czas może utrzymywać się bolesność mięśni.
Skurcze łydek – zapobieganie
Rekomendowanym sposobem na skurcze łydek jest wzbogacenie diety w wapń, magnez i potas. Można dokonać tego zarówno wprowadzając do jadłospisu pokarmowe źródła tych minerałów (produkty mleczne, rośliny strączkowe, banany, buraki, suszone owoce, jajka, brzoskwinie, zielone warzywa liściaste, kakao), jak i decydując się na suplementację. Dobrą opcją jest suplementacja algi Spirulina, która posiada wszystkie wskazane minerały w ilościach zaspokajających dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka. Równie istotną kwestią jest nawodnienie organizmu. Przy trybie życia o umiarkowanej aktywności zaleca się picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Można do niej dodać kilka ziaren soli himalajskiej lub soli kłodawskiej, która uzupełni elektrolity. Dodatkowo przy często powtarzających się skurczach łydek warto rozpocząć suplementację witaminy B12.
Kolejnym sposobem zmniejszającym ryzyko występowania skurczów łydek jest regularna aktywność fizyczna. Osoby prowadzące siedzący lub bierny tryb życia powinny każdego dnia choćby udać się na dłuższy spacer. Dobrym rozwiązaniem są regularne wycieczki rowerowe, pływanie, taniec czy jogging. Słowem kluczowym jest tu „regularność”. Z kolei sportowcy powinni postawić na rozciąganie mięśni, jogę, głębokie masaże mięśni.
Eliminacja skurczu mięśnia
W momencie wystąpienia epizodu skurczu mięśnia należy go rozciągnąć. W przypadku skurczu łydki będzie to wyprostowanie kończyny dolnej oraz zgięcie grzbietowe stopy. Mięsień brzuchaty łydki ulegnie rozciągnięciu, a bolesny skurcz szybko przeminie. Celem zmniejszenia bolesności po skurczu stosuje się ciepły okład, może to być również ciepła kąpiel.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... | |
Spirulina 100% naturalna
Spirulina platensis - alga o niebiesko-zielonej barwie. Dostarcza kompleks niezwykle ważnych składników odżywczych takich jak m.in. białko, witaminy, minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga regulację metabolizmu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Drzymała H., Celichowski J., Czy cechy skurczu mięśni szkieletowych są zależne od płci?, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2020.
- Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2007.