Szukaj
Szukaj

Problemy z laktacją – jak sobie z nimi radzić?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Problemy z laktacją nie należą do rzadkich, dlatego warto znać sposoby radzenia sobie z nimi. Powszechnie wiadomo, że karmienie dziecka naturalnym sposobem jest dla niego najzdrowsze. Tylko mleko matki posiada wszystkie niezbędne składniki umożliwiające dziecku prawidłowy rozwój, a dodatkowo zwiększa więź między matką, a dzieckiem.

 

Problemy z laktacją – jak sobie z nimi radzić?

Do najczęstszych problemów związanych z okresem karmienia piersią należą:

  • nadprodukcja pokarmu;
  • niedostateczne wytwarzanie pokarmu;
  • bolesność brodawek;
  • zastój pokarmu.

Nadprodukcja pokarmu

Nadprodukcja pokarmu zwana jest także nawałem mlecznym. To fizjologiczny stan objawiający się gwałtownym wzrostem produkcji mleka w piersiach. Zazwyczaj ustępuje po pierwszym tygodniu po porodzie. Jednak podczas tego stanu piersi są powiększone i napięte, czemu może towarzyszyć ból i tkliwość.

Celem zmniejszenia napięcia i ewentualnych obrzęków, przed karmieniem należy zastosować ciepło na okolice piersi. Poleca się ciepłą kąpiel lub ciepłe okłady przez około 5 minut. Ważne, aby nie wykonywać czynności, które sprawiają ból, np. intensywniejsze masaże piersi nie są wskazane.

Dziecko należy karmić często, nawet co 2 godziny. Aby nie doprowadzić do przepełnienia piersi pokarm można odciągać. Z medycyny alternatywnej poleca się napary z szałwii lub okłady z liści kapusty (rozgniecionej wcześniej np. tłuczkiem do mięsa).

Niedostateczne wytwarzanie pokarmu

Niedostateczne wytwarzanie pokarmu jest jedną z najczęstszych przyczyn karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym i decyzji o odstawieniu karmienia naturalnego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że przyczyną tego zjawiska może być stres, palenie papierosów, zbyt mała ilość posiłków spożywanych przez matkę, otyłość czy niechęć do karmienia.

Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy zmienić styl życia. Kobieta powinna odstawić wszelkie używki, spożywać 5 pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia, unikać sytuacji stresowych oraz spróbować odnaleźć motywację do tego sposobu karmienia. Jest ono zdecydowanie zdrowsze i lepsze dla dziecka. Dodatkowo korzystne jest podawanie dziecku obu piersi podczas jednego karmienia, najpierw jedną, a później drugą.

Patronite
Patronite

Należy wiedzieć, że w rzeczywistości tylko niewielki odsetek kobiet naprawdę nie jest w stanie wykarmić dziecka z powodu niedostatecznej ilości mleka. Zwykle zmiana techniki karmienia czy modyfikacja stylu życia pozwala rozwiązać ten problem.

Bolesność brodawek

Bolesność brodawek wiąże się z działaniem hormonów. Jeśli bolesność utrzymuje się dłużej niż 7 dni, może prowadzić do zaczerwienienia brodawek, a nawet ich pęknięć i krwawień.

W przypadku tej dolegliwości przed karmieniem należy zastosować 5-minutowy ciepły okład na pierś, aby ułatwić przepływ mleka i udrożnić przewody mlekowe. Karmienie należy rozpocząć od piersi mniej bolesnej. Z kolei po karmieniu należy zadbać o odpowiednią wentylację brodawek, ponieważ ważne jest, aby miały cały czas dostęp do powietrza. Pomocne mogą być ciepłe kompresy z szałwii.

Zastój pokarmu

Zastój pokarmu najczęściej spowodowany jest niedokładnym lub niedostatecznym opróżnianiem piersi. To wyjątkowo przykra dolegliwość, ponieważ towarzyszy jej obrzęk, zaczerwienienie, ból i tkliwość, a nawet gorączka. Wśród najczęstszych przyczyn można znaleźć zbyt rzadkie karmienie, stosowanie nieprawidłowej techniki, brak karmień nocnych czy stres.

W przypadku zastoju pokarmu, podczas karmienia warto wykonywać delikatne ruchy głaskania nadmiernie przepełnionych obszarów piersi w kierunku brodawki. Należy karmić dziecko także w nocy (lub odciągać pokarm). Natomiast po karmieniu poleca się wykonanie 20-minutowych zimnych okładów. Niektóre kobiety wspomagają się powszechnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi, jednak z wiadomych względów nie jest to do końca polecane.

Podsumowanie

Karmienie piersią dla wielu kobiet jest czynnością nieprzyjemną, ze względu na powyższe dolegliwości. Mogą one dotyczyć każdej kobiety, jednak za pomocą kilku prostych rad i wskazówek można przemienić dokuczliwe karmienie piersią w jedną z najprzyjemniejszych chwil spędzonych z dzieckiem. W pierwszej kolejności należy nauczyć się odpowiedniej techniki karmienia i układania dziecka przy piersi. Problemy z laktacją można rozwiązać przy odrobienie wiedzy i praktyki.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szajewska H., Horvath A., Rybak A., Socha P., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Pediatria, 13/2016.
  2. Łodykowska E., Bieńkowska S., Poradnik laktacyjny, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. Żonie herbatki nie pomagały. Ssanie laktatora i masaże które ma dostępne jako opcje w laktatorze pomogły. Mam nadzieje że na stałe

    1. Właśnie zastanawiam się nad laktatorem elektrycznym z masażerem, Truelife takie coś reklamuje. Jak to ma działać, na czym to polega? I co najważniejszy czy jest skuteczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.