Szukaj

Ból mięśni – jak sobie z nim radzić?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból mięśni może mieć różne przyczyny. Jednak bez względu na powód warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić, ponieważ towarzyszy on człowiekowi na każdym etapie rozwoju. Zwykle wiąże się z trybem życia, może mieć jednak wiele przyczyn.

Ból mięśni - jak sobie z nim radzić?

Przyczyny

Dolegliwości bólowe mięśni zwykle są związane z wysiłkiem fizycznym, urazem lub procesem zapalnym. U podłoża powstania tego bólu mogą leżeć przyczyny pojedyncze lub złożone (występujące jednocześnie):

  • uszkodzenie włókna mięśniowego lub tkanki łącznej;
  • towarzyszący obrzęk;
  • stan zapalny.

Zobacz również: DOMS- opóźniona bolesność mięśniowa.

Uwalniane w takich sytuacjach mediatory stanu zapalnego i bólu powodują uwrażliwienie obwodowe i pojawienie się bólu spoczynkowego lub wywołanego bodźcem mechanicznym.

Ponadto bóle są niekiedy zlokalizowane w mięśniach, jednak źródło dolegliwości leży poza układem mięśniowym. Często wywodzi się on z anatomicznych struktur głębokich, z narządów wewnętrznych. W związku z tym diagnostyka przyczyny bólu może być niekiedy trudna nawet dla specjalisty.

Ból mięśni – jak sobie z nim radzić?

Istnieje wiele sposobów na likwidację bólu mięśniowego, a leczenie go powinno być uzależnione od przyczyny jego występowania. W sytuacjach, gdy ustalenie przyczyny nie jest możliwe pozostaje jedynie leczenie objawowe i przeciwbólowe.

W niektórych przypadkach może zachodzić konieczność wzbogacenia leczenia objawowego i uzupełnienie np. deficytu sodu, magnezu lub wapnia.

Zobacz również: Algometr.

tubapay
tubapay

Fizykoterapia

  • krioterapia – wykazuje działanie przeciwbólowe i zmniejsza stany zapalne. Można wykonać także zimne okłady w warunkach domowych lub skorzystać z gotowych rozwiązań, jakimi są specjalne maści i żele chłodzące;
  • magnetoterapia – działa przeciwbólowo i regeneruje mikrourazy;
  • laseroterapia – wykonywana bezpośrednio na bolące miejsce zmniejsza ból, ale także przyspiesza proces gojenia się tkanek;
  • metoda TENS – prądy te likwidują bóle różnego pochodzenia;
  • prądy interferencyjne – szczególnie o częstotliwości 100 Hz, ponieważ wywołuje ona bardzo silny efekt przeciwbólowy w miejscu skrzyżowania się prądów.

Jeśli przyczyną bólu są zbyt napięte, przykurczone mięśnie można zastosować ciepłolecznictwo, gdyż wyższe temperatury rozluźniają tkanki oraz zmniejszają napięcie mięśni. W rezultacie jest to najczęściej stosowana forma leczenia bólu mięśni w warunkach domowych.

Kinezyterapia

Niekiedy do zmniejszenia dolegliwości bólowych może przykładać się odpowiednio dobrana kinezyterapia.

Przykładowo, jeśli przyczyną bólu są zbyt napięte mięśnie, można zastosować delikatny stretching, a także poizometryczną relaksację mięśni. Czasami ból ten wiąże się głównie z psychiką człowieka oraz z nadmiarem stresu. W tym przypadku poleca się trening autogenny Schultza lub ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona.

Także ćwiczenia korekcyjne mogą przyczyniać się do zmniejszenia dolegliwości bólowych, gdyż napięcie mięśniowe może wiązać się z kompensacją organizmu w wyniku różnego rodzaju wad postawy. Skolioza piersiowa lewostronna może zatem wywoływać ból przykurczonych mięśni po prawej stronie kręgosłupa, a nawet bóle rzutowane.

Masaż

Stosowanie określonych technik (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie czy wibracja) w odpowiedniej sekwencji wpływa na zmniejszenie napięcia mięśni oraz rozluźnienie pacjenta. Szczególną popularnością cieszy się masaż relaksacyjny czy masaż gorącymi kamieniami.

Należy wspomnieć również o masażu tkanek głębokich, który w udowodniony sposób zmniejsza ból mięśniowo-powięziowy. Bezpośrednim źródłem dysfunkcji jest zwykle bardziej zwarty kontakt powięzi z tkankami położonymi głębiej przez uformowanie się tkanki bliznowatej. W pierwszych stadiach swego rozwoju tkanka bliznowata wykazuje znaczną lepkość i dlatego jej włókna mogą ulegać zespoleniu.

Aby mięsień pełnił swoje funkcje, ważna jest możliwość przesuwania się jego poszczególnych włókien względem siebie. W efekcie masaż tkanek głębokich poprzez nacisk pod odpowiednim kątem, znajomość przebiegu mięśni i ścięgien oraz sekwencję ruchów wpływa na zwiększenie ruchomości mięśni względem powięzi, a tym samym zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Zobacz również: Rodzaje masażu – 10 najbardziej popularnych.

Pozostałe metody

  • kinesiotaping – dynamiczne plastrowanie w zależności od aplikacji może zmniejszać obrzęki, rozluźniać powięzie i mięśnie bądź odciążać stawy. W efekcie wszystko to przekłada się na zmniejszenie bólu;
  • terapia punktów spustowych – odnalezienie bolesnego miejsca na napiętym paśmie mięśniowym umożliwi szybkie usunięcie go. Z terapią punktów spustowych można powiązać masaż tkanek głębokich;
  • suche igłowanie – metoda rozwijająca się coraz bardziej w ostatnich latach. Polega na zmniejszaniu bólu mięśniowego za pomocą specjalnych igieł aplikowanych w miejscach punktów spustowych.

Bibliografia

  1. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.
  2. Mańkowska A., Kasprzak W., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. Nowotny J., Podstawy fizjoterapii, Część I, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2004.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.