Szukaj

Bóle mięśniowe nóg

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bóle mięśniowe nóg to częsty problem osób w każdym wieku. Mogą dotyczyć sportowców, dzieci, osób prowadzących siedzący tryb życia czy seniorów. Przyczyn dolegliwości jest wiele, jednak często jesteśmy w stanie sami sobie pomóc. Przy przewlekłych dolegliwościach konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykluczenia poważnych chorób i infekcji wymagających natychmiastowego leczenia.

Bóle mięśniowe nóg

Bóle mięśniowe nóg – przyczyny

Bóle mięśniowe, zwane także mialgiami, mają pochodzenie receptorowe. Najczęstszymi przyczynami tej dolegliwości są:

  • przeciążenie mięśni, np. podczas intensywnych treningów sportowych;
  • nadmierne rozciągnięcie mięśni;
  • urazy w obrębie tkanki mięśniowej.

Podczas uprawiania wielu dyscyplin sportowych miejsce ma powtarzanie sekwencji ruchów. Może dojść do nadwyrężenia mięśni i pojawienia się siniaków. Z kolei długotrwałe bóle mięśniowe, nie mające związku z aktywnością fizyczną lub kontuzjami, mogą wskazywać na następujące choroby:

Niektóre choroby, niezwiązane z aparatem mięśniowym, mogą dawać objawy rzutujące na mięśnie. Są to między innymi choroby tkanki łącznej, kości czy zaburzenia hormonalne.

Zobacz również: Algometr.

Jak objawiają się bóle mięśniowe nóg?

Bóle mięśniowe nóg mogą mieć różnorodny obraz kliniczny, w zależności od przyczyny. Przeciążenie mięśni będzie skutkować pojawieniem się mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, popularnie nazywanych zakwasyból nasili się podczas aktywacji tych mięśni oraz przy ich mocniejszym dotyku. Z kolei choroby wywołujące miejscowe stany zapalne w obrębie włókien mięśniowych będą przejawiać się stałym bólem, niezależnie od pozycji czy aktywności. Istotny jest także czas trwania dolegliwości. Bóle przeciążeniowe i związane z aktywnością fizyczną ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

tubapay
tubapay

Zobacz również: Skurcze mięśni – czy można sobie z nimi poradzić?

Sposoby na bóle mięśniowe nóg

Gdy przyczyna leży w poważnych chorobach ogólnoustrojowoych lub układowych, a także gdy wynika z infekcji, konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Znacznie częściej jednak miejsce ma przeciążenie, rozciągnięcie, uszkodzenie włókienek mięśniowych, na co można zastosować domowe sposoby. W przypadku bólu pochodzenia mięśniowego dobrze sprawdzą się:

  • zimne okłady – gdy podejrzewamy miejscowy stan zapalny lub miejsce miała kontuzja;
  • ciepłe okłady – gdy ból pochodzi typowo z nadwyrężenia mięśni;
  • chłodny prysznic kierowany od stóp w kierunku głowy;
  • naturalne maści regeneracyjne;
  • suplementacja o działaniu regeneracyjnym (tutaj ważna jest jednak długoterminowość i regularność) – np. koenzym Q10;
  • masaże lub automasaże.

Bóle mięśniowe nóg mogą wynikać ze złej postawy ciała lub po prostu ze stylu życia. Zawsze warto udać się do fizjoterapeuty, który dokładnie oceni problem pacjenta i dobierze indywidualną terapię. Może zastosować takie zabiegi jak m.in.:

Należy pamiętać, że przyjmowanie środków przeciwbólowych nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ działa jedynie objawowo.

Zobacz również: DOMS – opóźniona bolesność mięśniowa.

Wizyta u lekarza

Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na długo trwające dolegliwości bólowe. Sygnałem ostrzegawczym jest wysoka gorączka towarzysząca dolegliwościom, nadwrażliwość skóry w okolicach stawu lub opuchlizna. Nagły, rwący ból może świadczyć o poważniejszych uszkodzeniach mięśni (zerwanie, naderwanie). Wówczas warto wykonać USG lub tomografię komputerową.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2007.
  2. Hausmanowa-Petrusewicz I., Choroby nerwowo-mięśniowe, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.