Bóle mięśniowe nóg

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bóle mięśniowe nóg to częsty problem osób w każdym wieku. Mogą dotyczyć sportowców, dzieci, osób prowadzących siedzący tryb życia czy seniorów. Przyczyn dolegliwości jest wiele, jednak często jesteśmy w stanie sami sobie pomóc. Przy przewlekłych dolegliwościach konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykluczenia poważnych chorób i infekcji wymagających natychmiastowego leczenia.

Bóle mięśniowe nóg

Bóle mięśniowe nóg – przyczyny

Bóle mięśniowe, zwane także mialgiami, mają pochodzenie receptorowe. Najczęstszymi przyczynami tej dolegliwości są:

  • przeciążenie mięśni, np. podczas intensywnych treningów sportowych;
  • nadmierne rozciągnięcie mięśni;
  • urazy w obrębie tkanki mięśniowej.

Podczas uprawiania wielu dyscyplin sportowych miejsce ma powtarzanie sekwencji ruchów. Może dojść do nadwyrężenia mięśni i pojawienia się siniaków. Z kolei długotrwałe bóle mięśniowe, nie mające związku z aktywnością fizyczną lub kontuzjami, mogą wskazywać na następujące choroby:

Niektóre choroby, niezwiązane z aparatem mięśniowym, mogą dawać objawy rzutujące na mięśnie. Są to między innymi choroby tkanki łącznej, kości czy zaburzenia hormonalne.

Jak objawiają się bóle mięśniowe nóg?

Bóle mięśniowe nóg mogą mieć różnorodny obraz kliniczny, w zależności od przyczyny. Przeciążenie mięśni będzie skutkować pojawieniem się mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, popularnie nazywanych zakwasyból nasili się podczas aktywacji tych mięśni oraz przy ich mocniejszym dotyku. Z kolei choroby wywołujące miejscowe stany zapalne w obrębie włókien mięśniowych będą przejawiać się stałym bólem, niezależnie od pozycji czy aktywności. Istotny jest także czas trwania dolegliwości. Bóle przeciążeniowe i związane z aktywnością fizyczną ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również: Skurcze mięśni – czy można sobie z nimi poradzić?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Sposoby na bóle mięśniowe nóg

Gdy przyczyna leży w poważnych chorobach ogólnoustrojowoych lub układowych, a także gdy wynika z infekcji, konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Znacznie częściej jednak miejsce ma przeciążenie, rozciągnięcie, uszkodzenie włókienek mięśniowych, na co można zastosować domowe sposoby. W przypadku bólu pochodzenia mięśniowego dobrze sprawdzą się:

  • zimne okłady – gdy podejrzewamy miejscowy stan zapalny lub miejsce miała kontuzja;
  • ciepłe okłady – gdy ból pochodzi typowo z nadwyrężenia mięśni;
  • chłodny prysznic kierowany od stóp w kierunku głowy;
  • naturalne maści regeneracyjne;
  • suplementacja o działaniu regeneracyjnym (tutaj ważna jest jednak długoterminowość i regularność) – np. koenzym Q10;
  • masaże lub automasaże.

Bóle mięśniowe nóg mogą wynikać ze złej postawy ciała lub po prostu ze stylu życia. Zawsze warto udać się do fizjoterapeuty, który dokładnie oceni problem pacjenta i dobierze indywidualną terapię. Może zastosować takie zabiegi jak m.in.:

Należy pamiętać, że przyjmowanie środków przeciwbólowych nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ działa jedynie objawowo.

Zobacz również: DOMS – opóźniona bolesność mięśniowa.

Wizyta u lekarza

Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na długo trwające dolegliwości bólowe. Sygnałem ostrzegawczym jest wysoka gorączka towarzysząca dolegliwościom, nadwrażliwość skóry w okolicach stawu lub opuchlizna. Nagły, rwący ból może świadczyć o poważniejszych uszkodzeniach mięśni (zerwanie, naderwanie). Wówczas warto wykonać USG lub tomografię komputerową.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2007.
  2. Hausmanowa-Petrusewicz I., Choroby nerwowo-mięśniowe, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2005.
Enedu
Enedu

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *