Pytanie
Dzień dobry,
Mam pytanie. Narzeczonemu podczas dźwigania namiotów w pracy coś strzyknęło w plecach. Ma takie bolesne zgrubienie na kręgosłupie lędźwiowym, które poczułam gdy smarowałam maścią, tak jakby na nerwie. Lekarz stwierdził, że to rwa kulszowa, dostał zastrzyki na tydzień (dzisiaj był ostatni). W RTG nic nie wyszło. Czy to zapalenie się wchłonie i nie będzie tego zgrubienia? Przepraszam, że tak chaotycznie i z góry dziękuję za odpowiedź!
Dominika
Odpowiedź
Pani Dominiko,
bolesne zgrubienie na kręgosłupie lędźwiowym może objawiać się w postaci rwy kulszowej, którą zdiagnozował lekarz. Jest ona najczęściej wynikiem ucisku na nerw kulszowy, który jest gałęzią splotu krzyżowego (a dokładniej korzeni nerwowych L4-S3). Wszystko co drażni ten nerw w jego przebiegu wywołuje ból, który może przybierać postać od łagodnego do ciężkiego. Przyczyn opisanego przez Panią stanu u narzeczonego może być wiele (wiedząc co wywołało objaw). Zaliczyć do nich można między innymi:
- dysfunkcją stawów kręgosłupa (zaburzenia tzw. gry stawowej lub zesztywnienie stawu, które blokuje prawidłową ruchomość);
- stanem zapalnym tkanek otaczających nerw kulszowy;
- nadmiernym skurczem mięśni, które otaczają kręgosłup tym odcinku;
- innymi problemami z kręgosłupem.
W celu ustalenia dokładnej przyczyny, jeżeli lekarz nic nie stwierdził na RTG, zalecałbym udać się na wizytę u fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych będzie mógł stwierdzić gdzie dokładnie leży przyczyna dolegliwości i zasugerować dalszą, ewentualną diagnostykę lub od razu zaproponuje indywidualnie dobrane leczenie. W jego skład będą najprawdopodobniej wchodziły m.in. terapia manualna i ćwiczenia adekwatne do aktualnego stanu Pani narzeczonego. Dodam, że proces gojenia się może trwać długo, w zależności od przyczyny powodującej ból, jednak fizjoterapeuta dobierając odpowiednie techniki leczenia, przygotuje środowisko sprzyjające regeneracji tkanek, co znacznie przyśpieszy powrót do pełnej sprawności. Objawy mogą ustąpić w ciągu kilku dni do kilku tygodni.
Prawdopodobnie bolesne zgrubienie na kręgosłupie lędźwiowym to wystąpienie obrzęku i stanu zapalnego okolicznych tkankach czy nadmiernie napiętego mięśnia, którego była to reakcja obronna (spięcie). Mogło też dojść do powstania tzw. punktów spustowych. Jednak, aby to stwierdzić należałoby na żywo przeprowadzić odpowiednie badanie funkcjonalne przez fizjoterapeutę.
Po fizjoterapii i ustąpieniu ostrego bólu, zalecone dla narzeczonego ćwiczenia wzmacniające m.in. mięśnie pleców i mięśnie brzucha będą pomocne w zapobieganiu nawrotom w przyszłości tego rodzaju przypadkach, jak również wpłyną na poprawę ogólnego funkcjonowania kręgosłupa.
Warto również pamiętać, aby obecnie:
- w trakcie trwania dolegliwości bólowych zastosować zimne okłady lub ciepłe okłady. Zimno stosuje się najczęściej bezpośrednio po urazach, gdy występuje stan ostry, jak również w przebiegu zaostrzeń chorób przewlekłych. Z kolei ciepło znajdują zastosowanie w przypadku chorób przewlekłych, w celu rozluźnienia mięśni. Należy pamiętać, że wysokie temperatury nasilają stany zapalne i jeżeli on występuje, nie można ich używać w tym czasie.
- unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, jak również nadmiernego wysiłku fizycznego;
- w celu przyspieszenia regeneracji tkanek, zaleca się odpowiednio dobraną suplementację. Zalicza się do niej m.in. kwas hialuronowy, kolagen i witamina D.
Jeżeli w najbliższych dniach objawy nie będą ustępować lub będą się nasilać, należy ponownie skonsultować się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą, aby rozważyć rozszerzoną diagnostyczne i dalsze kroki fizjoterapeutyczne.
Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pan kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |