Szukaj
Szukaj

Suplementacja na stawy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Suplementacja na stawy jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotnym elementem profilaktyki schorzeń układu kostno-stawowego, a także dbania o własne zdrowie. Odpowiednio dobrana wpływa na jakość mazi stawowej, wytrzymałość chrząstki stawowej oraz mobilność stawów. Przy chorobach przewlekłych warto jednak skonsultować chęć przyjmowania suplementów ze swoim lekarzem (niektóre mogą wchodzić w interakcję z lekami).

Suplementacja na stawy

Suplementacja na stawy

Suplementy na stawy dzielimy na takie, które powinna przyjmować każda osoba, ponieważ wszyscy zmagamy się z niedoborami tych związków (np. witamina D, kolagen, kwas hialuronowy) oraz na takie, które należy przyjmować po wykonaniu badań krwi i potwierdzeniu niskich poziomów w organizmie (np. wapń, fosfor). Poniżej przedstawiamy propozycje suplementów rekomendowane przez specjalistów, lekarzy i fizjoterapeutów.

Kolagen

Kolagen to białko tworzące m.in. kości i stawy, zaś kwas hialuronowy znajduje się w dużych ilościach w mazi stawowej. Oba związki produkowane są naturalnie przez organizm każdego człowieka, jednak synteza ta zaczyna spadać już w okolicach 25. roku życia. Z każdym kolejnym rokiem jeszcze bardziej maleje (poziom kolagenu i kwasu hialuronowego spada o około 1% na rok). Kolagen odpowiada za wytrzymałość mechaniczną stawów. Dzięki niemu powierzchnie stawowe nie są nadmiernie przeciążane i podatne na złamania, nawet podczas intensywnej aktywności fizycznej.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy ma ogromne właściwości higroskopijne. Jedna jego cząsteczka wiąże nawet do 250 cząsteczek wody. Dzięki temu maź stawowa jest odpowiednio lepka, sprężysta i nawodniona. Ma to kluczowe znaczenie dla mobilności stawów, dzięki temu nie bolą podczas ruchów i nie są sztywne.

Kwas hialuronowy na stawy

Suplementacja kolagenu i kwasu hialuronowego jest całkowicie bezpieczna. Ważne, aby oba związki wykazywały wysoką biodostępność. Rekomenduje się więc naturalny kolagen do picia (minimum 8000 mg związku z 10 g proszku) oraz kwas hialuronowy w kapsułkach. Aby zauważyć korzystne efekty oba związki należy przyjmować regularnie przez dłuższy czas.

Witamina D

Witamina D jest kluczowa dla zdrowia stawów, niestety większość populacji Polski zmaga się z jej niedoborami. Dlatego zaleca się przyjmowanie jej już od pierwszych miesięcy życia, aż do późnej starości. Witamina D wspiera wytrzymałość kości i stawów, zwiększa ich gęstość i obniża podatność na złamania. Jest ważna, aby odpowiednie ilości wapnia mogły odkładać się w szkielecie. Jej niedobór znacznie zwiększa ryzyko osteoporozy, krzywicy, patologicznych złamań, wad postawy i bólu stawów. Najlepiej przyswajalna forma witaminy D to kropelki lub kapsułki. Ważne, aby przyjmować ją wspólnie z posiłkiem bogatym w tłuszcze, ponieważ należy ona do grona witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Okresowo (np. raz na rok) warto wykonywać badanie krwi sprawdzające poziom witaminy D.

Kompleks minerałów

Do składników mineralnych kluczowych dla sprawności i kondycji stawów zaliczamy:

  • wapń;
  • fosfor;
  • magnez;
  • mangan.

Tworzą one chrząstki stawowe i odpowiadają za właściwą strukturę kości. Znaleźć je można w dedykowanych stawom suplementach diety, jak również w algach morskich (gdzie wykazują jeszcze większą biodostępność ze względu na obecność w algach również NNKT, białka, witamin i innych minerałów). Dobrym rozwiązaniem będzie więc choćby suplementacja Spiruliny, dzięki czemu dostarczymy do organizmu nie tylko składników mineralnych, ale również innych związków niezbędnych dla zdrowia stawów.

Witamina C

Szacuje się, że osoby regularnie przyjmujące witaminę C i dbające o to, aby nie doszło do jej niedoborów, aż 30% rzadziej zapadają na przewlekle, poważne choroby stawów. Jest ona niezbędna do fizjologicznej produkcji białek w organizmie, w tym kolagenu. Dodatkowo działa przeciwutleniająco, łagodzi stany zapalne i wzmacnia odporność. Będzie więc idealnym suplementem diety nie tylko dla osób dbających o profilaktykę bólu stawów, ale i w trakcie leczenia wielu schorzeń przewlekłych stawów. Za najbogatsze naturalne źródło witaminy C uznaje się acerolę.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dymkowska-Malesa M., Walczak Z., Suplementacja w sporcie, Nowiny Lekarskie, 3/2011.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  3. Saran-Jagodzińska A., Kiedy należy rozważyć stosowanie kwasów omega-3?, Lekarz POZ, 5/2020.
  4. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *