Szukaj
Szukaj

Sensytyzacja obwodowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sensytyzacja obwodowa to zjawisko neurologiczne odnoszące się do nadwrażliwości i nadmiernej reakcji struktur obwodowego układu nerwowego na bodźce, zwłaszcza bólowe. Pojawia się w momencie zbyt silnego odczuwania bodźców, które wcześniej nie wywoływały tak znaczniej reakcji organizmu.

Sensytyzacja obwodowa

Sensytyzacja – co to jest?

Zgodnie z definicją sensytyzacja opisuje zjawisko zwiększenia wrażliwości receptorów bólowych i receptorów czuciowych na bodźce oraz doznania, które wcześniej nie wywoływały nadmiernej reakcji ze strony organizmu. Może mieć charakter obwodowy i/lub ośrodkowy. Na wystąpienie tego zjawiska wpływa zwłaszcza ciągłe, przewlekłe podrażnianie tkanek, w których lokalizują się receptory czucia i bólu.

Zobacz również: Sensytyzacja ośrodkowa.

Sensytyzacja obwodowa – przyczyny

Obwodowa sensytyzacja wiąże z nadpobudliwością zlokalizowaną w obszarze uszkodzenia, a więc np. w obrębie skóry, mięśnia, stawu i wielu innych struktur, w których znajdować się mogą zakończenia nerwowe. To zjawisko bardzo złożone. U jego podstaw leżą zmiany chemii tkanek, które aktywując Pierwotne Aferentne Nocyceptory (PAN), prowadzą równocześnie do procesu wazodylatacji. Mianem tym określa się rozkurcz mięśni gładkich umiejscowionych w ścianie naczyń krwionośnych. Konsekwencją tego procesu jest poszerzenie światła naczyń i spadek ciśnienia krwi, gdyż wzrasta ogólna objętość układu krwionośnego przy stałej objętości krwi. Do sensytyzacji obwodowej doprowadzić mogą m.in.:

Patronite
Patronite

Sensytyzacja obwodowa jest dość częstym zjawiskiem spotykanym w praktyce lekarza czy fizjoterapeuty. Może prowadzić do niej wiele różnych czynników.

Sensytyzacja obwodowa – objawy

Sensytyzacja obwodowa manifestuje się spadkiem progu pobudliwości dla bodźca bólowego, wzrostem odpowiedzi na stymulację (hiperalgezja) i pojawianiem się bólu samoistnego (wskutek samoistnych wyładowań w zakończeniu nerwowym). Ból najczęściej ma charakter rozlany i tępy. Pacjent może wskazać obszar, w którym występuje, jednak ciężko określić konkretny punkt na ciele. Ból może mieć charakter ostry lub przewlekły, w zależności od przyczyn, które go wywołały. Niekiedy nadwrażliwość układu nerwowego nie wywołuje jeszcze bólu, lecz dyskomfort i charakterystyczną przeczulicę. Już wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty.

Sensytyzacja obwodowa – leczenie

W przypadku sensytyzacji obwodowej wdraża się leczenie przyczynowe na tyle, na ile jest to możliwe. Najłatwiej leczyć nadwrażliwość wywołaną mikrourazami, urazami czy uciskiem, ponieważ wówczas wystarczy wyleczyć kontuzję i stworzyć strukturom nerwowym optymalne warunki do gojenia się, np. przez farmakoterapię, suplementację, zabiegi fizykalne i ćwiczenia. Wszelkie uszkodzenia nerwów obwodowych przewlekłymi i postępującymi procesami patologicznymi (np. przy niektórych chorobach nowotworowych czy chorobach autoimmunologicznych) zwykle leczone są doraźnie, za pomocą leków i maści.

Dość innowacyjną metodą z zakresu neurochirurgii jest termolezja wykorzystywana przy bólach przewlekłych. Polega na wyłączeniu nerwów przewodzących ból za pomocą fal o wysokiej częstotliwości. W tym celu lekarz wprowadza pod kontrolą obrazową cienką igłę bezpośrednio do nerwu, po czym przesyła przez nią prąd, który prowadzi do zniszczenia nerwu i eliminacji bólu, który był przez niego przewodzony.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kostowski W., Podstawowe mechanizmy i teorie uzależnień, Alkoholizm i Narkomania 2006, Tom 19: nr 2, 139-168.
  2. Kosińska B., Turczyn P., Wesołowski K., Tarnacka B., Malec-Milewska M. Centralna sensytyzacja u pacjentów z przewlekłym bólem krzyża, część 1 – patofizjologia i diagnostyka, Ból 2020, Tom 21, Nr 1, s. 29-37.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.