Szukaj
Szukaj

Ból pod żebrami

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból pod żebrami zazwyczaj wskazuje na dolegliwości związane z narządami znajdującymi się w jamie brzusznej. Nie jest to objaw specyficzny dla konkretnej jednostki chorobowej, dlatego w celu dokonania dokładnej diagnozy należy udać się do lekarza.

Ból pod żebrami

Ból pod żebrami

W praktyce spotkać można pacjentów w bólem pod żebrami z lewej strony oraz z prawej strony. Dodatkowo bardzo ważne jest określenie rodzaju tego bólu. Przykładowo, ból uciskowy po prawej stronie pod żebrami może informować o kolce wątrobowej, a ból z prawej strony pojawiający się po jedzeniu może wskazywać na obciążenie wątroby zbyt dużą ilością spożytego alkoholu czy tłuszczów.

Gdy dyskomfort dotyczy wyłącznie okolicy żeber i nasila się przy dotykaniu ich, można podejrzewać złamania lub pęknięcia żeber.

Zobacz również: Algometr.

Ból z lewej strony

Po lewej stronie jamy brzusznej znajdują się:

Ból żołądka zwykle wiąże się z zakażeniami wywołującymi nadżerki w błonie śluzowej żołądka. Przeważnie wiąże się to z nieprawidłową dietą, która zaburza florę bakteryjną czy kwasowość żołądka. Wówczas leczenie będzie się opierało między innymi na zmianie diety. Warto dodać, że dolegliwości związane z żołądkiem są jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych pod żebrami.

Ból śledziony może wskazywać na splenomegalię, czyli powiększenie śledziony. Nie należy jednak podejrzewać najgorszego, ponieważ niewielkie powiększenie śledziony może być zjawiskiem normalnym w pewnych grupach wiekowych. Splenomegalia może jednak wskazywać na liczne, poważne choroby, np.: nadciśnienie wrotne, choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne i układowe czy niedokrwistości hemolityczne.

Po lewej stronie pod żebrami znajduje się również okrężnica, przy czym jej ból zazwyczaj wskazuje na choroby zapalne jelita grubego.

Ból trzustki natomiast zwykle jest kłujący. Może wskazywać na rozwijającą się torbiel na ogonie trzustki, która z kolei uciska na inne narządy jamy brzusznej.

Patronite
Patronite

Ból z prawej strony

Po prawej stronie jamy brzusznej można znaleźć:

Ból w wątrobie mogą powodować wszelkie jej schorzenia, takie jak np. zapalenie (WZW typu C), stłuszczenie wątroby czy choroby hematologiczne. Dolegliwości bólowe mogą nawet wskazywać na chorobę nowotworową, dlatego bardzo ważna jest szczegółowa diagnostyka różnicująca inne choroby. Jednak najczęstszą przyczyną jest spożycie tłustych potraw lub nadużycie alkoholu. Warto dodać, że dolegliwościami bólowymi wątroby objawia się również ostra niewydolność wątroby spowodowana przyjmowaniem niektórych leków w bardzo dużej dawce.

Ból w okolicy pęcherzyka żółciowego może wskazywać na obecność kamieni żółciowych lub stanu zapalnego tego narządu. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest jednym z powikłań kamicy żółciowej.

Wszelkie choroby jelit także mogą wywoływać ból, zarówno po prawej, jak i po lewej stronie żeber.

Zobacz również: Zaparcia – fizjoterapia.

Diagnostyka i leczenie

Istnieje wiele przyczyn bólu pojawiającego się pod żebrami. Podczas wizyty lekarskiej bardzo ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu obejmującego pytania o dokładną lokalizację przykrych doznań oraz charakter bólu. Następnym krokiem jest wykonanie badań specjalistycznych, do których zaliczamy badania:

  • USG;
  • TK z podaniem kontrastu;
  • endoskopowe.

Natomiast wśród skutecznych badań endoskopowych znajdują się kolonoskopia i gastroskopia. Dzięki temu pierwszemu można obejrzeć wnętrze jelita grubego, z kolei gastroskopia służy do oceny wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Leczenie jest uzależnione od przyczyny dolegliwości. Dlatego tak ważne jest postawienie prawidłowego rozpoznania.

Bibliografia

  1. Paauw D.S., Burkholder L.R., Migeon M.B., Choroby wewnętrzne. Praktyczny przewodnik kliniczny, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2009.
  2. Lipiński P., Jankowska I., Szymańska E., (i inni), Hepato- i splenomegalia w wybranych chorobach metabolicznych – diagnostyka i różnicowanie, Pediatria Polska, 93/2018.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.