Szukaj
Szukaj

Ból pod lewym żebrem

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból pod lewym żebrem jest często występującą i równie często bagatelizowaną dolegliwością. Może mieć zupełnie błahe przyczyny, jak również stanowić zagrożenie życia. Co może być przyczyną takich dolegliwości bólowych i kiedy warto udać się do lekarza?

Ból pod lewym żebrem

Anatomia wisceralna

Przede wszystkim należy wiedzieć, co znajduje się po lewej stronie brzucha. Dzięki temu możemy łatwiej zdiagnozować dolegliwość. Po lewej stronie jamy brzusznej możemy zaleźć następujące narządy:

Po lewej stronie jamy brzusznej znajdują się również inne struktury, w tym węzły chłonne, naczynia limfatyczne, naczynia krwionośne i nerwy.

Ból pod lewym żebrem – przyczyny

Przyczyny dolegliwości bólowych występujących pod lewym żebrem mogą być różne. Najczęściej wynikają z patologii narządów znajdujących się po tej stronie brzucha, niekiedy może być to jednak tak zwany ból przeniesiony z dalszych części ciała. Przykładowo, u kobiet ból pod lewym żebrem może wynikać z problemów ginekologicznych, np. skrętu jajnika czy torbieli jajnika. Do najczęstszych przyczyn bólów w lewym podżebrzu zaliczamy:

Ból pod lewym żebrem może również wynikać z chorób ogólnoustrojowych (w tym autoimmunologicznych), np.:

Nie należy także pomijać kwestii kręgosłupa. Z poszczególnych segmentów wychodzą liczne nerwy, których uszkodzenie może mieć wpływ na wystąpienie dolegliwości bólowych. Jedną z przyczyn bólu pod lewym żebrem mogą więc być choroby kręgosłupa.

Patronite
Patronite

Ból pod lewym żebrem może pojawić się podczas ciąży. Najlepiej i najbezpieczniej jest udać się do swojego ginekologa celem oceny stanu dziecka. Jeśli ginekolog nie zauważy żadnych patologii, można podejrzewać, że przyczyną są zmiany fizjologiczne, w tym działanie hormonów, powiększająca się macica i ruchy dziecka. W ciąży duże znaczenie ma postawa ciała. Rosnący brzuch sprawia, że pogłębia się lordoza lędźwiowa, a kobieta ma tendencję do pochylania się. Może to zaburzyć równowagę ciśnień w jamie brzusznej i ułożenie poszczególnych segmentów kręgosłupa, co skutkuje dolegliwościami bólowymi, także w jamie brzusznej.

Diagnostyka bólu pod lewym żebrem

Przede wszystkim należy się dowiedzieć, co spowodowało ból. W tym celu najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który po wstępnym badaniu skieruje pacjenta do konkretnego specjalisty. Z pewnością wykona on badanie palpacyjne brzucha, dzięki czemu będzie mógł wyczuć ewentualną splenomegalię (powiększenie śledziony) oraz inne zmiany tkanek miękkich. Podstawą badania wstępnego jest także szczegółowy wywiad, w trakcie którego należy poinformować lekarza o ewentualnych urazach, upadkach, chorobach ogólnoustrojowych i występujących w rodzinie. Nie bez znaczenia jest styl życia – nieodpowiednia dieta w dużym stopniu przyczynia się do schorzeń żołądka i jelit. Poinformuj lekarza, jeśli podczas brzydkiej pogody, przy dużym wietrze spacerowałeś na dworze. Być może przyczyną jest przewianie nerek.

Jeśli wstępne badanie nie wykaże zmian tkanek miękkich w obrębie jamy brzusznej, a pacjent nie zgłosił żadnych czynników, które mogły przyczynić się do wystąpienia dolegliwości, należy wykonać USG jamy brzusznej, badanie krwi i badanie RTG (celem wykluczenia ewentualnych złamań żeber). W razie konieczności wykonuje się także tomografię komputerową, która jest badaniem bardzo dokładnym. Przy podejrzeniu problemów żołądkowych konieczne jest wykonanie gastroskopii.

Leczenie bólu pod lewym żebrem

Nie istnieje prawidłowe postępowanie terapeutyczne bez dokładnej, wnikliwej diagnostyki. Leczenie zależy więc od tego, co spowodowało ból pod lewym żebrem. O metodach leczniczych zadecyduje lekarz po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem. W warunkach domowych można:

  • zadbać o prawidłową dietę, najlepiej lekkostrawną (gdy ból się zmniejszy możemy podejrzewać dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wówczas warto także sięgać po napary ziołowe, np. z mięty);
  • suplementować witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na regenerację nerwów (jeśli podejrzewamy uszkodzenia nerwów lub neuralgię);
  • wykonywać delikatny masaż powłok brzusznych;
  • wykonywać ciepłe okłady na bolące miejsce.

Warto udać się do fizjoterapeuty, który oceni postawę ciała, szczegółowo zbada wszystkie podejrzane struktury i wystawi diagnozę. Dobrze sprawdzi się fizjoterapeuta specjalizujący się w przypadkach ortopedycznych (oceni kręgosłup), fizjoterapeuta wisceralny (oceni jamę brzuszną) lub osteopata.

Zobacz również: Ruchomość klatki piersiowej.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Liem T., Dobler T., Puylaert M., Przewodnik po osteopatii wisceralnej, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2017.
  2. Kasprzak W., Fizjoterapia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *