Szukaj
Szukaj

Gastroskopia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Gastroskopia należy do badań diagnostycznych pozwalających na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i opuszki dwunastnicy pod względem wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego czy elastyczności ścian.

Gastroskopia

Czym jest gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem, które wykorzystuje endoskop o średnicy około 9 mm celem oględzin lub postępowania leczniczego w obrębie górnych dróg pokarmowych.

Gastroskopia może być zarówno badaniem diagnostycznym, jak i terapeutycznym, ponieważ można ją stosować celem:

  • usuwania ciał obcych z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
  • tamowania krwawienia;
  • usuwania polipów;
  • endoskopowego poszerzania powstałych zwężeń;
  • usuwania pozostałych po zabiegu operacyjnym żołądka nici chirurgicznych.

Podczas gastroskopii można również wykonać tak zwany test urazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori wywołującej zapalenie albo wrzody żołądka lub dwunastnicy. Przed badaniem należy wiedzieć, że jest ono nieprzyjemne i może bywać bolesne.

Zobacz również: USG (ultrasonografia).

Przebieg badania

Przed wprowadzeniem endoskopu do dróg pokarmowych gardło należy znieczulić 10% roztworem lidokainy. Zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe, jednak przy braku współpracy z pacjentem można zastosować znieczulenie ogólne.

Następnie pacjent kładzie się na lewym boku i wkłada do ust plastikowy ustnik przyginając głowę do klatki piersiowej. Lekarz może wówczas wprowadzić gastroskop do jamy ustnej.

Przez giętkie światłowody do wnętrza badanego narządu przesyłane jest światło z żarówek halogenowych. Natomiast na ekranie monitora widać obraz przekazany z mikrokamery znajdującej się na końcówce gastroskopu. W efekcie lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze żołądka w dobrym oświetleniu oraz powiększeniu. Podczas badania lekarz może pobrać wycinki tkanek do dalszych badań.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Badanie jest zazwyczaj krótkie, ponieważ trwa 5-10 minut oraz stosunkowo bezpieczne. Jednak niekiedy czas trwania może przedłużyć się nawet do pół godziny. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Po gastroskopii nie należy jeść ani pić, gdyż znieczulone gardło może przyczynić się do zakrztuszenia.

Przygotowanie do badania

Około 6 godzin przed badaniem należy pozostać na czczo i nie przyjmować żadnych płynów. Jeśli gastroskopia zaplanowana jest na godziny popołudniowe pacjent może spożyć lekkie śniadanie nie później niż do godziny 7 rano. Badanie wykonywane rano zawsze powinno być na czczo.

Wskazania

Wskazaniami do wykonania gastroskopii są przede wszystkim dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, które mogą sugerować nieprawidłowości powstałe w górnej części przewodu pokarmowego. Ponadto wykonuje się ją jako podstawowe badanie przy diagnostyce, podejrzeniu oraz powikłaniach choroby wrzodowej.

Do wskazań można zatem zaliczyć między innymi:

  • wystąpienie objawów dyspeptycznych, jak np. zgaga czy wzdęcia;
  • podejrzenie choroby nowotworowej;
  • trudności w połykaniu (dysfagia);
  • podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • podejrzenie istnienia uszkodzeń polekowych błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Wykonanie gastroskopii poleca się szczególnie osobom po 45 roku życia, zwłaszcza jeśli występują powyższe objawy.

Przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia badania są:

Powikłania

Jak wcześniej wspomniano – powikłania występują rzadko, jednak jak w przypadku każdej procedury medycznej i tutaj może do nich dojść. Powikłania mogą pojawić się zarówno w trakcie badania, jak również po jego wykonaniu. Zwykle nie zagrażają życiu. W rezultacie może dojść do różnego rodzaju infekcji, np. rozwoju ropnia gardłowego. Ponadto należy wspomnieć o problemach z oddychaniem, zachłystowym zapaleniu płuc czy krwawieniach. Najczęściej powikłania wiążą się ze znieczuleniem. Z kolei po badaniu pacjent może odczuwać ból gardła.

Bibliografia

  1. Konturek S., Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000.
  2. Gastroskopia – przygotowanie do badania, Centrum Medyczne Skopia.
  3. Informacje dla pacjenta – przygotowanie do gastroskopii, Szpital Św. Wojciecha, Poznań.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *