Szukaj
Szukaj

Przeziębienie – objawy i leczenie. Jak sobie z nim poradzić?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Przeziębienie wywołują wirusy. Nie jest to jedna konkretna choroba, lecz zespół objawów najczęściej ze strony układu oddechowego. Cieknący katar, ból gardła, podwyższona temperatura ciała, osłabienie, ból głowy to główne dolegliwości wywoływane przez wirusy. Jak sobie z nimi poradzić? Przeczytaj!

Przeziębienie - objawy i leczenie. Jak sobie z nim poradzić?

Przeziębienie – infekcja wirusowa

Przeziębienie jest potoczną nazwą infekcji wirusowych wywoływanych przez różne patogeny – enterowirusy, adenowirusy, rynowirusy, wirusy RSV i inne. Te chorobotwórcze drobnoustroje występują powszechnie i są aktywne (mniej lub bardziej) o każdej porze roku. Dlatego przeziębić się można i zimą, i latem, bez względu pogodę, chociaż oczywiście jesienna plucha sprzyja szerzeniu się zarazków. Wirusy lubią niskie temperatury i wilgotne środowisko, dlatego częstość zachorowań zwiększa się w ostatnim kwartale roku.

Przeziębienie – objawy i przebieg

Objawy i przebieg przeziębienia zależą od gatunku wirusów, które je wywołały. Przykładowo, rynowirusy (HRV), będące najczęstszym sprawcą przeziębień, powodują:

  • katar z wodnistą wydzieliną,
  • zatkany nos, kichanie,
  • ból i drapanie w gardle,
  • bóle głowy,
  • uczucie rozbicia,
  • podwyższoną temperaturę.

Przeziębienie przez nie wywołane utrzymuje się zwykle 7 dni, przebiegając z 3-dniową niewysoką gorączką i nasilonymi w tym czasie dolegliwościami nosowo-gardłowymi. Rynowirusy są odpowiedzialne również za częste u małych dzieci zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc i oskrzeli, które zwykle zaczynają się niewinnie od “zwykłego” przeziębienia.

Oprócz rynowirusów, za infekcje wirusowe odpowiadają też adenowirusy, przynoszące nieżyt nosa i zapalenie gardła, a czasem także zapalenie spojówek i rogówek oraz dolegliwości jelitowo-żołądkowe, bóle brzucha, biegunkę (zwłaszcza u niemowląt).

Większość infekcji wirusowych nazywanych przeziębieniem utrzymuje się przez tydzień, objawiając się szczególnie uciążliwie po 3-4 dniach od rozpoczęcia choroby. Po tym czasie samopoczucie chorego stopniowo się poprawia, a dolegliwości ustępują. Przeziębienie ma charakter samoograniczający się i przeważnie po 7 dniach mija, chociaż kaszel i katar mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni.

Przeziębienie – leczenie i zapobieganie

Przeziębienie jest infekcją samoograniczającą się i nie leczy się jej antybiotykoterapią. Leki z tej grupy są bezskuteczne w walce z wirusami, a ich przyjmowanie podczas infekcji wirusowych wyrządza więcej szkód niż pożytku. Nadużywanie antybiotyków sprawia, że bakterie uodparniają się na ich działanie i w niedługiej przyszłości mogą stać się poważnym globalnym zagrożeniem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W leczeniu przeziębienia warto sięgnąć po wyrób medyczny w postaci spray-u do gardła ViruProtect Stada, który dezaktywuje chorobotwórcze wirusy, a przy tym działa przeciwbólowo. To preparat łączący antywirusowe właściwości glicerolu i trypsyny. Glicerol tworzy osmotyczną barierę izolującą wirusy, a trypsyna niszczy ich DNA, zapobiegając dalszej replikacji i rozwijaniu infekcji. Zastosowanie wyrobu w pierwszej fazie przeziębienia może skrócić czas trwania infekcji nawet o 3 dni. Skuteczność ViruProtect Stada potwierdzają badania kliniczne.

Oprócz tego skuteczną pomoc w przeziębieniu niosą domowe sposoby i babcine receptury. Gdy dopada infekcja, ważne, aby pozostać w domu, odpocząć i dać sobie szansę na szybsze pokonanie choroby. Dzięki temu można szybciej wrócić do zdrowia, ale także ograniczyć szerzenie się zakażenia. To kwestia odpowiedzialności społecznej.

Wygrzewając się w domu, dobrze sięgnąć po naturalne immunostymulatory. Należą do nich: miód, czarny bez, maliny, imbir, czosnek, chrzan oraz zioła: majeranek, szałwia, rumianek. Chociaż herbata z miodem nie jest panaceum na przeziębienie, ogranicza namnażanie się wirusów w nabłonku dróg oddechowych (wirusy nie lubią wysokich temperatur) i pomaga usunąć je z organizmu (nawodnienie to podstawa!).

Przeziębienie jest uciążliwe i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn absencji w pracy i szkole. Złapać infekcję nietrudno, ponieważ wirusy są wszechobecne, na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko przeziębienia. W tym celu należy:

  • pieczołowicie przestrzegać zasad higieny,
  • unikać zatłoczonych miejsc,
  • unikać kontaktu z osobą przeziębioną,
  • stosować prewencyjnie różne preparaty np. ViruProtect Stada, szczególnie gdy chorują najbliżsi,
  • dbać o odporność organizmu poprzez zdrową dietę, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

STADA/PL/226/2021

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *