Szukaj
Szukaj

Błona międzykostna

Spis treści

Błona międzykostna (łac. membrana interossea) to struktura zlokalizowana między dwiema kośćmi długimi, zamykająca tak utworzoną przestrzeń kostną. Znajduje się w kończynach górnych (błona międzykostna przedramienia) oraz w kończynach dolnych (błona międzykostna goleni).

Błona międzykostna

Błona międzykostna przedramienia – anatomia

Błona międzykostna przedramienia (łac. membrana interossea antebrachii) jest cienką, ale jednocześnie bardzo mocną, włóknistą blaszką zlokalizowaną pomiędzy kością łokciową a kością promieniową. Znajduje się w ciele każdego człowieka bez względu na wiek. Większość włókien, szczególnie w jej środkowej części, biegnie skośnie w dół od kości promieniowej do kości łokciowej. W górnej i dolnej części włókna układają się jednak bardziej nierównomiernie, tworząc między sobą 2 otwory:

Poniżej otworu dolnego błona międzykostna sięga aż do stawu promieniowo-łokciowego dalszego, z którym zresztą się łączy. Z kolei przez otwór górny naczynia międzykostne tylne przechodzą ze strony przedniej na tylną.

Błona międzykostna przedramienia – funkcje

Błona międzykostna przedramienia ma za zadanie zapobiegać wzajemnym przesunięciom kości łokciowej i kości promieniowej. Dodatkowo przyczepiają się do niej niektóre mięśnie przedramienia (m.in. mięsień zginacz głęboki palców). Gdy przedramię jest w pełni nawrócone lub odwrócone, błona międzykostna pozostaje częściowo luźna. Maksymalnie napina się wyłącznie w pośrednim położeniu przedramienia.

Błona międzykostna goleni – anatomia

Błona międzykostna goleni (łac. membrana interossea cruris) jest blaszką znajdującą się między kością piszczelową a kością strzałkową, a więc lokalizuje się w podudziu każdego człowieka. Ku dołowi przechodzi płynnie w więzozrost piszczelowo-strzałkowy. Błonę tej okolicy tworzą niezwykle wytrzymałe i stabilne włókna tkanki łącznej, które biegną głównie skośnie ku dołowi od kości piszczelowej do kości strzałkowej. Jedynie nieliczne pasma krzyżują poprzednie, biegnąc skośnie ku górze.

W górnej części błony międzykostnej goleni znajduje się otwór, przez który przechodzą naczynia tętnicze i żylne piszczelowe przednie. Kilka mniejszych otworów znaleźć można w dolnej części błony, spośród których jeden jest dla gałęzi przeszywającej tętnicy strzałkowej. Ciekawostką jest, że błona międzykostna jest tak wytrzymałą strukturą, że przewyższa pod tym względem wytrzymałość samej kości strzałkowej. Potwierdzają to badania kliniczne obciążeniowe, przeprowadzone w ramach porównania obu struktur.

Błona międzykostna goleni – funkcje

Błona międzykostna goleni hamuje ruchy podłużne kości goleni względem siebie, zapobiega więc ich przesuwaniu się. Jest to niezbędne dla zachowania bezbolesnego zakresu ruchomości w okolicznych stawach oraz dla stabilności całej postawy. Dodatkowo stanowi miejsce przyczepu mięśni. Do błony międzykostnej przyczepiają się: mięsień piszczelowy przedni, mięsień prostownik długi palców, mięsień prostownik długi palucha, mięsień piszczelowy tylny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.