Szukaj
Szukaj

Mięsień prostownik długi palców

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień prostownik długi palców (łac. musculus extensor digitorum longus) zalicza się do grupy przedniej mięśni goleni. Poza nim w tej grupie znajduje się także mięsień piszczelowy przedni, mięsień strzałkowy trzeci oraz mięsień prostownik długi palucha. Wszystkie one unerwiane są przez nerw strzałkowy głęboki.

Mięsień prostownik długi palców (łac. musculus extensor digitorum longus)

Mięsień prostownik długi palców – budowa

Mięsień prostownik długi palców jest bocznie spłaszczony i rozpina się między końcem górnym goleni a czterema ostatnimi palcami stopy. Posiada następujące przyczepy:

  • przyczep początkowy (pp): kłykieć boczny kości piszczelowej, głowa i brzeg przedni kości strzałkowej, przegroda międzymięśniowa przednia goleni, błona międzykostna, powierzchnia wewnętrzna powięzi goleni;
  • przyczep końcowy (pk): cztery ostatnie palce stopy.

Włókna od przyczepów początkowych biegną ku dołowi i do przodu, aby w ½ goleni przejść w silne ścięgno po stronie przyśrodkowej brzuśca. Ścięgno to biegnie dalej przez boczny przedział troczków prostowników górnego i dolnego, dzieląc się na grzbiecie stopy na 4 ścięgna dla czterech ostatnich palców stopy (wszystkich poza paluchem, który posiada swój własny mięsień – mięsień prostownik długi palucha). Ścięgna te wspólnie z odpowiednimi ścięgnami mięśnia prostownika krótkiego palców przechodzą w rozcięgna grzbietowe II-V palca. Na grzbiecie stopy dodatkowo obejmuje je pochewka maziowa.

Ciekawostką jest, że u niektórych osób obserwuje się fizjologiczne anomalie w obrębie tego mięśnia. Jedno lub nawet kilka ścięgien końcowych może mieć charakter podwójny. Wówczas jeden z nich zachowuje swój pierwotny przyczep końcowy, zaś drugi przyczepia się do sąsiedniego palca lub zupełnie innego miejsca na grzbiecie stopy. Skrajnie rzadko ścięgno dodatkowe może mieć do palucha.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień prostownik długi palców – funkcje

Podczas obciążenia stopy (np. w staniu) mięsień prostownik długi palców wspólnie z mięśniem strzałkowym trzecim działa tak samo, jak mięsień piszczelowy przedni. Zgina stopę grzbietowo i zbliża goleń do grzbietu stopy. Ponadto w stawie skokowym górnym omawiany mięsień odpowiada za zgięcie grzbietowe, zaś w skokowym dolnym za nawracanie. Ważną rolą mięśnia prostownika długiego palców jest zgięcie grzbietowe (inaczej: wyprost) palców II-V.

Unaczynienie mięśnia prostownika długiego palców

Za unaczynienie mięśnia prostownika długiego palców odpowiada tętnica piszczelowa przednia.

Unerwienie mięśnia prostownika długiego palców

Wszystkie mięśnie grupy przedniej goleni, w tym także mięsień prostownik długi palców, unerwia nerw strzałkowy głęboki. Ten z kolei odchodzi z warstwy tylnej splotu krzyżowego.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *