Szukaj
Szukaj

Mięsień strzałkowy trzeci

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień strzałkowy trzeci (łac. musculus peroneus tertius) należy do grupy przedniej mięśni goleni. Wraz z 3 innymi mięśniami tej grupy (mięśniem prostownikiem długim palców, mięśniem piszczelowym przednim, mięśniem prostownikiem długim palucha) wypełnia komorę kostno-włóknistą, ograniczoną od wewnątrz kością piszczelową, błoną międzykostną i kością strzałkową. Jego główną funkcją jest zgięcie grzbietowe i nawracanie stopy.

Mięsień strzałkowy trzeci (łac. musculus peroneus tertius)

Mięsień strzałkowy trzeci – budowa

W rzeczywistości mięsień strzałkowy trzeci jest odszczepieniem części bocznej mięśnia prostownika długiego palców, choć może składać się z samodzielnego brzuśca.

Mięsień strzałkowy trzeci – przyczepy

Przyczepem początkowym jest zatem przeważnie przyczep mięśnia prostownika długiego palców. Dokładny przebieg mięśnia strzałkowego trzeciego prezentuje się następująco:

  • przyczep początkowy (pp): kłykieć boczny kości piszczelowej, głowa i brzeg przedni kości strzałkowej, błona międzykostna, przegroda międzymięśniowa przednia goleni, powierzchnia wewnętrzna powięzi goleni;
  • przyczep końcowy (pk): powierzchnia grzbietowa podstawy V, a często również IV kości śródstopia.

Należy wiedzieć, że mięsień strzałkowy trzeci nie występuje u około 8% populacji. Z kolei w około 18% przypadków stanowi zupełnie oddzielny mięsień, a nie odszczepienie mięśnia prostownika długiego palców. Odmian w budowie jest wiele.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień strzałkowy trzeci – funkcje

Jeśli stopa jest obciążona, mięsień strzałkowy trzeci działa identycznie jak mięsień piszczelowy przedni – zgina grzbietowo stopę (zbliża goleń do grzbietu stopy), co dotyczy głównie stawu skokowego górnego. Właśnie stąd bierze się zmęczenie i bolesność mięśnia podczas szybkiego chodzenia czy jazdy na nartach. Ponadto w stawie skokowym dolnym wykonuje nawracanie stopy. To czynny nawracacz i odwodziciel stopy, biorący udział m.in. w prawidłowym chodzie.

Zobacz również: Fazy chodu.

Unerwienie mięśnia strzałkowego trzeciego

Wszystkie mięśnie zaliczane do grupy przedniej mięśni goleni, w tym również mięsień strzałkowy trzeci, są unerwiane przez nerw strzałkowy głęboki, pochodzący z warstwy tylnej splotu krzyżowego.

Unaczynienie mięśnia strzałkowego trzeciego

Za unaczynienie tego mięśnia odpowiada tętnica piszczelowa przednia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *